EU pod palbou kritiky. Migranty prý nechává osudu na moři, vadí i zakázka na drony

Agentura Frontex se ocilta pod palbou kritiky. Evropská pobřežní stráž čelí vyšetřování z důvodu možného vyhýbání se odpovědnosti vůči lidem v nouzi. Kritikům se nelíbí ani nový systém dohledu pomocí dronů.

Aktivisté a europoslanci obvinili agenturu Frontex z vyhýbání se odpovědnosti vůči lidem v nouzi. Evropská pohraniční stráž, Frontex, je pod tlakem od chvíle, kdy ji vyšetřování novinářů obvinilo z účasti na nelegálních odsunech uprchlíků. Agentura se měla podílet na „pushback“ operacích a následně nechat uprchlíky uprostřed moře.

Frontex popřela jakékoli zapojení do takovýchto akcí a zahájila interní vyšetřování, které prosadila eurokomisařka Ylva Johanssonová. Ta deníku The Guardian prozradila, že dosud nebyly nalezeny důkazy nelegálního jednání.

Pod palbou kritiky se ocitl i systém sledování Středozemního moře pomocí dronů. EU se dohodla na poskytnutí kamerového sledování za sto miliónů eur.

Za „technologický fetiš“ to označil Wim Zwijnenburg, která pracuje pro organizaci PAX. „Budeme mít nyní na obloze více kamer, abychom mohli sledovat, jak se lidé ve Středomoří topí?“ komentoval. „Všechny oči máme na obloze, ale nemáme ruce na moři,“ stěžoval si.

Začátkem tohoto měsíce agentura Frontex zadala kontrakty společnosti Airbus a izraelské zbrojařské společnosti Elbit Systems na vojenské drony. Ty mají „monitorovat každé plavidlo zapojené do jakékoli formy nesprávných či nelegálních činností na moři“. EU uvedla, že letecký dozor pomáhá zachraňovat životy.

V červnu ale skupina nevládních organizací zveřejnila zprávu, že libyjská pobřežní stráž zadržovala desítky tisíc lidí, zatímco EU ukončila své vlastní námořní hlídky. „Evropští aktéři se snaží snížit svou přítomnost na moři a my tvrdíme, že nebudou dodržovat své povinnosti,“ uvedla Kiri Santer pracující v jedné ze společností stojících za touto zprávou. „Jsou i nadále přítomni, ale ze vzduchu, takže si mohou být vědomi různých lodí migrantů plujících z libyjských břehů a dodávat tyto informace libyjské pobřežní stráži," řekla.

Dohled dronů, který by měl být spuštěn v příštím roce, umožní agentuře Frontex dohled v reálném čase ze základen mezi Řeckem, Itálií a Maltou. Vedoucí prodeje obranného projektu společnosti Airbus uvedl, že Frontex je jejich prvním nevojenským klientem. Budou provozovat izraelský letoun Heron 1 vybavený infračervenými kamerami a námořními radary.

Německá europoslankyně Özlem Demirel uvedla, že je „skandální“ vybavovat evropské pohraniční síly touto technologií. „Vnější hranice EU je stále více militarizována, protože sledovací drony jsou primárně vojenská technologie," sdělila. Také kritizovala partnerství EU s libyjskou pobřežní hlídkou, kterou EU vycvičila a financovala navzdory vznešeným obviněním z obchodu s lidmi.

Rozpočet agentury Frontex se letošní rok zvedl na 460 milionů eur a Evropa se tak stále více zaměřuje na kontrolu svých hranic.

Související

Více souvisejících

Frontex uprchlíci EU (Evropská unie) hranice

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Jiřina Bohdalová v televizním filmu Svatá.

RECENZE: Svatá s démonickou Bohdalovou se pod podnětnou premisou hroutí a učí nás překrucovat

V neděli v lineárním vysílání odpremiéroval očekávaný snímek České televize Svatá, nyní si jej můžete pustit na iVysílání. Produkce spoléhá na osvědčená tvůrčí i herecká jména a po záplavě seriálů a minisérií se navrací k formátu dlouhometrážního televizního filmu. Slibná zápletka prestižního projektu s možnostmi ambivalence však v závěru vyzní banálně a dialog nevede.

včera

včera

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Česko - Kanada 3:4. Velký návrat, pak prohra v prodloužení

Česko v závěrečném zápase skupinové fáze domácího mistrovství světa proti Kanadě hrálo o první místo ve skupině A. Za národní tým poprvé na šampionátu nastoupil nejlepší český hráč současnosti David Pastrňák. I on byl na ledě, když národní tým v předposlední minutě dokonal návrat z dvoubrankové ztráty. V prodloužení ale rozhodl o vítězství zámořského týmu Cozens.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

V Rusku začaly manévry s nestrategickými jadernými zbraněmi

Ruská armáda v úterý zahájila úvodní fázi manévrů s nestrategickými jadernými zbraněmi, uvedla agentura Interfax s odvoláním na ministerstvo obrany. Cvičení probíhá v Jižním vojenském okruhu, pod který spadají i okupované části ukrajinského území. 

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Teroristé Hamásu

Nepřijatelné a absurdní. Itálie se vyjádřila k zatykači na Netanjahua

Porovnávání Izraele a palestinského militantního hnutí Hamás je nepřijatelné a absurdní. Prohlásil to v úterý italský ministr zahraničí Antonio Tajani poté, co hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan požádal o vydání zatykačů na představitele Izraele i Hamásu. Uvedla to agentura AFP.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Andrzej Duda

Duda čelí kritice za kondolenci k úmrtí íránského prezidenta

Polský prezident Andrzej Duda čelí kritice za to, že přirovnal smrt íránského prezidenta Ebráhima Raísího ke smrti polského prezidenta Lecha Kaczyńského při letecké nehodě před 14 lety. Íránský prezident zahynul v neděli při nehodě vrtulníku. O incidentu informovala agentura DPA.

včera

Úterní počasí: Silné bouřky udeří už odpoledne. Hrozí i rozvodnění menších toků

V části Česka hrozí v úterý odpoledne a večer a v noci na středu silné bouřky, příslušnou výstrahu vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Napršet v nich může i kolem 50 milimetrů, zesílí také vítr. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy