Facka hudebním fanouškům: Brexit bez dohody možná znemožní turné kapel

Turné po Evropské unii by se v případě brexitu bez dohody stalo pro mnohé britské umělce neproveditelným projektem. Takto podle deníku The Guardian reagovali představitelé britského hudebního průmyslu na nové instrukce ministerstva kultury, podle nichž by Brity například při koncertních šňůrách čekaly byrokratické a finanční překážky. Ředitel skupiny UK Music Michael Dugher řekl, že umělci už nyní ruší vystoupení.

"Megahvězdy, které vydělávají miliony a turné plánují měsíce i roky předem, jsou velkou výjimkou. Většina umělců pracuje s nepatrnými zisky a případné další náklady a byrokracie by pro ně pohřbily možnost možnost vyjet na turné, rozvíjet svůj talent a budovat si fanouškovskou základnu," uvedl Dugher, jehož organizace prosazuje zájmy interpretů i dalších článků hudebního průmyslu.

Vládní dokument o eventualitách brexitu bez dohody uvádí, že umělci by při cestě po EU museli zkoumat imigrační předpisy jednotlivých členských zemí a zjistit si požadavky ohledně víz či pracovních povolení. Dále by museli kontaktovat relevantní správu sociálního zabezpečení pro případ, že by bylo třeba odvádět poplatky na lokální úrovni. Také může nastat situace, že si účastníci turné budou muset zaplatit cestovní pojištění.

"Je rovněž alarmující, že britští umělci cestující po Evropě budou muset v případě odchodu bez dohody předem odvést clo za dovoz a DPH za veškeré zboží, které si na turné povezou," podotkl šéf Asociace nezávislých festivalů Paul Reed. Nová doporučení ministerstva kultury označil za užitečná, podle něj ale neznamenají, že by byl jeho sektor na brexit bez dohody připraven.

"Jestli je tohle maximem, kterého lze dosáhnout, pak bychom silně na vládu naléhali, aby přišla s plně zafinancovanými návrhy na vytvoření centralizované, dostupné a bezplatně využitelné podpory, která by umožnila obyčejným hudebníkům vyhovět těmto požadavkům," dodává Mark Davyd, který vede charitativní organizaci Music Venue Trust.

Podle Dughera z UK Music už nyní britští umělci ruší evropská turné a promotéři odvolávají plánované investice. Sérii koncertů v Evropě, která měla začít v listopadu, minulý měsíc zrušila zpěvačka Imogen Heapová, připomíná The Guardian. Jako důvod interpretka uvedla "extrémní nejistotu spojenou s cestováním po EU tak brzy po brexitu".

Odchod Británie z EU odstartovalo referendum v červnu 2016, v němž konec členství v evropském bloku podpořilo 52 procent hlasujících. Ani o více než tři roky později však není jasné, kdy, za jakých podmínek, nebo zda vůbec brexit nastane. Momentálně je naplánován na 31. října, přičemž výchozím scénářem je brexit bez dohody, není ale vyloučeno, že rozluka Británie s EU se bude opět odkládat.

Související

Více souvisejících

Brexit Hudba koncerty

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 46 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peking se obává Trumpova hněvu. Lídři z celého světa míří na dva významné summity plní nejistoty

Jak se lídři z celého světa scházejí na dvou významných summitech v Jižní Americe, nad jednáními visí nejistota způsobená možným návratem Donalda Trumpa do Bílého domu. Mnoho zemí přemýšlí, co jeho politika „America First“ může znamenat pro globální ekonomiku a probíhající konflikty v Evropě a na Blízkém východě, uvedl server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy