Heiko Maas přijel do Bratislavy. Ocenil touhu po svobodě v Bělorusku i někdejší ČSSR

Svoboda a dobrý život patří mezi základní potřeby člověka. Řekl to dnes německý ministr zahraničí Heiko Maas v Bratislavě, kterou navštívil v den 52. výročí vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Šéf německé diplomacie zdůraznil, že to platí i pro lidi v dnešním Bělorusku, kde se konají demonstrace proti režimu sporně znovuzvoleného prezidenta Alexandra Lukašenka.

"Touha po svobodě a dobrém životě je základní potřebou mnoha lidí," řekl Maas. "To platí i dnes pro lidi v Bělorusku, kteří požadují změny ve své zemi," citovala německého sociálního demokrata agentura DPA.

Excellent meeting with ?? minister @HeikoMaas. Targeting projects of bilateral cooperation, economic recovery, @EU2020DE, challenges for the EU afte COVID-19 crisis, situation in #Belarus and transatlantic relations. ?? and ?? are strategic partners. pic.twitter.com/umT76hdOZb

— Ivan Korcok (@IvanKorcok) August 21, 2020

Srovnávat tehdejší dobou s dneškem je však obtížné, připustil Maas. Pražské jaro 1968 podle něj bylo "jedinečnou a nesrovnatelnou událostí", která fascinovala celou Evropu.

Demonstrantům v Bělorusku Maas vyjádřil uznání. "V posledních dnech ukázali mimořádnou odvahu a mimořádně působivým způsobem o sobě dali slyšet," ocenil Maas protestující. Jako příklad osobní odvahy vyzdvihl i běloruského velvyslance v Bratislavě Ihara Ljaščeňu, který v poselství na videu vyjádřil solidaritu s demonstranty ve své vlasti a poté se vzdal funkce.

Slovenský ministr zahraničí Ivan Korčok se vyslovil pro zapojení Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) do řešení situace v Bělorusku. Přirozenou úlohou organizace je podle něj právě řešení takových konfliktů.

Na základě novinářských dotazů se Maas vyjádřil také k případu náhle ochořelého ruského opozičního předáka Alexeje Navalného. Podle Maase je velmi obtížné posoudit, zda je pravda, že medicínské důvody hovoří proti transportu Navalného do Berlína. Potvrdil však, že nadále platí nabídka Berlína pacienta léčit v Německu.

Čtyřiačtyřicetiletý Navalnyj skončil v bezvědomí v nemocnici poté, co se mu ve čtvrtek při letu z Tomsku do Moskvy udělalo zle a letoun nouzově přistál v Omsku. Podle své mluvčí byl patrně otráven. Dnes ráno na omském letišti přistálo německé letadlo, které mělo Navalného dopravit k léčení do Berlína. Krátce před tím ale ruští lékaři uvedli, že převoz zatím není ze zdravotních důvodů možný.

Heiko Maas se dnes v Bratislavě setkal také se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou a premiérem Igorem Matovičem.

Související

Antony Blinken

Nord Stream 2 podrývá bezpečnost Ukrajiny, uvedl šéf americké diplomacie Blinken

Plynovod Nord Stream 2 je ruský geopolitický projekt podrývající bezpečnost Ukrajiny a hrozba pro energetické zabezpečení Evropy, řekl dnes americký ministr zahraničí Antony Blinken. Na jednání se svým německým protějškem Heikem Maasem se zástupci obou států shodli, že budou společně i nadále stát proti ruským "provokacím" vůči Ukrajině.

Více souvisejících

Heiko Maas Slovensko Srpen 1968 Bělorusko Ivan Korčok Alexej Navalnyj

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 37 minutami

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin

Rusko hodlá usilovat o ukončení války na Ukrajině, kterou Moskva zahájila plnohodnotnou invazí do sousední země v únoru 2022. Prohlásil to ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého by případné mírové rozhovory mohlo hostit Slovensko. 

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

včera

včera

včera

Lavrov: Rusko se nespokojí s příměřím ve válce na Ukrajině

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov uvedl, že Rusko se nespokojí s příměřím v ukrajinské válce, pokud nebudou splněny jeho požadavky na „právně závazné záruky“. Upozornil na to server Moscow Times.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy