Francie schválila covid pas a povinné očkování zdravotníků

Francouzský parlament v noci na dnešek definitivně schválil zákon, který mimo jiné upravuje podmínky pro zavedení zdravotních pasů nebo zavádí povinné očkování proti covidu-19 veškerého zdravotnického personálu. Po čtyřech dnech a nocích diskusí a projednání více než tisíce pozměňovacích návrhů poslanci a senátoři na společné schůzi schválili společné znění zákona. Informovaly o tom agentura AFP a francouzská média.

Zákon umožní od začátku srpna rozšířit povinnost prokázat se zdravotním pasem, který dokládá bezinfekčnost, o další místa, například restaurace nebo obchodní centra. Nyní tato povinnost platí v případě kin, muzeí, sportovišť a všech míst, kde je více než 50 lidí. Ze zákona nakonec vypadlo kontroverzní ustanovení, že zdravotníci, kteří se odmítnou nechat očkovat, budou propuštěni. Ve schválené verzi jim hrozí jen pozastavení platu.

V dolní komoře parlamentu, Národním shromáždění, pro zákon hlasovalo 156 poslanců, 60 jich bylo proti a 14 se zdrželo. K nejhlasitějším a nejvytrvalejším kritikům patřil krajně levicový politik Jean-Luc Mélenchon, který normu vidí jako "podmíněnou svobodu". V Senátu pro návrh zákona, který se snaží zabránit dalšímu zhoršení pandemie, hlasovalo 195 zákonodárců, 129 jich bylo proti.

Zákon ještě musí schválit Ústavní rada, nejvyšší soudní instituce ve Francii. Bude hodnotit, zda je norma v souladu s platnými zákony. Zákon radě předkládá premiér Jean Castex, který ho od začátku podporuje.

Zdravotní pas obsahuje informace o prodělání nemoci covid-19, absolvovaném očkování a testech. Od 1. srpna bude podmínkou pro návštěvu restaurací a nákupních center či pro cesty do zámořských území Francie a na Korsiku. Prokázat se pasem budou muset Francouzi také ve zdravotnických zařízeních či při vnitrostátních letech a delších cestách po železnici. Ze zákona plyne od srpna také povinnost izolovat se v případě pozitivního testu. Pro mládež začnou všechny tyto podmínky platit až 30. září, kdy už by měl být dostatek vakcín i pro tuto věkovou skupinu.

Proti zdravotním pasům v sobotu protestovalo po celé Francii 160.000 lidí. V Paříži bylo demonstrujících 11.000. Prezident Emmanuel Macron uznal právo demonstrantů vyjadřovat své názory "v poklidu, za vzájemného respektu", zároveň ale kritizoval aktéry stojící za "iracionální, někdy cynickou a manipulativní mobilizací" proti vakcínám.

Mezi demonstranty byli podle AP také zdravotníci v bílých pláštích. Mnozí z nich říkají, že na internetu kolují nepravdivé informace o očkování, mají obavy z dlouhodobých dopadů vakcíny na zdraví a žádají více času na rozhodnutí. Někteří z nich se odmítli nechat očkovat, ačkoliv vědí, že jim to od 1. srpna prakticky znemožní pracovat ve zdravotnictví.

Agentura AP také upozorňuje, že francouzská neochota nechat se očkovat může souviset se zdravotnickými skandály s vakcínami, prášky na hubnutí nebo vadnými prsními implantáty, které v minulosti otřásly důvěrou Francouzů ve zdravotnictví.

Pravidla a omezení, která zavádí právě schválený zákon, ohlásil prezident Macron již 12. července. Ministr zdravotnictví Olivier Véran po schválení normy opětovně prohlašoval, že vláda bude zdravotní pasy používat velmi vzácně a jen po omezenou dobu.

Platit by zdravotní pasy měly během nouzového stavu. Vláda původně navrhovala jeho platnost až do 31. prosince, parlament ho však schválil jen do 15. listopadu a jeho další prodloužení by opět muselo projít hlasováním v parlamentu, píše list Le Monde.

Související

Král Charles III.

Karel III. vezme do Francie další dva zástupce monarchie. Kate zůstane doma

Za zlověstné signály mohou někteří Britové považovat poslední informace zevnitř monarchie. Zatímco král Karel III. se vrátil k povinnostem a chystá se dokonce do ciziny, princezna Kate, která si vyslechla stejnou diagnózu, se nadále drží v ústraní. Nebude ani součástí královské delegace do zahraničí. 

Více souvisejících

Francie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) očkování covid pasy

Aktuálně se děje

včera

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

včera

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

včera

včera

včera

včera

včera

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy