EU schválila částečné embargo na ruskou ropu i další protiruské sankce, Česko dostalo výjimku

Evropská unie dnes definitivně schválila šestý balík sankcí za ruskou invazi na Ukrajinu, jehož součástí je zákaz dovozu většiny ruské ropy od přelomu roku. Z embarga bude dočasně vyřazena přeprava ropy ropovodem Družba zásobujícím Česko, Slovensko a Maďarsko. Česko bude na rozdíl od ostatních zemí moci také až do prosince příštího roku dovážet produkty z ruské ropy z rafinerií v jiných zemích EU.

Evropský blok zároveň vyloučil z mezinárodního platebního systému SWIFT tři ruské banky, včetně největší Sberbank. Třem ruským televizím šířícím válečnou propagandu Kremlu zakázal vysílat v EU.

Na více než tisícihlavý seznam potrestaných ruských činitelů dnes přibylo 65 lidí, zejména vojenských velitelů spojených s masakry civilistů v Buči a násilnostmi v Mariupolu. Je mezi nimi rovněž někdejší ruská gymnastka Alina Kabajevová, která je podle médií přítelkyní prezidenta Vladimira Putina a stojí v čele velké mediální skupiny NMG. Naproti tomu po tlaku Maďarska se na listině neobjeví původně plánované jméno ruského patriarchy Kirilla. O 18 položek se rozšíří seznam sankcionovaných firem či institucí. Většinu tvoří zbrojovky, unie však zmrazila styky i s Národním zúčtovacím depozitářem. Největší depozitář cenných papírů v zemi plánovala Moskva využívat k obsluze evropských dluhopisů.

EU rovněž zakáže vývoz desítek chemikálií, které mohou Rusku posloužit k výrobě chemických zbraní.

"Dnešním balíkem dále omezujeme ruské možnosti financovat válku," komentoval shodu sedmadvacítky zemí šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Pro ruskou ropu je EU největším trhem, na nějž míří téměř polovina veškerého vývozu. Evropská komise v původním návrhu před měsícem usilovala o úplné embargo, tento plán však vetovalo Maďarsko.

Unie se nakonec dohodla na tom, že od 5. prosince přestane dovážet surovou ruskou ropu a o dva měsíce později i ropné produkty. Časově nespecifikovanou výjimku má ropovod Družba. Německo a Polsko, dovážející ropu jeho severní větví, se však zavázaly do konce roku tento import ukončit. Sedmadvacítka by se tak měla celkem zbavit více než 90 procent ruské ropy.

Sankce počítají i se zákazem exportu produktů z ropy dovezené Družbou, aby země pokračující v importu nezískaly konkurenční cenovou výhodu. Česko však bude mít do 5. prosince příštího roku výjimku, kterou chce využít zejména k dovozu nafty ze slovenské rafinerie Slovnaft. Text výjimky číselně nevymezuje povolený objem, který by ovšem neměl přesáhnout obvyklé množství z posledních pěti let.

EU nově zařadila na sankční seznam přes 60 Rusů 

Na sankčním seznamu Evropské přibylo 65 osob z Ruska včetně zakladatele a generálního ředitele internetové firmy Yandex Arkadije Volože nebo někdejší gymnastky Aliny Kabajevové, která je podle médií Putinovou přítelkyní a stojí v čele velké mediální skupiny NMG. Volož po zařazení na seznam oznámil, že odstupuje z funkce generálního ředitele, na což akcie technologické společnosti podle deníku Kommersant zareagovaly poklesem o více než 11 procent.

Nové personální sankce jsou součástí šestého balíku restrikcí za ruskou invazi na Ukrajinu, který dnes Evropská unie vyhlásila. Jeho základ tvoří zákaz dovozu většiny ruské ropy od konce roku. Z embarga je dočasně vyňata přeprava ropy ropovodem Družba zásobujícím Česko, Slovensko a Maďarsko. Česko bude na rozdíl od ostatních zemí moci také až do prosince příštího roku dovážet produkty z ruské ropy.

Zařazení zakladatele Yandexu na sankční seznam EU vysvětlila mimo jiné tím, že hlavními akcionáři firmy jsou státní banky Sberbank a VTB, na něž byly rovněž uvaleny sankce.

Na černé listině se nově ocitly také děti a manželka ruského prezidentského mluvčího Dmitrije Peskova nebo šéf ruského cenzurního úřadu Roskomnadzor, který proslul tažením proti nezávislým médiím a západním sociálním sítím. Postihy se rovněž nově vztahují například také na majitele společnosti NNK, která se zabývá těžbou zemního plynu a ropy a její rafinací.

Na černou listinu EU zařadila i osoby, které jsou přímo spojeny s válkou na Ukrajině. Nově je tak sankcím vystaven šéf Ruskem dosazené správy ukrajinské Chersonské oblasti Volodymyr Saldo a jeho zástupce, nebo několik vojáků 64. motorizované brigády, které EU podezřívá z páchání zvěrstev na civilním obyvatelstvu v Buči u Kyjeva. Na seznam se dostal rovněž generál Michail Mizincev, který si kvůli brutalitě ruského postupu v přístavním Mariupolu dříve od Británie vysloužil přezdívku mariupolský řezník.

Nově se sankce dotknou také několika novinářů spolupracujících s ruskou tiskovou agenturou RIA Novosti. Ze společností se na sankčním seznamu ocitly ruské automobilky UAZ nebo Kamaz.

Související

Donald Trump

Sankce i hrozba obchodní války. Jak se Evropa chystá na návrat Trumpa?

Evropská unie se chystá posílit své sankce vůči Rusku. Tento krok souvisí s obavou, že případné znovuzvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem by mohlo ohrozit společný tlak Západu na izolaci Moskvy. Agentura Reuters na základě informací od nejmenovaných zdrojů uvádí, že evropští představitelé hledají způsoby, jak zajistit dlouhodobé platnosti sankcí EU a přísnější dohled nad jejich dodržováním. Mezi navrhovanými opatřeními se objevují doložky pro odhalení podezřelých zásilek směřujících do Ruska a širší omezení přepravy ropy.

Více souvisejících

EU (Evropská unie) ropa protiruské sankce

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Rusové vysvětlili, proč Kreml doufal ve vítězství Harrisové. Jde o Ukrajinu

K nelibosti Moskvy skončily americké prezidentské volby vítězstvím Donalda Trumpa. Zdroje z Ruska vysvětlily, proč Kreml doufal v triumf viceprezidentky Kamaly Harrisové. Podle serveru Meduza šlo o kalkul související s válkou na Ukrajině. Předpokládal se totiž scénář, který by odvrátil zraky Američanů od konfliktu. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Trumpova velká výhra dokonána. Harrisovou porazil všude, kde se rozhodovalo

Donald Trump je už od středy jistým vítězem amerických prezidentských voleb, přesto si stále připisuje další triumfy. Podle nejnovějších informací si připsal výhru i v sedmém z tzw. swing states, tedy nerozhodnutých států, kde se rozhoduje o prezidentovi. Americká média mu v sobotu přisoudila vítězství v Arizoně. 

před 9 hodinami

Zdeněk Hřib

Pirátskou palubu po zvolení Hřiba opouští i jedna z výrazných tváří

Piráti si v sobotu vybrali nový kurs, když zvolili předsedou strany náměstka pražského primátora Zdeňka Hřiba. Po téměř patnácti letech přestal být stranickým šéfem Ivan Bartoš, bývalý vicepremiér a ministr pro místní rozvoj. Jednou z konsekvencí volby nového předsedy je odchod některých členů ze strany. 

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Válka na Ukrajině od dvojice fotografů.

Trumpův poradce odkryl karty ohledně války na Ukrajině. Krym je pryč, vzkazuje

Zejména Evropa si pokládá otázku, jaký bude přístup Donalda Trumpa k válce na Ukrajině, která trvá už déle než dva a půl roku. Bývalý poradce zvoleného amerického prezidenta Bryan Lanza tvrdí, že cílem Trumpovy administrativy bude dosažení míru. Kyjev prý nemá počítat s tím, že by mu Washington pomáhal s opětovným získáním okupovaných území. 

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 13 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

Princ William se svou rodinou

Nejhorší rok v životě. Princ William překvapil upřímnými slovy

Rok s letopočtem 2024 ještě není u konce, stále zbývá několik týdnů. Dvaačtyřicetiletý princ William je však už nyní přesvědčen, že letošek byl nejtěžším rokem jeho života. Důvodem jsou pochopitelně především vážné zdravotní potíže členů britské královské rodiny. 

včera

včera

Skandinávie si připouští vážný problém. Stín podezření padá na Írán

Ve Skandinávii panují po několika podezřelých incidentech obavy.  Švédská bezpečnostní služba Sapo dokonce uvedla, že výbuchy a střelbu poblíž izraelských velvyslanectví ve Stockholmu a Kodani může mít na svědomí Írán. 

Zdroj: Tereza Marešová

Další zprávy