Evropská komise podle auditu nezhodnotila svůj výkon při nákupu vakcín

Evropská komise zatím neprovedla podrobnou analýzu svého počínání při společných nákupech vakcín proti covidu-19, upozornil v dnes publikovaném auditu Evropský účetní dvůr (ECA). Podle auditorů je zhodnocení procesu potřebné pro vyvození ponaučení a vypracování pravidel pro podobné situace v budoucnosti.

Nová zpráva poukazuje na jisté rezervy v raných smlouvách EK s výrobci vakcín, nepřinesla však podrobnosti ohledně loňské obří dohody se společností Pfizer, kvůli níž byla komise kritizovaná za netransparentnost.

Účetní dvůr zdůrazňuje, že systém zřízený pro nákup očkovacích látek během prvního roku pandemie byl bezprecedentní a v zásadě efektivní, neboť se podařilo zajistit dostatečné množství dávek pro celou Evropskou unii. "Ovšem jsou zde ponaučení, která si můžeme vzít," řekla při dnešním brífinku zástupkyně ECA Joëlle Elvingerová, která analýzu daného procesu vedla.

Auditoři unijní postup porovnávali se Spojenými státy a s Británií a připomínají, že tyto dvě země začaly zakázky na vakcíny zadávat dříve než EU. Smlouvy uzavřené EK v prvním roce pandemie přitom podle nich obsahovaly volnější podmínky pro dodavatele než ty pozdější. "Když EU v první polovině roku 2021 čelila závažnému deficitu v dodávkách, ukázalo se, že většina kontraktů neobsahuje zvláštní ustanovení pro případ narušení dodávek," píše se ve zprávě.

Přesto zatím unijní exekutiva společné nákupy "nepřezkoumala ani referenčně neporovnala, aby vyvodila poučení pro budoucí zlepšení". Kromě tohoto kroku, který byl při dnešním brífinku označen za "standardní dobrou praxi", ECA doporučuje také vypracovat doporučení pro nákupy v době pandemie a podrobit svůj systém "zátěžovým zkouškám nebo simulacím".

Členské státy EU dosud obdržely skoro 1,25 miliardy dávek vakcín proti covidu-19, z nichž bylo v unii asi 900 milionů aplikováno, ukazují nejnovější data Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC). Podle unijních auditorů vyšla jedna dávka unii na zhruba 15 eur (370 Kč). Komise většinou vakcíny nakupovala skrze "předběžné dohody o nákupu", u nichž sdílela s výrobcem riziko spojené s vývojem očkovacích látek a podporovala masovou výrobu prostřednictvím předem zasílaných plateb.

Unie se přitom nejvíce spolehla na vakcínu od konsorcia Pfizer/BioNTech, od něhož komise nejdříve ve dvou smlouvách objednala 600 milionů dávek, načež v květnu 2021 následovalo uzavření největšího kontraktu o dodání až 1,8 miliardy dávek. Obří smlouva přišla po problémech s dodávkami od firmy AstraZeneca a provázela ji jistá kritika ze strany europoslanců či unijní ombudsmanky Emily O'Reillyové. Ta v lednové zprávě kritizovala způsob, jakým se EK vypořádala se žádostí o textové zprávy, které si při vyjednávání obchodu vyměnili šéfka unijní exekutivy Ursula von der Leyenová a šéf Pfizeru Albert Bourla.

Nový audit tuto kapitolu neobjasnil. Jeho autoři dnes neodhalili cenu rekordní zakázky a uvedli, že komise jim nepředala žádné informace o "předběžných vyjednáváních". Kromě toho auditoři nedostali ani vysvětlení, proč tyto informace nepřichází.

Související

Vít Rakušan

Rakušan řekl, co Česko čeká od nové Evropské komise

Česko čeká, že nově složená Evropská komise urychleně podnikne kroky, které zajistí účinnější vrácení neúspěšných žadatelů o azyl. Po jednání ministrů vnitra členských zemí o současném stavu schengenského prostoru to řekl ministr Vít Rakušan (STAN). Kontroly na vnitřních hranicích Unie musí podle něj být jen dočasným řešením. Informovala o tom agentura TASR.

Více souvisejících

evropská komise očkování

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy