Hackeři nahradili španělskou televizi ruskou Russia Today

Webové vysílání zpravodajského kanálu španělské veřejnoprávní televize RTVE se stalo terčem útoku hackerů. Místo pořadů španělské stanice stránka nabízela rozhovor ruské televize RT s katalánským expremiérem Carlesem Puigdemontem, který je na útěku před španělskou justicí. Informovala o tom dnes španělská média.

Incident se stal už minulý týden, kdy se ale obešel bez většího zájmu veřejnosti. Tento týden ale věc pochválila šéfredaktorka ruské televize RT.

Chvíli to vypadalo, že ruská vláda koupila španělskou veřejnoprávní televizi, napsal dnes španělský deník El Mundo. Na obrazovce s logem španělského kanálu +24 se totiž ve čtvrtek odpoledne najednou objevilo vysílání ruské zpravodajské stanice RT (dříve Russia Today), která vysílá v různých jazycích, včetně španělštiny.

"Hackeři přerušili vysílání španělského kanálu +24 a místo toho tam spustili naše vysílání... Nevíme, kdo to udělal. Čestné pionýrské. Ale bylo to krásné," komentovala v pondělí incident šéfredaktorka RT Margarita Simoňjanová.

O incidentu, k němuž se zatím žádná hackerská skupina nepřihlásila, informoval už ve čtvrtek španělský deník El Comercio. Podle něj trval incident celé odpoledne a zdroj z RTVE deníku řekl, že šlo hackerský útok.

Na webu španělského kanálu tak běžel rozhovor s bývalým předsedou katalánské regionální vlády Puigdemontem, který žije už dva roky v Belgii, protože mu ve Španělsku hrozí zatčení. Je obviněn ze vzpoury kvůli uspořádání neústavního referenda o nezávislosti Katalánska. Rozhovor s ním na RT vedl ekvádorský levicový exprezident Rafael Correa, který rovněž žije v Belgii, odkud pochází jeho manželka. I na Correu je v jeho vlasti vydán zatykač, a to kvůli podílu na únosu jeho někdejšího politického oponenta.

Correa, který obvinění označuje za politicky motivované, má v ruské televizi pořad nazvaný Rozhovory s Correou. V něm už dělal interview mimo jiné s levicovými exprezidenty Bolívie a Brazílie Evem Moralesem a Luizem Ináciem Lulou da Silva či s íránským exprezidentem Mahmúdem Ahmadínežádem.

Související

Více souvisejících

Španělsko televize RT (dříve Russia Today) Hackeři

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 15 minutami

Oleksandr Syrskyj s ministrem obrany Ukrajiny Rustem Umerovem.

Je to tady. Francie pošle vojenské instruktory na Ukrajinu

Francie pošle na Ukrajinu instruktory, aby vycvičili ukrajinské vojáky, řekl v pondělí odpoledne Oleksandr Syrskyj, vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil. Vyjádřil také naději, že příklad Paříže budou následovat i další západní země.

před 15 minutami

Emmanuel Macron na Mnichovské bezpečnostní konferenci 2023.

Macron označil Rusko za hrozbu pro Evropu: Musíme se umět sami bránit

Potřebujeme Evropu, která se dokáže sama bránit, uvedl francouzský prezident Emmanuel Macron ve svém projevu k evropské mládeži v Drážďanech. Macron, který je na třídenní státní návštěvě v Německu, označil Rusko, které vojensky napadlo Ukrajinu před více než dvěma lety, za hrozbu evropské bezpečnosti.

před 47 minutami

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

OSN, ilustrační foto

Izrael zaútočil na uprchlický tábor v Rafahu. Mimořádně zasedne RB OSN

Rada bezpečnosti OSN svolala na úterý mimořádné zasedání v souvislosti s izraelským náletem na uprchlický tábor ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, který si podle tamních úřadů vyžádal nejméně 45 obětí. S odvoláním na nejmenované diplomaty o tom v noci na úterý informovala agentura AFP.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

Energetika

EK schválila Česku miliardovou podporu na modernizaci tepláren

Evropská komise po intenzivním vyjednávání vydala pro Česko povolení na provozní podporu pro vysokoúčinnou kombinovanou výrobu elektřiny a tepla v maximálním celkovém objemu 3,2 miliardy eur. Bude tak možné aplikovat opatření, které je zásadní pro modernizaci energetiky a teplárenství a přispěje k plnění klimatických cílů. Model bude zároveň využívat nejefektivnější a nejmodernější formu podpory, která se bude odvíjet od situace na trhu.

Aktualizováno včera

včera

Noční klid

RECENZE: Plíživá paranoia a kolaps společnosti. Noční klid zpřítomňuje úzkost

Takřka měsíc před začátkem festivalu v Karlových Varech se do českých kin dostává druhý celovečerní film režiséra Michala Hogenauera, jehož intimní debut Tiché doteky ve Varech odpremiéroval před pěti lety. Jeho novinka Noční klid pokračuje v suverénní režii, komorním pojetí a rozplétání celospolečenských problémů na pozadí individuálních osudů.

včera

Radoslaw Sikorski

Polsko omezí pohyb ruských diplomatů. Moskva mluví o rusofobii

Polsko omezí ruským diplomatům pohyb na svém území, uvedl šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski. Varšava tak podle jeho slov reaguje na zapojení Ruska do hybridní války proti Evropské unii. Moskva reagovala slovy, že jde o další projev rusofobie, která údajně panuje v Polsku. 

včera

včera

včera

včera

Vláda ČR

Česko dává miliardy na dostupnější nájemní bydlení. Vláda zahájila program

Osm miliard korun na investice do výstavby, přes dvě stovky státních pozemků, které vláda bezplatně převede na obce a města, i příprava bytových projektů – to jsou konkrétní výsledky vlády vycházející z jejího programového prohlášení. Konkrétní parametry podpory dostupného nájemního bydlení představili premiér Petr Fiala (ODS), vicepremiér Ivan Bartoš (Piráti) a ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Cílem investiční části reformy Bydlení pro život je zvýšení podílu dostupných nájemních bytů na trhu.

včera

včera

včera

včera

Koudelka ve Sněmovně ozřejmil, o co šlo proruské platformě Voice of Europe

Jedním z cílů lidí kolem sankcionované platformy Voice of Europe byla špionáž uvnitř EU, řekl ředitel BIS Michal Koudelka v pondělí na konferenci v Poslanecké sněmovně. Koudelka ocenil tvrdou a nekompromisní reakci vlády, která platformu a její představitele zařadila na konci března na národní sankční seznam. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy