ROZHOVOR | Rozsudek je ostudný. Budeme za Kuciaka i jeho přítelkyni bojovat, říká kolega zavražděného novináře

ROZHOVOR- Pulsovaly v něm emoce. Jeho hlas byl chvílemi zlomený a tichý, záhy z něj vyvěral hněv. Šéf investigativního týmu a komentátor Aktuality.sk Marek Vagovič, který byl nadřízeným zavražděného žurnalisty Jána Kuciaka, nechápe, jak mohl být Marian Kočner zproštěn obžaloby. Podnikatel stanul před soudem za to, že si podle obžaloby měl objednat novinářovu smrt. Při Kuciakově vraždě vyhasnul i život jeho partnerky Martiny Kušnírové. „Rozhodnutí senátu je ostudné a hanebné. Jsem z něho rozčílený a zklamaný. Budeme ale za Jána i Martinu bojovat dál, prohráli jsme bitvu, nikoli válku,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz Marek Vagovič.

Kroutil nechápavě hlavou a jen těžko hledal slova. Šéf investigativního týmu a komentátor Aktuality.sk Marek Vagovič se ve své kariéře ještě nesetkal, aby dva zbylí dva členové soudního senátu přehlasovali jeho předsedkyni. U vraždy Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové se u specializovaného trestního soudu v Pezinku odehrálo, že soudkyně Ružena Sabová svůj záměr neprosadila.

Proto byl Marian Kočner zproštěn obžaloby z objednávky novinářovy vraždy, trest nebyl udělen ani Aleně Zsuzsové, která v případu figurovala jako zprostředkovatelka vraždy. „Je zajímavé, že oba zbylí členové soudního senátu během procesu, který trval necelý rok, neměli jedinou otázku, vůbec se neozvali, jen mlčeli. To je divné,“ zaráží žurnalistu, který byl sedmnáctkrát nominován na novinářskou cenu Nadácie otvorenej spoločnosti a devětkrát ocenění vyhrál.

Vagovič, který byl u soudu osobně, věří, že obžalovaní spravedlnosti neujdou. Hodně  si slibuje od odvolání k Nejvyššímu soudu. „Prokurátor už avizoval, že předloží další důkazy, včetně dokazování. Jsem přesvědčen, že verdikt prvoinstančního soudu se podaří zvrátit a všichni viníci budou řádně potrestaní,“ je přesvědčený slovenský novinář, který stále myslí na Jána Kuciaka. „Nepoznal jsem schopnějšího a profesionálnějšího žurnalistu. Zvláště jako investigativec byl třída a přitom byl velice skromný a pokorný. Moc mně chybí,“ přiznává v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz Marek Vagovič.

KROMĚ PŘEDSEDKYNĚ SENÁTU OSTATNÍ ČLENOVÉ JEN MLČELI

Pane Vagoviči, jak vnímáte vynesený rozsudek specializovaným trestním soudem v Pezinku, který zprostil Mariana Kočnera obžaloby z objednávky vraždy Jána Kuciaka a trestu zatím unikla i Alena Zsuzsová, která v případu figurovala jako zprostředkovatelka vraždy? Předpokládám, že případ se vás osobně dotýká.

Samozřejmě, a proto jej jako bývalý Jánův kolega tak prožívám. Vynesený rozsudek vnímám jako ostudný a hanebný. Jsem z něj zklamaný a přijde mně divný. Nechápu, jak soud mohl konstatovat, že mu nebyl předložen žádný přímý důkaz. Bylo jich plno, ať už přímých anebo nepřímých. Soud uvěřil Kočnerovi, který u jednáních předváděl divadlo a amatérismus. Prokurátor, který se odvolal k Nejvyššímu soudu, už avizoval, že předloží další důkazy a provede i dokazování. Jsem přesvědčen, že verdikt prvoinstančního soudu se podaří zvrátit a všichni viníci budou řádně potrestaní.

Nezaráží vás, že předsedkyni senátu při poradě před vynesením rozsudku přehlasovali zbylí dva členové senátu?

Ano, opravdu to není standardní. Jako investigativní novinář pracuji už mnoho let, ale  aby byl přehlasován předseda či předsedkyně, jsem ještě nezažil. Nevím, co si o tom  mám myslet.  Je zarážející, že oba zbylí členové soudního senátu během procesu, který trval necelý rok, neměli jedinou otázku, vůbec se neozvali, jen mlčeli. To je divné.

Ještě bych se vrátil k odůvodnění soudu, který tvrdí, že mu nebyl předložen dostatek přímých důkazů. Jak si to vysvětlujete, když jste tvrdil, že i obžaloba přednesla řadu usvědčujících argumentů, ať už přímých či nepřímých?

Někteří členové senátu si prostě myslí, že Kočner bude tak naivní a schůzku týkající se objednávky Kuciakovy vraždy si sjedná někde v obchodním centru, nejlépe pod kamerami, které zaznamenají i zvukovou stopu. Pokud takový důkaz nemají, pak tvrdí, že žádný přímý důkaz neexistuje. Takový pohled či názor je samozřejmě hloupý.

Cítíte jako kamarád Jána Kuciaka v sobě nyní zmar?

Po rozsudku ano, ale teď už jsme zase bojovně naladěni. V redakci jsme si řekli, že uděláme maximum pro to, aby nikdo neunikl spravedlnosti. Budeme tedy za Janka i Martinu bojovat dál, prohráli jsme bitvu, nikoli válku.

Měl jste možnost po verdiktu hovořit s pozůstalými?

Chvíli jsem mluvil s maminkou Jána Kuciaka, ale více jsem měl možnost si popovídat s jeho bratrem Jozefem. Ve všech se mísily emoce, smutek, ale pak jejich rétorika přešla ve hněv. Je moc dobře, že nerezignovali a budou bojovat. S redakcí je maximálně podpoříme, máme společný cíl. Viníci nesmějí uniknout trestu.

Co jste říkal na reakci prezidentky Zuzany Čaputové, jinak vystudované právničky? Na facebook napsala: „Verdikt soudu mě šokoval a potřebuji porozumět jeho odůvodnění. Respektuji ho, ale očekávám, že hledání spravedlnosti nekončí a bude pokračovat na Nejvyšším soudu.“ A jak také hodnotíte výrok premiéra Igora Matoviče?  Na sociálních sítích zveřejnil následující: „Zatím to vypadá, že evidentní strůjci vraždy chtějí uniknout ze spáru spravedlnosti… věřme, že spravedlnost si na oba počká.“ 

Překvapilo mě, jak ostrou rétoriku zvolila prezidentka Čaputová, která je jindy ve svých prohlášeních mírnější. Tady dala najevo svoji rozladěnost. Naopak, u premiéra Matoviče jsem nečekal, že bude tak zdrženlivější. Obvykle je totiž velice bouřlivý a emoční. Zaregistroval jsem i hlas bývalého ministerského předsedy Petera Pellegriniho. I on byl nezvykle umírněný a smířlivý. Ale je nutné si uvědomit, že politici jsou obecně zdrženliví a nemohou tak často veřejně a důrazně kritizovat ostatní věci, jako to děláme my novináři. Je třeba si toto uvědomit.

Na závěr se vás musím zeptat, jaký Ján Kuciak byl, co si při vyslovení jeho jména vybavíte? Byl jste jeho nadřízeným v investigativním týmu redakce Aktuality.sk

Nepoznal jsem schopnějšího a profesionálnějšího žurnalistu. Zvláště jako investigativec byl třída a přitom byl velice skromný a pokorný. Moc mně chybí, s jeho smrtí se nikdy nesmířím a nevyrovnám.

Související

Eduard Heger

Hegerova vláda vyjádřila lítost nad vraždou Kuciaka a utrpením lidí v komunismu

Slovenská vláda dnes svými usneseními vyjádřila lítost nad vraždou novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové z roku 2018 a také nad utrpením lidí po nástupu komunistů k moci v Československu v roce 1948. Kabinet premiéra Eduarda Hegera tak učinil u příležitosti výročí obou událostí, které připadají na tyto dny.
Ján Kuciak

Kauza Kuciakovy vraždy není soudy uzavřena ani po pěti letech

Ani pět let od vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka soudy na Slovensku neukončily proces se zbylými dvěma z původně pěti obžalovaných v tomto případu, ve kterém už byl k dlouholetému trestu vězení pravomocně odsouzen kromě jiných vrah Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové. 

Více souvisejících

vražda slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka (26. 2. 2018) Marian Kočner Ján Kuciak rozhovor Marek Vagovič

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy