Globsec: Pandemie odhalila sobectví států. Populismus rozvrací instituce, řekla Čaputová

Stávající krize kolem pandemie nemoci covid-19 ukázala také chyby, sobectví a ignoranci států, zároveň ale nabízí příležitost k nápravě. Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová to dnes řekla v projevu na mezinárodní konferenci Globsec. K hlavním tématům konference v Bratislavě patří právě situace ve světě v souvislosti s covidem-19.

Zuzana Čaputová
doporučujeme

"Pandemie odhalila naše slabá místa. Vidíme, jak křehké jsou naše ekonomiky. Zažíváme nebezpečí chudoby a omezeného přístupu k základním službám, jakými jsou zdravotnictví nebo vzdělávání," upozornila hlava slovenského státu.

Krize podle Čaputové rovněž ukázala, že pokušení zneužívat moc je stále velké a že demokratické principy a právní stát mohou být velmi rychle oslabeny i v demokratické Evropě. "Pandemie nám dává příležitost věci zlepšit. Naše síla, odolnost a stabilita je založena na pravidlech a principech. Zneužívání pravidel nás může oslabit," řekla. Doplnila, že populismus a korupce rozvracejí státní instituce, krátkodobé egoistické cíle zase oslabují globální úsilí.

"Zdrženlivost (politiků) znamená, že lidé v Bělorusku nebudou biti, když v ulicích žádají svá práva. Znamená to, že nebudou porušována lidská práva, jak jsme to viděli v případu Alexeje Navalného," uvedla Čaputová k protestům obyvatel Běloruska proti výsledkům prezidentských voleb a ke kauze otravy kritika Kremlu Navalného.

Čaputová podle listu Denník N nejprve účast na konferenci odřekla z důvodu, že jejím marketingovým partnerem se původně stala čínská telekomunikační společnost Huawei. Svůj postoj prezidentka změnila až poté, co organizátor konference odstoupil od spolupráce se zmíněnou společností. Prezidentka uvedla, že podle analýz představují technologie čínské firmy bezpečnostní riziko. Například Spojené státy vyloučily zmíněnou čínskou firmu z budování mobilní sítě páté generace.

"Je třeba svěřit technické vybavení našich institucí do spolehlivých rukou, našich spojenců a partnerů. Nemůže to být otázka ekonomické efektivnosti, ale záležitost zodpovědnosti a národní bezpečnosti," řekla Čaputová v projevu na konferenci.

Kvůli pandemii covidu-19 se letošní ročník konference koná za přísných hygienických opatření. Všichni účastníci a také novináři museli podstoupit test na koronavirus. Právě negativní výsledek testu všech zúčastněných je podmínkou slovenských hygieniků pro to, aby se hromadných akcí mohlo zúčastnit více než než 50 lidí. Část řečníků během dvoudenní konference, na které se zúčastní i český ministr zahraničí Tomáš Petříček, vystoupí online. Původně se konference Globsec měla uskutečnit už na jaře, termín byl tehdy ale po propuknutí covidu-19 odložen.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus ochromil slovenský parlament. Infikováno je několik poslanců…

27.10.2020 10:15 Vedení slovenské sněmovny po potvrzení koronaviru u několika poslanců přerušilo stávající schůzi…

Odpůrci covidových restrikcí rabovali v Turíně a Miláně, policie nasadila…

27.10.2020 10:05 V Itálii vyšli v desítce měst do ulic demonstranti nespokojení se zpřísněním vládních opatření…

Trump, či Biden? Německo po volbách v USA nečeká okamžitou změnu…

27.10.2020 09:26 V Německu panuje přesvědčení, že volební vítězství republikánského šéfa Bílého domu Donalda Trumpa…

Vztahy s Trumpem jsou pošramocené. EU doufá v povolební změnu v Bílém domě

27.10.2020 08:57 Přesvědčení, že kandidát americké Demokratické strany Joe Biden by byl pro Evropu lepším…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama