Evropská unie žádá po USA, aby uvolnily vývoz vakcíny AstraZeneca

Evropská komise chce po Spojených státech, aby povolily vývoz vakcíny proti koronaviru od společnosti AstraZeneca do Evropy. Napsal to dnes deník Financial Times. EU také žádá, aby Washington umožnil volné dodávky účinných látek pro výrobu preparátů typu mRNA.

Současně ale Brusel hodlá prodloužit platnost pravidel, jež umožňují omezit vývoz přípravků z EU. USA vakcínu od AstraZenecy zatím nepoužívají, protože nebyla schválená tamním regulátorem.

"Domníváme se, že můžeme spolupracovat s USA na tom, aby vakcíny vyrobené či zabalené ve Spojených státech mohly posloužit k naplnění smluvních závazků výrobců očkovacích látek s EU," sdělila Evropská komise listu Financial Times. Evropská komise se chce tématem zabývat při nejbližším jednání s americkými představiteli.

Jednání se mají týkat především preparátu od společnosti AstraZeneca, která se zavázala dodat EU v druhém čtvrtletí letošního roku 90 milionů dávek vakcíny. Část dodávky ale bude muset britsko-švédská firma vyrobit mimo EU. Spojené státy objednaly 300 milionů dávek od této společnosti. Vakcínu zatím nepoužívají, protože nebyla registrována tamním regulátorem.

Washington zatím nemíní zrušit exekutivní příkaz vydaný bývalým prezidentem Donaldem Trumpem, podle kterého by vakcíny vyrobené v USA měly primárně směřovat na domácí trh. "První prioritou prezidenta (Joea Bidena) je, aby očkování bylo dostupné pro všechny Američany," uvedl listu jeden z představitelů Bílého domu.

Brusel chce také jednat o dodávkách účinných látek pro přípravky typu mRNA, jakou jsou očkovací látky od společností Moderna či Pfizer a BioNTech. Evropská komise žádá, aby dodávky americké úřady neomezovaly. "Evropská unie a Spojené státy jsou vzájemně závislé na dodávkách klíčových komponentů pro výrobu (vakcín) a spolupráce je proto zásadní," uvedl Bílý dům.

Brusel se chystá prodloužit do konce června platnost pravidel, která umožňují omezit či zakázat vývoz vakcín do nečlenské země. Pravidlo bylo poprvé použito ve čtvrtek, když italská vláda zamezila vývozu 250.000 dávek preparátu od společnosti AstraZeneca do Austrálie.

Evropská unie se možností zakázat vývoz vakcín vyrobených na území bloku brání proti nedodržování smluvních závazků jednotlivých výrobců. Nejvíce vyostřený spor sedmadvacítka vede právě s britsko-švédskou společností. Od konce ledna do začátku března EU udělila 174 povolení k vývozu vakcín do 29 nečlenských zemích. Jednalo se o miliony dávek, a to hlavně od konsorcia společností Pfizer a BioNTech.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) USA (Spojené státy americké) očkování AstraZeneca

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy