Evropská unie má značné rezervy ve spolupráci s dalšími zeměmi na návratech migrantů, kteří pobývají na jejím území nelegálně. Uvádí to dnes zveřejněná auditní zpráva Evropského účetního dvora (EÚD), podle níž se v uplynulých pěti letech podařilo do zemí původu navrátit jen pětinu lidí, kteří neměli na pobyt v EU nárok.
Unie může podle auditorů výrazně zlepšit jak jednání s těmito státy, tak vlastní koordinaci návratové politiky.
Podle zprávy evropských auditorů dostává ročně průměrně půl milionu lidí příkaz opustit unijní státy, do nichž přišli neoprávněně. Vrátit do původní země se ale podaří jen 20 procent z nich, čemuž je na vině především nedostatečná spolupráce se zeměmi severní Afriky, Blízkého východu či dalších částí Asie. Unie sice jedná s řadou třetích zemí a s některými již dohody uzavřela, zlepšení během hodnoceného období let 2015 až 2020 je však podle auditorů nevalné.
"Stávající systém EU pro navracení je značně neefektivní a má opačný účinek, než bylo zamýšleno: nelegální migraci podporuje namísto toho, aby od ní odrazoval," uvedl hlavní autor zprávy Leo Brincat. Mezi země s největším počtem migrantů nelegálně pobývajících v unii, které se nepodařilo vrátit zpět, patří Afghánistán, Sýrie, Maroko, Pákistán, Irák a Alžírsko. Řádově jde o desítky tisíc ročně.
Řada států nechce podle účetního dvora uzavřít s evropským blokem právně závaznou dohodu, neboť jim nevyhovují některé její podmínky, jako je například povinné ustanovení týkající se jejich státních příslušníků. Úspěšnější jsou podle auditorů právně nezávazná ujednání, která umožňují státům podle situace pružně měnit přístup.
"Komunikace EU se třetími zeměmi nebyla vždy jednohlasná a Evropská komise ne vždy zapojovala do jednání klíčové členské státy," uvádí zpráva EÚD další nedostatek unijního přístupu. Některé mimoevropské země tak raději dávají přednost výhodným dohodám uzavřeným jen s vybranými členskými státy unie.
Například s Alžírskem či Marokem jednání o dohodě za sledované období podle auditorů prakticky nepokročila, vztahy s Afghánistánem se zase výrazně zkomplikovaly po letním nástupu radikálního hnutí Tálibán k moci.
Unie má podle zprávy EÚD nedostatky i ve využívání pobídek, kterými může třetí země motivovat ke zlepšení spolupráce. Zatímco přímé platby v podobě rozvojové pomoci používá efektivně, například uzavírání obchodních dohod či nabízení možností pro legální migraci do Evropy by mohla v zájmu návratové politiky zapojit více.
Evropská sedmadvacítka se od migrační vlny před šesti lety marně snaží reformovat svůj nefunkční migrační a azylový systém, jehož součástí má být i zlepšení koordinace návratů a jejich urychlení. Jednání o loňském návrhu Evropské komise se však kvůli zásadně rozdílnému přístupu členských zemí prakticky nepohnula z místa.
Související
Podněstří je už týden bez topení a teplé vody. EU nabízí pomoc. Moldavsko čeká na Rusko
Británie chce po brexitu obnovit vztahy s EU
Aktuálně se děje
před 29 minutami
Tesla Model Y Juniper byla dnes představena světu. Snad nejdůležitější auto nové doby
před 1 hodinou
Trump se sejde s Putinem
před 2 hodinami
10 mrtvých, astronomické škody. Požár v Los Angeles je jednou z nejhorších katastrof v historii
před 3 hodinami
Víkendové počasí slibuje husté sněžení. Místy hrozí sněhové jazyky
Aktualizováno před 3 hodinami
Czech Press Photo 2024 vyhrál Petr David Josek z AP. Michal Zelinka z INCORP images získal ocenění druhý rok po sobě + VIDEO
včera
Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět
Aktualizováno včera
Mimořádná zpráva Apokalypsa v Los Angeles: Požárů je už pět, hasičům dochází voda, lidé prchají
včera
Jak se žije pacientům v Evropě? Diagnostika nemoci může trvat i desítky let, problémem je i ego lékařů
včera
Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?
včera
Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení
včera
Princezně Kate se dožila chvíle, kdy jí gratuluje celý svět. Nebylo to vůbec jisté
včera
Trump chce Panamský průplav, USA na něj ale nemají nárok. Panamě definitivně patří od roku 1999
včera
Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit
včera
Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči
včera
Policie definitivně uzavřela případ úmrtí populárního herce Karla Heřmánka
včera
Konflikt na Ukrajině ukazuje, jak moc se změnila válka. Prim už nehrají tanky ani pěchota
včera
Požáry v Kalifornii plodí mrtvé i nové hrdiny. Obětují své domovy pro pomoc ostatním
včera
Změna počasí se blíží. Meteorologové varují před dvěma jevy
včera
Trumpova touha po Grónsku dokazuje, že se v otázce počasí spletl
včera
Ruské elity promluvily: Jsme zklamaní. Čekali jsme konec v roce 2024
Rok 2024 měl být podle mnohých ruských elit rokem ukončení války na Ukrajině. Místo toho však konflikt trvá dál a únavu střídá frustrace z ekonomických potíží a pokračujících sankcí. Informace od zdrojů blízkých Kremlu ukazují, že rozčarování se šíří jak mezi vládními představiteli, tak mezi byznysovými kruhy.
Zdroj: Libor Novák