Evropská komise zatím neprovedla podrobnou analýzu svého počínání při společných nákupech vakcín proti covidu-19, upozornil v dnes publikovaném auditu Evropský účetní dvůr (ECA). Podle auditorů je zhodnocení procesu potřebné pro vyvození ponaučení a vypracování pravidel pro podobné situace v budoucnosti.
Nová zpráva poukazuje na jisté rezervy v raných smlouvách EK s výrobci vakcín, nepřinesla však podrobnosti ohledně loňské obří dohody se společností Pfizer, kvůli níž byla komise kritizovaná za netransparentnost.
Účetní dvůr zdůrazňuje, že systém zřízený pro nákup očkovacích látek během prvního roku pandemie byl bezprecedentní a v zásadě efektivní, neboť se podařilo zajistit dostatečné množství dávek pro celou Evropskou unii. "Ovšem jsou zde ponaučení, která si můžeme vzít," řekla při dnešním brífinku zástupkyně ECA Joëlle Elvingerová, která analýzu daného procesu vedla.
Auditoři unijní postup porovnávali se Spojenými státy a s Británií a připomínají, že tyto dvě země začaly zakázky na vakcíny zadávat dříve než EU. Smlouvy uzavřené EK v prvním roce pandemie přitom podle nich obsahovaly volnější podmínky pro dodavatele než ty pozdější. "Když EU v první polovině roku 2021 čelila závažnému deficitu v dodávkách, ukázalo se, že většina kontraktů neobsahuje zvláštní ustanovení pro případ narušení dodávek," píše se ve zprávě.
Přesto zatím unijní exekutiva společné nákupy "nepřezkoumala ani referenčně neporovnala, aby vyvodila poučení pro budoucí zlepšení". Kromě tohoto kroku, který byl při dnešním brífinku označen za "standardní dobrou praxi", ECA doporučuje také vypracovat doporučení pro nákupy v době pandemie a podrobit svůj systém "zátěžovým zkouškám nebo simulacím".
Členské státy EU dosud obdržely skoro 1,25 miliardy dávek vakcín proti covidu-19, z nichž bylo v unii asi 900 milionů aplikováno, ukazují nejnovější data Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC). Podle unijních auditorů vyšla jedna dávka unii na zhruba 15 eur (370 Kč). Komise většinou vakcíny nakupovala skrze "předběžné dohody o nákupu", u nichž sdílela s výrobcem riziko spojené s vývojem očkovacích látek a podporovala masovou výrobu prostřednictvím předem zasílaných plateb.
Unie se přitom nejvíce spolehla na vakcínu od konsorcia Pfizer/BioNTech, od něhož komise nejdříve ve dvou smlouvách objednala 600 milionů dávek, načež v květnu 2021 následovalo uzavření největšího kontraktu o dodání až 1,8 miliardy dávek. Obří smlouva přišla po problémech s dodávkami od firmy AstraZeneca a provázela ji jistá kritika ze strany europoslanců či unijní ombudsmanky Emily O'Reillyové. Ta v lednové zprávě kritizovala způsob, jakým se EK vypořádala se žádostí o textové zprávy, které si při vyjednávání obchodu vyměnili šéfka unijní exekutivy Ursula von der Leyenová a šéf Pfizeru Albert Bourla.
Nový audit tuto kapitolu neobjasnil. Jeho autoři dnes neodhalili cenu rekordní zakázky a uvedli, že komise jim nepředala žádné informace o "předběžných vyjednáváních". Kromě toho auditoři nedostali ani vysvětlení, proč tyto informace nepřichází.
Související

Mladým kuřákům v EU hrozí horší časy. V čele boje stojí Nizozemsko

EU představila Clean Industrial Deal. Opravený Green Deal za 100 miliard eur
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Pochod v Praze nedošel do cíle. Zasahovali i policisté
před 2 hodinami

Otevíral i srdce nevěřících, řekl Fiala o papeži Františkovi
před 3 hodinami

Putin možná nechce ukončit válku, připouští si Trump. Kremlu pohrozil
před 4 hodinami

RECENZE: Ve skečovitém pořadu Jakub a Sara se máme najít. Roztahaný formát spíš ubíjí
před 5 hodinami

Mohlo to být historické setkání, řekl Zelenskyj po jednání s Trumpem ve Vatikánu
před 5 hodinami

Od Gestapa k dnešku: Historie zneužité moci, selhání práva a nebezpečí mlčící většiny
před 6 hodinami

Praha dnes večer posílí metro. Kvůli studentům a Majálesu
před 8 hodinami

Jurečka nabídl pomoc po přívalových deštích. Lidé mohou dostat až 72 tisíc korun
před 8 hodinami

Trump mluvil se Zelenským ve Vatikánu. Znovu se sejdou ještě dnes
Aktualizováno před 9 hodinami

Svět se rozloučil s papežem Františkem. Dorazili Trump či Zelenskyj
před 10 hodinami

Rubio udělal rozhodnutí, které může ovlivnit vztahy s Evropou
před 11 hodinami

Nadějná zpráva pro české fanoušky. Boston povolil Pastrňákovi reprezentovat na MS
před 12 hodinami

Turisté našli mince za miliony. Nález se vymyká velkou hmotností drahého kovu
před 13 hodinami

Trump tvrdí, že dohoda o ukončení války na Ukrajině je blízko
před 14 hodinami

Počasí bude příští týden výrazně teplejší, ukazuje předpověď
včera

Jednání Putina s Witkoffem trvalo tři hodiny. Podle Kremlu bylo konstruktivní
včera

Kometa zvládla klíčový duel v Pardubicích, po výhře 4:2 je krok od titulu
včera

Schůzka s Trumpem nebude? Zelenskyj možná nepojede na pohřeb papeže Františka
včera

Je to černé na bílém Za Trumpovu obchodní válku nejvíce zaplatí USA? spočítal MMF
včera
Jsme ochotni uzavřít dohodu o ukončení války, prohlásil Lavrov
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že Moskva je stále ochotná uzavřít dohodu, která by ukončila válku na Ukrajině — navzdory čtvrtečnímu ničivému leteckému útoku na Kyjev, při němž zahynulo nejméně 12 lidí a dalších více než 70 bylo zraněno.
Zdroj: Libor Novák