EU pod palbou kritiky. Migranty prý nechává osudu na moři, vadí i zakázka na drony

Agentura Frontex se ocilta pod palbou kritiky. Evropská pobřežní stráž čelí vyšetřování z důvodu možného vyhýbání se odpovědnosti vůči lidem v nouzi. Kritikům se nelíbí ani nový systém dohledu pomocí dronů.

Aktivisté a europoslanci obvinili agenturu Frontex z vyhýbání se odpovědnosti vůči lidem v nouzi. Evropská pohraniční stráž, Frontex, je pod tlakem od chvíle, kdy ji vyšetřování novinářů obvinilo z účasti na nelegálních odsunech uprchlíků. Agentura se měla podílet na „pushback“ operacích a následně nechat uprchlíky uprostřed moře.

Frontex popřela jakékoli zapojení do takovýchto akcí a zahájila interní vyšetřování, které prosadila eurokomisařka Ylva Johanssonová. Ta deníku The Guardian prozradila, že dosud nebyly nalezeny důkazy nelegálního jednání.

Pod palbou kritiky se ocitl i systém sledování Středozemního moře pomocí dronů. EU se dohodla na poskytnutí kamerového sledování za sto miliónů eur.

Za „technologický fetiš“ to označil Wim Zwijnenburg, která pracuje pro organizaci PAX. „Budeme mít nyní na obloze více kamer, abychom mohli sledovat, jak se lidé ve Středomoří topí?“ komentoval. „Všechny oči máme na obloze, ale nemáme ruce na moři,“ stěžoval si.

Začátkem tohoto měsíce agentura Frontex zadala kontrakty společnosti Airbus a izraelské zbrojařské společnosti Elbit Systems na vojenské drony. Ty mají „monitorovat každé plavidlo zapojené do jakékoli formy nesprávných či nelegálních činností na moři“. EU uvedla, že letecký dozor pomáhá zachraňovat životy.

V červnu ale skupina nevládních organizací zveřejnila zprávu, že libyjská pobřežní stráž zadržovala desítky tisíc lidí, zatímco EU ukončila své vlastní námořní hlídky. „Evropští aktéři se snaží snížit svou přítomnost na moři a my tvrdíme, že nebudou dodržovat své povinnosti,“ uvedla Kiri Santer pracující v jedné ze společností stojících za touto zprávou. „Jsou i nadále přítomni, ale ze vzduchu, takže si mohou být vědomi různých lodí migrantů plujících z libyjských břehů a dodávat tyto informace libyjské pobřežní stráži," řekla.

Dohled dronů, který by měl být spuštěn v příštím roce, umožní agentuře Frontex dohled v reálném čase ze základen mezi Řeckem, Itálií a Maltou. Vedoucí prodeje obranného projektu společnosti Airbus uvedl, že Frontex je jejich prvním nevojenským klientem. Budou provozovat izraelský letoun Heron 1 vybavený infračervenými kamerami a námořními radary.

Německá europoslankyně Özlem Demirel uvedla, že je „skandální“ vybavovat evropské pohraniční síly touto technologií. „Vnější hranice EU je stále více militarizována, protože sledovací drony jsou primárně vojenská technologie," sdělila. Také kritizovala partnerství EU s libyjskou pobřežní hlídkou, kterou EU vycvičila a financovala navzdory vznešeným obviněním z obchodu s lidmi.

Rozpočet agentury Frontex se letošní rok zvedl na 460 milionů eur a Evropa se tak stále více zaměřuje na kontrolu svých hranic.

Související

Více souvisejících

Frontex uprchlíci EU (Evropská unie) hranice

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 10 minutami

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval

Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve svém projevu na státní televizi varoval, že konflikt na Ukrajině přerůstá v globální problém. Reagoval tak na nedávné ukrajinské útoky raketami dlouhého doletu dodanými Západem, které zasáhly území Ruska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy