EU má značné nedostatky v navracení migrantů, tvrdí auditoři

Evropská unie má značné rezervy ve spolupráci s dalšími zeměmi na návratech migrantů, kteří pobývají na jejím území nelegálně. Uvádí to dnes zveřejněná auditní zpráva Evropského účetního dvora (EÚD), podle níž se v uplynulých pěti letech podařilo do zemí původu navrátit jen pětinu lidí, kteří neměli na pobyt v EU nárok.

Unie může podle auditorů výrazně zlepšit jak jednání s těmito státy, tak vlastní koordinaci návratové politiky.

Podle zprávy evropských auditorů dostává ročně průměrně půl milionu lidí příkaz opustit unijní státy, do nichž přišli neoprávněně. Vrátit do původní země se ale podaří jen 20 procent z nich, čemuž je na vině především nedostatečná spolupráce se zeměmi severní Afriky, Blízkého východu či dalších částí Asie. Unie sice jedná s řadou třetích zemí a s některými již dohody uzavřela, zlepšení během hodnoceného období let 2015 až 2020 je však podle auditorů nevalné.

"Stávající systém EU pro navracení je značně neefektivní a má opačný účinek, než bylo zamýšleno: nelegální migraci podporuje namísto toho, aby od ní odrazoval," uvedl hlavní autor zprávy Leo Brincat. Mezi země s největším počtem migrantů nelegálně pobývajících v unii, které se nepodařilo vrátit zpět, patří Afghánistán, Sýrie, Maroko, Pákistán, Irák a Alžírsko. Řádově jde o desítky tisíc ročně.

Řada států nechce podle účetního dvora uzavřít s evropským blokem právně závaznou dohodu, neboť jim nevyhovují některé její podmínky, jako je například povinné ustanovení týkající se jejich státních příslušníků. Úspěšnější jsou podle auditorů právně nezávazná ujednání, která umožňují státům podle situace pružně měnit přístup.

"Komunikace EU se třetími zeměmi nebyla vždy jednohlasná a Evropská komise ne vždy zapojovala do jednání klíčové členské státy," uvádí zpráva EÚD další nedostatek unijního přístupu. Některé mimoevropské země tak raději dávají přednost výhodným dohodám uzavřeným jen s vybranými členskými státy unie.

Například s Alžírskem či Marokem jednání o dohodě za sledované období podle auditorů prakticky nepokročila, vztahy s Afghánistánem se zase výrazně zkomplikovaly po letním nástupu radikálního hnutí Tálibán k moci.

Unie má podle zprávy EÚD nedostatky i ve využívání pobídek, kterými může třetí země motivovat ke zlepšení spolupráce. Zatímco přímé platby v podobě rozvojové pomoci používá efektivně, například uzavírání obchodních dohod či nabízení možností pro legální migraci do Evropy by mohla v zájmu návratové politiky zapojit více.

Evropská sedmadvacítka se od migrační vlny před šesti lety marně snaží reformovat svůj nefunkční migrační a azylový systém, jehož součástí má být i zlepšení koordinace návratů a jejich urychlení. Jednání o loňském návrhu Evropské komise se však kvůli zásadně rozdílnému přístupu členských zemí prakticky nepohnula z místa.

Související

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

Více souvisejících

EU (Evropská unie) migrace

Aktuálně se děje

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy