Hackeři nahradili španělskou televizi ruskou Russia Today

Webové vysílání zpravodajského kanálu španělské veřejnoprávní televize RTVE se stalo terčem útoku hackerů. Místo pořadů španělské stanice stránka nabízela rozhovor ruské televize RT s katalánským expremiérem Carlesem Puigdemontem, který je na útěku před španělskou justicí. Informovala o tom dnes španělská média.

Incident se stal už minulý týden, kdy se ale obešel bez většího zájmu veřejnosti. Tento týden ale věc pochválila šéfredaktorka ruské televize RT.

Chvíli to vypadalo, že ruská vláda koupila španělskou veřejnoprávní televizi, napsal dnes španělský deník El Mundo. Na obrazovce s logem španělského kanálu +24 se totiž ve čtvrtek odpoledne najednou objevilo vysílání ruské zpravodajské stanice RT (dříve Russia Today), která vysílá v různých jazycích, včetně španělštiny.

"Hackeři přerušili vysílání španělského kanálu +24 a místo toho tam spustili naše vysílání... Nevíme, kdo to udělal. Čestné pionýrské. Ale bylo to krásné," komentovala v pondělí incident šéfredaktorka RT Margarita Simoňjanová.

O incidentu, k němuž se zatím žádná hackerská skupina nepřihlásila, informoval už ve čtvrtek španělský deník El Comercio. Podle něj trval incident celé odpoledne a zdroj z RTVE deníku řekl, že šlo hackerský útok.

Na webu španělského kanálu tak běžel rozhovor s bývalým předsedou katalánské regionální vlády Puigdemontem, který žije už dva roky v Belgii, protože mu ve Španělsku hrozí zatčení. Je obviněn ze vzpoury kvůli uspořádání neústavního referenda o nezávislosti Katalánska. Rozhovor s ním na RT vedl ekvádorský levicový exprezident Rafael Correa, který rovněž žije v Belgii, odkud pochází jeho manželka. I na Correu je v jeho vlasti vydán zatykač, a to kvůli podílu na únosu jeho někdejšího politického oponenta.

Correa, který obvinění označuje za politicky motivované, má v ruské televizi pořad nazvaný Rozhovory s Correou. V něm už dělal interview mimo jiné s levicovými exprezidenty Bolívie a Brazílie Evem Moralesem a Luizem Ináciem Lulou da Silva či s íránským exprezidentem Mahmúdem Ahmadínežádem.

Související

Španělsko, ilustrační foto

Je digitální život správná cesta? "Naprostý chaos" po blackoutu rezonuje lidmi po celém světě

Masivní výpadek proudu, který v pondělí 28. dubna ochromil Španělsko, Portugalsko a části Francie, vrhl zhruba 55 milionů obyvatel zpět do předelektrického věku. Mobilní sítě zkolabovaly, semafory přestaly fungovat, supermarkety zůstaly ve tmě a přestaly přijímat bezhotovostní platby. Lidé uvízli v podzemí i na dálkových spojích a chaos se rozléval napříč moderní infrastrukturou. Přesto však mnozí našli v krizi okamžiky lidskosti a solidarity.
Španělsko, ilustrační foto

Blackout ve Španělsku nezpůsobil jen ekonomické škody. Vyžádal si i mrtvé

Nejméně tři lidé zemřeli ve španělské obci Taboadela v důsledku rozsáhlého výpadku proudu, který v pondělí ochromil velkou část Španělska a Portugalska. Podle španělské Civilní gardy, která informaci potvrdila pro BBC, šlo o členy jedné rodiny – manželský pár a jejich dospělého syna. Případ vyvolal značný rozruch, neboť další úmrtí z různých částí země jsou rovněž předmětem šetření.

Více souvisejících

Španělsko televize RT (dříve Russia Today) Hackeři

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 1 hodinou

Národní památník na Vítkově - pietní akt u příležitosti oslav výročí konce druhé světové války.

Masakry na konci války. Nacisté umučili a zavraždili stovky Čechů

Začátek května roku 1945 se nesl ve znamení osvobozování nacisty obsazených území, ale také masového vraždění. Němci se nehodlali lehce vzdát, a tak v samém závěru druhé světové války došlo na našem území k několika masakrům, při nichž byly umučeny a zabity stovky Čechů.

před 1 hodinou

Petr Fiala

Česko podepíše dohodu o dostavbě Dukovan, jakmile to bude možné

Premiér Petr Fiala (ODS) se ve středu setkal s korejským ministrem obchodu, průmyslu a energetiky An Tuk-kunem, s nímž jednal o tendru na výstavbu nových jaderných bloků v Dukovanech. Během návštěvy ministři průmyslu obou zemí podepsali dohody o spolupráci v civilní jaderné energetice a o spolupráci při rozvoji a podpoře bateriového ekosystému. Zástupci českých a korejských firem také uzavřeli řadu smluv, které představují klíčový krok v přípravě výstavby nového jaderného zdroje v Dukovanech a výrazně posilují zapojení českého průmyslu. Vláda poté na svém zasedání udělila souhlas s podpisem dohody na výstavbu nových jaderných bloků ve chvíli, kdy to bude možné.

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Arktida

Jak zachránit počasí na Zemi? Po celém světě začaly zásadní experimenty

Britská vládní agentura ARIA (Advanced Research and Invention Agency) oznámila zahájení několika experimentů s geoengineeringem po celém světě – od Arktidy až po Velký bariérový útes. Cílem je otestovat různé způsoby, jak dočasně snížit globální teploty a získat klíčová vědecká data, která by mohla pomoci odvrátit blížící se klimatické zlomy.

včera

Polská armáda, ilustrační fotografie

Polsko se profiluje jako nová vojenská velmoc. Po Evropě chce zásadní změnu

Polsko se profiluje jako nový pilíř evropské obrany a po evropských spojencích požaduje, aby byli obranyschopní. V reakci na zhoršující se bezpečnostní prostředí masivně investuje do armády, navyšuje stavy profesionálních vojáků a udržuje robustní tankové vojsko. Díky těmto krokům se zařadilo mezi nejvýznamnější vojenské síly nejen v Evropě, ale i na globální scéně.

včera

včera

včera

včera

Indie, ilustrační foto

Indie: Celý národ je šťastný, že jsme se pomstili

Indický ministr pro zahraniční záležitosti Kirti Vardan Singh v reakci na nedávné raketové útoky na Pákistán prohlásil, že „celý národ je šťastný, že jsme se pomstili“. Podle něj Indie „důstojně odpověděla těm, kdo zabili nevinné lidi a zanechali po sobě ovdovělé ženy“, přičemž narážel na smrtící útok na turisty v Pahalgamu, ke kterému došlo minulý měsíc.

včera

včera

včera

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Indie, nebo Pákistán? Velké srovnání vojenských kapacit. Převaha ale nemusí být rozhodující

Na první pohled by se mohlo zdát, že Indie má v ozbrojeném střetu s Pákistánem jednoznačnou převahu, ať už z hlediska velikosti armády, ekonomiky, nebo technologií. Tento dojem je však klamavý. Obě země totiž disponují téměř totožným počtem jaderných hlavic, které, a to je podstatné, budovaly primárně jako protiváhu tomu druhému. Nepřátelství mezi dvěma jadernými státy v jedné z nejhustěji zalidněných oblastí světa je mimořádně riskantní a zdaleka nepřináší ohrožení pouze pro jižní Asii.

včera

včera

včera

Vatikán, ilustrační foto

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy

Dnes se v Sixtinské kapli ve Vatikánu sejdou kardinálové, aby zahájili konkláve, tajnou volbu nového papeže. Mezi favority hlasování, které může zásadně ovlivnit směřování katolické církve na desítky let dopředu, nefigurují pouze Evropané, ale také kandidáti z USA, Ghany, Konga či Filipín.

včera

Výbuch a požár v paneláku v Ostravě. Hasiči nařídili evakuaci

V Ostravě došlo ve středu k výbuchu a požáru v panelovém domě v městské části Dubina. Na místě zasahují záchranné složky, hasiči nařídili evakuaci z několika podlaží. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy