Gretu Thunbergovou při návratu do Evropy přibrzdilo počasí. Stihne klimatický summit?

Klimatická aktivistka Greta Thunbergová se zatím ze Spojených států do Evropy vrací kvůli nepřízni počasí pomaleji, než tomu bylo při plavbě do Ameriky. Přesto stále doufá, že stihne klimatickou konferenci v Madridu začátkem prosince.

"Museli jsme loď přibrzdit, abychom se vyhnuli některým poměrně nevlídným povětrnostním podmínkám, ale nyní už jsme se opět vrátili k plnému tempu," napsala 16letá Švédka ve středu večer na twitteru.

We had to slow the boat down to avoid some really rough weather ahead, but now we’re back on track at full speed. Hopefully we will arrive in Lisbon, Portugal, sometime in early December. @Sailing_LaVaga @elayna__c @_NikkiHenderson pic.twitter.com/k4yk8TGDjc

— Greta Thunberg (@GretaThunberg) November 20, 2019

Greta Thunbergová věří, že někdy počátkem prosince přistane v portugalském hlavním městě Lisabonu. Odtud do Madridu je to dalších téměř 600 kilometrů. Pokud pojede vlakem, mohla by cesta trvat dalších zhruba deset hodin, uvedla agentura DPA.

Thunbergová se do Evropy vrací na katamaránu La Vagabonde. Přislíbila účast na konferenci OSN o změnách klimatu (COP25), která začíná 2. prosince. Původně se konference měla uskutečnit v Chile, ale kvůli tamním nepokojům byla přeložena do Madridu.

Thunbergová se chce ve španělské metropoli 6. prosince účastnit také velké klimatické demonstrace. Zatím ale není jasné, zda to stihne. Podle jejích spolupracovníků vše závisí na větru a počasí. Jasněji by mělo být na konci příštího týdne.

Více než týden po vyplutí z východního pobřeží USA má Greta za sebou přibližně třetinu cesty do Evropy. Dnes se její člun pohyboval rychlostí kolem devíti uzlů (necelých 17 kilometrů za hodinu) východním směrem. Společnost jí dělají zkušení australští mořeplavci Elayna Carausuová a Riley Whitelum.

Při plavbě do USA se německému kapitánovi Borisi Herrmannovi podařilo mladou Švédku dostat přes oceán na závodní jachtě během pouhých 14 dní.

Švédka pobývala téměř tři měsíce v Severní Americe. Pomyslným vrcholem jejího pobytu byl v září plamenný projev na půdě v OSN. Zúčastnila se také ekologických kampaní v Kalifornii, Coloradu a Severní Karolíně.

Thunbergová dlouhodobě odmítá cestování letadlem kvůli vysokým emisím skleníkových plynů, jež letadla produkují. Za velké znečišťovatele životního prostředí považuje i zaoceánské lodě.

Mladá aktivistka je hlavní tváří globálního studentského hnutí Fridays for Future (Pátky pro budoucnost). Svou ekologickou aktivitu zahájila loni v létě ve Stockholmu protestem před švédským parlamentem, při němž držela transparent s nápisem Školní stávka za klima. Posléze se k ní připojili studenti ze Švédska i dalších evropských států, kteří takto začali stávkovat každý pátek.

Související

Greta Thunbergová

Thunbergová vyhrála soud. Velká Británie jí bude muset zaplatit

Londýnský soud v pátek osvobodil klimatickou aktivistku Gretu Thunbergovou, která byla obviněna z rušení veřejného klidu kvůli loňskému protestu. Spolu s dalšími demonstranty se pokusila zabránit setkání předních představitelů ropného a plynárenského průmyslu.

Více souvisejících

Greta Thunbergová (aktivistka) COP25 (klimatická konference Madrid 2019)

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy