EU i Británie tvrdí, že uzavření dohody je stále možné. Johnson čelí kritice od arcibiskupů

Evropská unie chce s Británií uzavřít dohodu o budoucích vztazích a bude do poslední minuty pracovat na tom, aby se ji podařilo vyjednat. Řekl to dnes místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič. Také britský ministr Robert Jenrick dnes připustil, že stále existuje šance obchodní dohodu uzavřít.

"Musí to být spravedlivá dohoda pro obě strany. Nepodepíšeme dohodu za každou cenu," prohlásil Šefčovič po dnešním setkání s britským ministrem Michaelem Govem.

Spolu s Govem, který by měl dnes odpoledne vystoupit v britském parlamentu, slovenský eurokomisař předsedá zvláštnímu výboru pro dohled nad dodržováním brexitové dohody. Na jejím základě Spojené království opustilo 31. ledna EU a vstoupilo do přechodného období. To skončí 31. prosince. Pokud se do konce roku nepodaří EU a Británii vyjednat dohodu o budoucích vztazích, bude se mezi nimi obchodovat na základě pravidel Světové obchodní organizace (WTO).

Premiér Boris Johnson v pátek řekl, že nadešel čas, aby se jeho země připravila na to, že po přechodném období bude bez dohody s EU. Premiérův mluvčí dokonce označil jednání s Bruselem za "skončená", pokud unijní sedmadvacítka neustoupí. Prezidenti a premiéři EU se přitom na summitu shodli, že ústupky by pro úspěch jednání měla přinést pouze britská strana.

Britský ministr pro bydlení Robert Jenrick dnes naznačil, že dohoda je stále možná. "Bylo by rozumné, aby v tomto okamžiku udělali něco navíc a přiblížili se naší pozici v bodech, u kterých je třeba nalézt řešení," uvedl s odkazem na EU. "Doufáme, že přijdou s relativně malými, ale důležitými změnami, které nás budou respektovat jako nezávislou, suverénní zemi," dodal.

Podle agentury Reuters budou dnes o dalším postupu hovořit po telefonu i hlavní vyjednavači: Michel Barnier za EU a David Frost za Británii. Původně měl Barnier tento týden s Frostem osobně jednat v Londýně.

Hlavní spory nyní Brusel a Londýn vedou o rovná pravidla hospodářské soutěže, dohled nad dodržováním budoucí smlouvy a zejména práva rybolovu v britských vodách. Pokud pětiletá brexitová krize vyústí ve finále bez dohody, vyvolá to chaos v citlivých dodavatelských řetězcích napříč Británií, EU i mimo ně, a to v době krize způsobené šířením koronaviru, poznamenala agentura Reuters.

Johnson čelí kvůli postupu v brexitových jednáních silné kritice britské opozice. Dnes se k ní připojilo i několik anglikánských arcibiskupů. Zákon o vnitřním trhu, který nedávno schválila Dolní sněmovna a který umožňuje nabourat jeden z pilířů brexitové dohody, označili duchovní v otevřeném dopise za "katastrofální precedens". Použití tohoto zákona by totiž podle nich mohlo narušit mír v Severním Irsku.

Podpis pod otevřený dopis připojili nejvyšší církevní představitelé anglikánů v Anglii, Skotsku, Walesu i Severním Irsku včetně arcibiskupa z Canterbury Justina Welbyho. "Pokud nectíme pečlivě vyjednané závazky a můžeme 'legálně' porušovat zákony, na jakých základech pak naše demokracie stojí?" ptají se duchovní v dopise.

The UK Internal Market Bill would have enormous moral, political and legal consequences in its current form. As the Anglican primates of the four nations of the UK and Ireland, we have written this letter in today’s Financial Times: https://t.co/iZg18KB0eP pic.twitter.com/ieBoSdQtyW

— Archbishop of Canterbury (@JustinWelby) October 19, 2020

Zákonem o vnitřním trhu se dnes začíná zabývat horní komora britského parlamentu, Sněmovna lordů. Vládnoucí konzervativci zde nemají většinu, a čeká se tak tuhý odpor. Poslanci dolní komory ale mohou jakékoli rozhodnutí lordů přehlasovat.

Související

Maroš Šefčovič

EU nepracuje přímo na dalších sankcích, ale na dotažení detailů, uvedl Šefčovič

Evropská komise (EK) a členské státy EU nyní nepracují přímo na dalším, sedmém evropském sankčním balíku proti Rusku. EK dnes představí opatření, jež se týkají dotažení některých detailů z předcházejících balíků s cílem zabránit neplnění sankcí. Zároveň chce EU dostat sankce do souladu se závěry zemí G7. Na dnešní tiskové konferenci po jednání Rady pro obecné záležitosti (GAC) v Praze to řekl místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič.
Maroš Šefčovič

Evropští lídři vyjadřují výhrady k vládě Tálibánu, Peking reaguje pozitivněji

Prozatímní afghánská vláda jmenovaná v úterý radikálním hnutím Tálibán podle Evropské unie není "inkluzivní" a neodráží etnickou a náboženskou různorodost afghánské populace. Výhrady k novému kabinetu, který je tvořen pouze muži včetně lídrů Tálibánu z 90. let, dnes odděleně vyjádřili i představitelé vlád Německa, Francie a Británie.

Více souvisejících

Maroš Šefčovič EU (Evropská unie) Velká Británie Boris Johnson Brexit Michel Barnier David Frost (vyjednavač) Michael Gove Církev Justin Welby (arsibiskup z Canterbury)

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 1 hodinou

Martin Hofmann ve filmu Vlny.

Vlny pro Česko dalšího Oscara nezískají. Nominaci na cenu nezískaly

Český uchazeč o Oscara pro nejlepší zahraniční film, snímek Vlny režiséra Jiřího Mádla, se z užšího výběru 15 kandidátů nedokázal dostat mezi pětici nominovaných. Vyplývá to ze seznamu nominací, které ve čtvrtek zveřejnila americká Akademie filmového umění a věd. 

před 2 hodinami

U.S. ARMY

"Invaze nelegálních imigrantů." Trump zavřel hranici, posílá na ni armádu

Pentagon oznámil nasazení nejméně 1 500 aktivních příslušníků americké armády na jižní hranici Spojených států s cílem posílit bezpečnost a podpořit leteckou přepravu migrantů. Toto rozhodnutí je prvním krokem v širším plánu rozšířit vojenskou přítomnost na hranici na tisíce dalších vojáků, v návaznosti na exekutivní příkaz prezidenta Donalda Trumpa, který nařídil využití armády k omezení nelegální migrace.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Trump

Svět se od Trumpovy minulé vlády změnil. Proč už se dnes nebouří proti jeho výstřelkům?

V roce 2017 svět zažil silné diplomatické protesty, když Donald Trump rozhodl o vystoupení Spojených států z Pařížské dohody o klimatu. O osm let později, kdy stejný krok podnikl jako prezident podruhé, reakce byly výrazně tišší. Tento kontrast zdůrazňuje změnu v přístupu klimatických aktivistů a odborníků, kteří nyní zvažují jiné strategie, jak jednat ve světě, kde politický posun doprava mění priority vlád i voličů, píše Politico.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Inaugurační projev Donalda Trumpa

USA končí s Pařížskou dohodou. Co to znamená pro počasí i pro svět?

Bývalý prezident Donald Trump v pondělí nařídil Spojeným státům znovu vystoupit z Pařížské klimatické dohody z roku 2015, čímž okamžitě izoloval zemi od globálního úsilí zabránit katastrofickému oteplování planety. Tento krok, který přichází na počátku jeho druhého funkčního období, odstartoval novou éru agresivní politiky zaměřené na demontáž opatření přijatých během administrativy Joea Bidena.

před 7 hodinami

Keir Starmer (labouristi)

Evropa se zabývá tím, co Rusko odmítá. Kdo bude zajišťovat případný mír na Ukrajině?

Evropské státy intenzivně debatují o možnosti vyslání mírových jednotek na Ukrajinu, které by měly dohlížet na dodržování případně sjednaného příměří mezi Kyjevem a Moskvou. Názory jednotlivých zemí se však výrazně rozcházejí. Zatímco Rusko tuto myšlenku kategoricky odmítá, Ukrajina naopak volá po rozsáhlejší a silnější přítomnosti takových jednotek.

před 7 hodinami

Alexandr Lukašenko

Tajný Běloruský program odhalen. Dokumenty ukázaly, jak se Lukašenko snaží rozložit EU

Běloruský režim pod vedením Alexandra Lukašenka podle nových odhalení záměrně podporuje ilegální migraci do Evropské unie jako formu hybridní války. Dokumenty, odposlechy a svědectví bývalých i současných členů běloruských bezpečnostních složek podle serveru Politico ukazují, jak Minsk organizovaně usnadňuje příjezdy migrantů do země a jejich následný přesun na hranice EU.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

Joe Biden

Poslední hrdinský čin Bidena: Vysmál se Putinovi za to, že se mu nic nepovedlo

Bývalý prezident USA Joe Biden těsně před koncem svého mandátu prohlásil, že ruský prezident Vladimir Putin nesplnil žádný ze svých strategických cílů na Ukrajině. Tato slova zazněla během jeho projevu o zahraniční politice před ukončením jeho funkčního období a nástupem nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Seberte důchodcům, dejte to na armádu. Rutte přišel s plánem, kde vzít peníze na obranu

Nový generální tajemník NATO Mark Rutte vyzval Evropský parlament k zásadnímu přehodnocení rozpočtových priorit s cílem posílit obranné rozpočty. Upozornil, že bez zvýšení výdajů na obranu může být evropská bezpečnost vážně ohrožena.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy