
NÁZOR - Pojem "kontraproduktivní" lze definovat jako něco, co vede k opačným výsledkům, než jsou zamýšleny, vysvětluje v komentáři pro server Politico arabista H. A. Hellyer. Analytik z think tanku Carnegie Endowment for International Peace takto vnímá i výzvu předsedy Evropské rady Charlese Michela, aby vznikl evropský institut pro výchovu imámů.
Optimismus i obavy
Vznik a rozvoj muslimské instituce náboženské autority v Evropě není podle analytika ničím nepřijatelným, jelikož jde o model, který je v muslimských komunitách po celém světě historicky přítomný. Čínští muslimové například rozvíjeli vlastní instituce, když islám v 8. století pronikl do Číny, semináře islámského učení na Malajském souostroví jsou vyhlášené již několik století, známé jsou také někdejší osmanské náboženské školy - medresy - či islámské instituty v jižní Africe, připomíná Hellyer. Dodává, že tam, kde muslimové žijí, zakládají vlastní vzdělávací instituce.
Michelův návrh ovšem může tento proces zásadně narušit, obává se autor komentáře. Za problém považuje aktuální diskurs, který je odsouzen k nezdaru a zřejmě povede k výraznému zbrzdění a možná nenapravitelně celý záměr poškodí. "Strávil jsem téměř 20 let výzkumem muslimských evropských komunit. To, co jsem zjistil, nabízí velký důvod k optimismu, ale také značný důvod k obavám, pokud jde o to, jak se k nim přistupuje," píše odborník.
Optimismus čerpá Hellyer toho, že se mu nepotvrdilo podezření mnohých, že v evropské muslimské komunitě neexistuje snaha o přejímání místních specifik. Existuje a pochází zdola, navíc působí instituce jako Cambridge Muslim College, které vzdělávají absolventy jiných islámských seminářů a poskytují jim dodatečný vhled do kontextu, upozorňuje analytik. Sám přednáší v rámci jednoho z univerzitních programů, s nímž přišli evropští muslimové.
Západní muslimové se o svém náboženství učí v mnoha seminářích a institucích po celé EU, část z nich sice odchází studovat do zahraničí, například do Turecka, Egypta, Maroka, Indonésie či Jordánska, ale plně si uvědomují, že po návratu musí nabyté znalosti zasadit do evropského kontextu, ujišťuje autor komentáře. Přiznává, že v tomto existují jisté rezervy, především ve financování institucí zakládaných "zdola", které sice existují, ale často nemají přístup ke státním prostředkům vyjma "podpory proti extremismu" a musí spoléhat na charitativní příspěvky.
Za důvod k obavám naopak Hellyer považuje především to, že zapojení státu do indigenizace muslimů je až příliš často pouze součástí širší strategie boje s extremismem a terorismem. "To možná dává smysl některým částem politického establishmentu, ale je zcela kontraproduktivní, pokud jde o muslimské komunity, na které snaha cílí," varuje expert. Vysvětluje, že nikdo nestojí o to být kontaktován, protože je považován za "problém", "potíž", která přišla "odjinud".
Evropský islám není nový
Evropští muslimové chtějí být přijímáni jako integrální součást společnosti, ve které žijí, a stojí o pomoc, která je má pozvednout, nikoliv o pomoc odrážející strach establishmentu z této komunity, uvádí Hellyer. Soudí, že jakákoliv instituce pro výuku imámů založená na pozadí boje s extremismem riskuje, že bude kontraproduktivní, ačkoliv je sama o sobě skvělou myšlenkou.
Muslimské komunity v takovém případě nebudou stát vnímat jako někoho, kdo se snaží pomoci, ale spíše jako sociálního inženýra, který je ovlivňuje nepřijatelným způsobem, který neuplatňuje vůči jiným komunitám a náboženstvím, konstatuje autor komentáře. Dodává, že to nejlepší, co mohou evropští politici učinit ohledně podobných institucí, je vyvarovat se spojování diskuze o nich s bojem proti extremismu.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.Absolventi uvedených institucí sice mohou z pohledu evropských úřadů činit dobrou službu, ale komunity, ve kterým mají působit a které mají ovlivňovat, je nebudou vnímat jako důvěryhodné a brát je vážně, obává se expert. Varuje, že celý proces indigenizace muslimů by se mohl stát podezřelým a byl by nevyhnutelně spojován s bezpečnostními a protiextremistickými narativy, nikoliv s pěstováním lokální podoby islámu v Evropě.
V důsledku toho by veškeré snahy o indigenizaci, včetně těch nezávislých, mohly být orámovány jako cosi, co jde proti zájmu muslimských komunit, upozorňuje Hellyer. Míní, že vytvoření instituce "shora" může prohloubit, nikoliv odstranit "separatismus" muslimských komunit, před kterým nedávno varoval - podle autora komentáře neoprávněně - francouzský prezident Emmanuel Macron.
"Příběh evropského islámu není nový. Je starý 14 století a má kořeny napříč kontinentem," píše analytik. Dodává, že stávající doba má vlastní specifika a výzvy, ale evropští muslimové nejsou tabula rasa, mají zkušenosti předchozích generací, ať již jde o muslimské komunity na Balkáně, muslimy ve Španělsku znovuobjevující své kořeny v muslimské Andalusii, čerstvé konvertity nebo generace potomků přistěhovalců z posledních desetiletí.
Všechny uvedené skupiny jsou dle odborníka součástí příběhu evropského islámu, který představuje bohaté dědictví, na kterém evropští muslimové mohou stavět. Měli bychom proto podpořit organický proces postupného poznávání a odkrývání tohoto pozadí, nikoliv jej potlačovat bezpečnostními opatřeními, nabádá Hellyer. Domnívá se, že nesprávný postup pouze zaseje pocit marginalizace a otevře dveře cizímu vlivu, kterému chceme bránit.
Související

Pouť do Mekky si vyžádala už stovky mrtvých. Důvodem je extrémní počasí

Začal posvátný měsíc muslimů, ramadán. Některé země se na něm neshodly
Aktuálně se děje
před 29 minutami

Jižní Kalifornii zasáhlo silné zemětřesení
před 1 hodinou

Policie vyšetřuje vraždu na Karlovarsku. Vše nahlásil podezřelý
před 1 hodinou

Mladým kuřákům v EU hrozí horší časy. V čele boje stojí Nizozemsko
před 2 hodinami

Velikonoční počasí má opakovat scénář z loňska, naznačují modely
před 2 hodinami

Kaliňák ukázal sako, které měl Fico na sobě během loňského atentátu
před 3 hodinami

Policie vyšetřuje sebevraždu v Macoše. Zesnulou je matka oběti střelce z FF UK
před 4 hodinami

Polsko se obořilo na Trumpa: Nevidíte, jak se vám Putin posmívá?
Aktualizováno před 5 hodinami

Živě Historický milník: Katy Perry letěla do vesmíru s první čistě ženskou posádkou Blue Origin
před 5 hodinami

Kam kráčíš, Ameriko? Trump a jeho role při nárůstu politicky motivovaného násilí
před 5 hodinami

Nastal čas. Kyjev pozval západní lídry na návštěvu v den, kdy Rusko slaví Den vítězství
před 7 hodinami

Trump má problém, se kterým nepočítal. Čína navzdory nátlaku nechce jednat
před 9 hodinami

"Nebe nespadne". Čína uklidňuje svět po Trumpových celních excesech
před 9 hodinami

"Byly jsme jako středověké otrokyně, musely jsme se týrat." Slavnou církví Opus Dei otřásá skandál
před 11 hodinami

Trump opět vše mění: Výjimky na smartphony a elektroniku? Pouze dočasně
před 12 hodinami

Prorazí EU Trumpův nezájem a chaos? Pokusí se využít zmrazení cel
před 12 hodinami

34 mrtvých, 117 zraněných. Útok na Sumy se stal omylem, prohlásil Trump
před 14 hodinami

Letní počasí se blíží. Teploty tento týden citelně vyrostou
Aktualizováno před 20 hodinami

Kometa Brno slaví návrat mezi elitu. Udolala pražskou Spartu a míří do finále Tipsport extraligy
včera

Lékařská zpráva zveřejněna. Jaký je zdravotní stav Donalda Trumpa?
Aktualizováno včera
Brutalita Rusů nezná mezí. Během oslav hodili raketu na město plné civilistů, na ulicích leží desítky mrtvých
Nejméně 34 mrtvých a 117 zraněných si vyžádal brutální raketový útok ruských sil na severovýchodní ukrajinské město Sumy. K útoku došlo v neděli během Květné neděle, jednoho z nejvýznamnějších svátků východního křesťanství, kdy se stovky věřících shromažďovaly k bohoslužbám.
Zdroj: Libor Novák