Francie omezí pohyb lidí, zavře se Schengen, oznámil Macron

Francie od úterního poledne omezí kvůli šíření nového typu koronaviru pohyb obyvatel na veřejnosti. V televizním projevu z Elysejského paláce to dnes oznámil francouzský prezident Emmanuel Macron. Druhé kolo místních voleb plánované na neděli se odkládá.

Od úterního poledne se podle Macrona rovněž na 30 dní uzavřou vnější hranice schengenského prostoru volného pohybu. Francie má již více než 6600 potvrzených případů nákazy koronavirem a 148 mrtvých.

"Jsme ve válce, jsme ve zdravotní válce," uvedl Macron. "Jistě, nebojujeme proti armádě, ani proti jinému národu. Ale nepřítel tu je, neviditelný, nepolapitelný. A postupuje," dodal francouzský prezident. Zdůraznil ale, že Francie válku vyhraje.

Macron oznámil, že od úterního poledne budou moci obyvatelé Francie opouštět své domovy jen v nejnutnějších případech. Podle něj jsou takovými případy nákupy potravin a léků, cesta do práce či návštěva lékaře. Za určitých podmínek bude možné i sportovat.

Omezení pohybu obyvatel bude podle Macrona v platnosti nejméně patnáct dní. Podobná opatření už v minulých dnech přijaly Itálie, Španělsko, Rakousko i Česko.

Francie už o víkendu uzavřela postradatelné obchody, kavárny a restaurace. Zavřené ode dneška zůstaly také školky, školy či univerzity.

Macron ve svém proslovu ostře kritizoval lidi, kteří nedodržují preventivní opatření proti šíření koronaviru. Francouze vyzval, aby se chovali zodpovědně. "I když nemáte žádné příznaky, můžete být nakažení a můžete nakazit jiné," zdůraznil. Upozornil, že v případě porušení nových nařízení budou hrozit pokuty. Jak vysoké budou, prezident neřekl.

"Francie nikdy nemusela taková rozhodnutí přijímat v mírových časech," zdůraznil Macron. Nikdo podle něj nedokáže říci, jak dlouho mimořádná situace bude trvat.

Žádná francouzská firma si podle Macrona nemusí dělat starosti, že kvůli přísným opatřením zkrachuje. Stát pomůže a malým a středním podnikům například umožní odložit platby za plyn, elektřinu a vodu, pokud by se dostaly do finančních potíží. Zaměstnavatele Macron vyzval, aby umožnili svým zaměstnancům pracovat z domova. Do péče o nemocné se zapojí také taxikáři a hotely. "Stát to zaplatí," uvedl prezident. V Alsasku, které patří k nejpostiženějším oblastem, postaví armáda polní nemocnici.

Macron dnes také oznámil, že se odkládá druhé kolo místních voleb, které bylo původně plánované na neděli 22. března. První kolo, ve kterém Francouzi vybírali vedení více než 35.000 měst a obcí, se za přísných preventivních opatření uskutečnilo minulou neděli. Hlasování ale poznamenala rekordně nízká účast, na kterou měly podle francouzských médií vliv i obavy lidí z nakažení koronavirem. Kdy se druhé kolo komunálních voleb uskuteční, Macron neřekl. Premiér Édouard Philippe během dne navrhl jako nový termín 21. června.

Kvůli šíření nového typu koronaviru se prezident Macron rozhodl, že odloží přijímání reforem včetně kontroverzní reformy důchodového systému. Proti té se od loňského prosince ve Francii protestovalo a stávkovalo.

Evropská komise navrhla dnes dočasně zakázat občanům cizích států vstup do unijních zemí s výjimkou nezbytných případů. Macron v dnešním proslovu uvedl, že se vnější hranice schengenského prostoru volného pohybu uzavřou v úterý v poledne. Francouzi, kteří budou v tu dobu mimo schengenský prostor, se "samozřejmě" budou moci vrátit domů, zdůraznil prezident.

Související

Válka na Ukrajině: Následkem ruské invaze vznikají nedozírné škody na zdraví i majetku. Ilustrační foto

Začal summit Rady Evropy. Tématem je registr škod způsobených Ruskem na Ukrajině

Šéfové států a vlád zemí Rady Evropy na summitu, který dnes začal v Reykjavíku, hledají způsoby, jak Rusko pohnat k odpovědnosti za škody spáchané během jeho invaze na Ukrajinu. V rámci Rady Evropy, která dohlíží na dodržování lidských práv, svobody a principů právního státu, má vzniknout registr škod způsobených v důsledku ruského vpádu do sousední země. 

Více souvisejících

Emmanuel Macron Francie EU schengen

Aktuálně se děje

před 11 minutami

Joe Biden

Biden a McCarthy se dohodli na zvýšení dluhového stropu USA

Americký demokratický prezident Joe Biden a republikánský šéf Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy se v zásadě dohodli na zvýšení limitu pro zadlužení Spojených států, což americké vládě umožní vyhnout se platební neschopnosti. Po sobotním telefonickém jednání to oba potvrdili v noci na dnešek. Pokud by demokraté a republikáni nenalezli shodu, hrozila by USA platební neschopnost už 5. června, což by mělo vážné dopady na celosvětovou ekonomiku.

před 1 hodinou

včera

Influencer zemřel po živém vysílání na síti, kdy soupeřil s kolegou v pití lihoviny.

Influencer zemřel po živém vysílání soutěže v pití čínského alkoholu

Influencer „Sanqiange“ (nebo-li „Brother Three Thousand“ "Bratr tři tisíce") byl nalezen mrtev jen několik hodin poté, co se v živém streamu účastnil soutěže s jiným influencerem, což zahrnovalo pití Baijiu, čínského likéru s normální hladinou alkoholu 30 až 60 procent. Informovala o tom CNN s odvoláním na Shangyou News.

včera

včera

Sociální síť Facebook a Twitter

Twitter ustoupil od kodexu EU o dezinformacích

Americká společnost Twitter se podle eurokomisaře pro vnitřní trh Thierryho Bretona rozhodla nepřistoupit k naplňování unijního kodexu o dezinformacích. Nicméně, jak uvedla agentura Reuters, to nezbavuje provozovatele sociální sítě Twitter povinností v této oblasti. Toto oznámení přišlo v pátek pozdě večer.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alois Hadamczik, český hokejový trenér

Jalonen tuší, že národní tým mohl hrát lépe. Hadamczik žádá vysvětlení

Po čtvrtečním konci ve čtvrtfinále v pátek přistáli v Praze svěřenci kouče Kariho Jalonena. Ten v rozhovoru přiznal, že jeho tým mohl mít na víc než na konečné osmé místo, což je nejhorší umístění českého týmu na MS v historii. Nyní se podle všeho může Jalonen začít strachovat o pozici, jelikož se už šéf českého hokeje Alois Hadamczik nechal slyšet, že bude po něm žádat vysvětlení neúspěchu. A není sám, kdo je po tomto turnaji rozčarován. Ozval se totiž také věčný kritik poměrů v českém hokeji a zároveň majitel Pardubic Petr Dědek. 

včera

včera

včera

Občanský průkaz

Konec rodných čísel: ČR chce platit miliardy za zrušení něčeho, co po desetiletí bezproblémově funguje. Jde o IT lobby, která chce snadné peníze daňového poplatníka

Česko chce být v řadě věcí jako Dánsko nebo Švédsko. Ale když už v něčem jako tyto země je, konkrétně v bezproblémovém používání rodných čísel v úředním styku, tak si vážně pohrává s myšlenkou přestat být jako Dánsko či Švédsko – a ještě za to zaplatit miliardy. Komentuje situaci ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

včera

včera

Rusové tvrdí, že sestřelili dvě řízené střely Storm Shadow

Rusko se bez předložení důkazů pochlubilo úspěchy své protivzdušné obrany. Státní média citovala sobotní vyjádření ministerstva obrany, podle kterého armáda sestřelila za poslední den přes deset dronů a především dvě střely Storm Shadow. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy