Heger neplánuje vyvolat hlasování o důvěře své menšinové vládě

Slovenský premiér Eduard Heger nepodá demisi ani nevyvolá hlasování parlamentu o důvěře své vládě, která po odchodu liberální strany Svoboda a Solidarita (SaS) ze čtyřčlenné koalice přišla o většinu ve sněmovně. Heger to dnes řekl novinářům. K hlasování o důvěře kabinetu vybídla opozice.

Podle listu Denník N nabídku na funkci ministra zahraničí po odcházejícím zkušeném diplomatovi Ivanu Korčokovi dostal slovenský velvyslanec v Česku Rastislav Káčer.

"Jít v tomto momentu před parlament a dát si deklarovat důvěru, to rovnou mohu podat demisi. Do nejbližších voleb by Slovensko bylo v agonii a nedokázali bychom lidem přinést žádná opatření. Takovému riziku já Slovensko nevystavím. Neopustíme loď, když vidíme, že jdeme do náročné energetické bouře," řekl Heger.

Strana Hlas-sociální demokracie expremiéra Petera Pellegriniho po pondělní demisi zbylých tří ministrů za SaS vybídla Hegera, aby požádal parlament o vyslovení důvěry kabinetu. Heger nyní reagoval připomínkou, že to v minulosti neudělala ani Pellegriniho vláda, když tehdejší koalice přišla o většinu ve sněmovně.

Hegerův kabinet možná bude muset v budoucnu požádat sněmovnu o vyslovení důvěry, a to v případě, že se mu nepodaří výrazněji snížit zadlužení země nebo změnit ústavní zákon o takzvané dluhové brzdě, který předpokládá zmíněnou proceduru. Do května příštího roku má nynější vláda výjimku z uplatňování nejpřísnějších sankcí podle národní dluhové brzdy. Změnu zákona o rozpočtové odpovědnosti, na kterou je potřeba souhlas alespoň 90 poslanců, SaS už dříve podmínila splněním svých požadavků.

Šéf parlamentu a vládního hnutí Jsme rodina Boris Kollár uvedl, že pro případ obstrukcí ze strany opozice ve sněmovně a blokování jednání parlamentu bude třeba přistoupit k novým volbám. Tři zbylé strany vládní koalice budou mít ve 150členné sněmovně po odvolání ministrů za SaS prezidentkou dohromady 70 poslanců.

Dohromady čtyři ministři za SaS postupně podali demisi poté, co šéf nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) a ministr financí Igor Matovič nevyhověl jejich ultimátu na odchod z vlády. Matoviče se zastalo jeho hnutí OLaNO i premiér a člen vedení OLaNO Heger.

Zatím není známo, kdo nahradí dosluhujícího ministra hospodářství Richarda Sulíka, šéfa diplomacie Korčoka, ministryni spravedlnosti Márii Kolíkovou a ministra školství Branislava Gröhlinga. Slovenská média uvedla, že novým ministrem hospodářství by se mohl stát energetický analytik Karel Hirman. Podle listu Denník N nabídku stát se ministrem zahraničí dostal dlouholetý diplomat Káčer, který tuto informaci ale nekomentoval. Někdejší soudce Ľudovít Bradáč by se zase mohl stát ministrem spravedlnosti a pedagog Daniel Bútora je podle Denníku N zmiňován jako kandidát na ministra školství. Předseda parlamentu Kollár odpoledne řekl, že dohoda na konkrétních jménech ještě nepadla.

Heger, podle kterého by na uvolněná místa ve vládě měli nastoupit odborníci, jména nových ministrů stále neoznámil. Zopakoval, že chce o nich nejprve hovořit s prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Hlava slovenského státu se z návštěvy Řecka a Severní Makedonie podle programu vrátí do vlasti ve středu večer.

Související

Eduard Heger

Hegerova vláda padá. Slovensko míří k úřednickému kabinetu

Slovenský premiér Eduard Heger požádal prezidentku Zuzanu Čaputovou, aby byl zbaven mandátu k vedení vlády. Oznámila to agentura TASR. Heger tak učinil, protože prezidentka nepřijala žádný z jeho návrhů, kterými se chtěl vyhnout jmenování úřednické vlády. 

Více souvisejících

Eduard Heger (ministr SR) Slovensko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy