Heiko Maas přijel do Bratislavy. Ocenil touhu po svobodě v Bělorusku i někdejší ČSSR

Svoboda a dobrý život patří mezi základní potřeby člověka. Řekl to dnes německý ministr zahraničí Heiko Maas v Bratislavě, kterou navštívil v den 52. výročí vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Šéf německé diplomacie zdůraznil, že to platí i pro lidi v dnešním Bělorusku, kde se konají demonstrace proti režimu sporně znovuzvoleného prezidenta Alexandra Lukašenka.

"Touha po svobodě a dobrém životě je základní potřebou mnoha lidí," řekl Maas. "To platí i dnes pro lidi v Bělorusku, kteří požadují změny ve své zemi," citovala německého sociálního demokrata agentura DPA.

Excellent meeting with ?? minister @HeikoMaas. Targeting projects of bilateral cooperation, economic recovery, @EU2020DE, challenges for the EU afte COVID-19 crisis, situation in #Belarus and transatlantic relations. ?? and ?? are strategic partners. pic.twitter.com/umT76hdOZb

— Ivan Korcok (@IvanKorcok) August 21, 2020

Srovnávat tehdejší dobou s dneškem je však obtížné, připustil Maas. Pražské jaro 1968 podle něj bylo "jedinečnou a nesrovnatelnou událostí", která fascinovala celou Evropu.

Demonstrantům v Bělorusku Maas vyjádřil uznání. "V posledních dnech ukázali mimořádnou odvahu a mimořádně působivým způsobem o sobě dali slyšet," ocenil Maas protestující. Jako příklad osobní odvahy vyzdvihl i běloruského velvyslance v Bratislavě Ihara Ljaščeňu, který v poselství na videu vyjádřil solidaritu s demonstranty ve své vlasti a poté se vzdal funkce.

Slovenský ministr zahraničí Ivan Korčok se vyslovil pro zapojení Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) do řešení situace v Bělorusku. Přirozenou úlohou organizace je podle něj právě řešení takových konfliktů.

Na základě novinářských dotazů se Maas vyjádřil také k případu náhle ochořelého ruského opozičního předáka Alexeje Navalného. Podle Maase je velmi obtížné posoudit, zda je pravda, že medicínské důvody hovoří proti transportu Navalného do Berlína. Potvrdil však, že nadále platí nabídka Berlína pacienta léčit v Německu.

Čtyřiačtyřicetiletý Navalnyj skončil v bezvědomí v nemocnici poté, co se mu ve čtvrtek při letu z Tomsku do Moskvy udělalo zle a letoun nouzově přistál v Omsku. Podle své mluvčí byl patrně otráven. Dnes ráno na omském letišti přistálo německé letadlo, které mělo Navalného dopravit k léčení do Berlína. Krátce před tím ale ruští lékaři uvedli, že převoz zatím není ze zdravotních důvodů možný.

Heiko Maas se dnes v Bratislavě setkal také se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou a premiérem Igorem Matovičem.

Související

Antony Blinken

Nord Stream 2 podrývá bezpečnost Ukrajiny, uvedl šéf americké diplomacie Blinken

Plynovod Nord Stream 2 je ruský geopolitický projekt podrývající bezpečnost Ukrajiny a hrozba pro energetické zabezpečení Evropy, řekl dnes americký ministr zahraničí Antony Blinken. Na jednání se svým německým protějškem Heikem Maasem se zástupci obou států shodli, že budou společně i nadále stát proti ruským "provokacím" vůči Ukrajině.

Více souvisejících

Heiko Maas Slovensko Srpen 1968 Bělorusko Ivan Korčok Alexej Navalnyj

Aktuálně se děje

před 8 minutami

Rotterdam je s 610 000 obyvateli druhé největší nizozemské město. Jedná se také o největší evropský přístav, město moderní architektury a zároveň město velkého historického významu.

Poprask v Nizozemsku: Každý jeden občan má v krvi chemikálie

Každý člověk v Nizozemsku má v krvi „věčné chemikálie“, jak ukazuje první národní studie na toto téma. Studie zveřejněná ve čtvrtek uvádí, že přítomnost per- a polyfluoralkylových látek (známých jako PFAS či „věčné chemikálie“) v hladinách překračujících bezpečnostní limity automaticky neznamená vznik onemocnění.

před 12 minutami

Tchaj-Wan

Tchaj-wan usiluje o omezení hospodářských vazeb na Čínu, úplné přerušení je však nereálné. Případná válka způsobí globální problémy s mikročipy

Tchaj-wan zvažuje omezení ekonomických vazeb na Čínu, která je pro něj zároveň klíčovým trhem i geopolitickou hrozbou. Nová vláda prezidenta Lai Čching-teho vyzvala technologické firmy, aby se orientovaly na demokratické státy a omezily obchod s Huawei a SMIC. Podle expertů však úplné zpřetrhání vztahů není reálné. Embargo by mohlo ochromit globální dodávky čipů, poškodit tchajwanské firmy i zpomalit čínský technologický rozvoj.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Marco Rubio Prohlédněte si galerii

Starmer a Macron vyzvali k tvrdším sankcím na Rusko, Rubio jednal s Lavrovem

Britský premiér Keir Starmer a francouzský prezident Emmanuel Macron při společném vystoupení v Londýně apelovali na spojence, aby zesílili tlak na Moskvu. Oba státníci volají po nových sankcích, které by mohly přimět Kreml k příměří na Ukrajině. Starmer označil evropské plány na nasazení mírových sil za „dostatečně vyspělé“, Macron je dokonce popsal jako „připravené k okamžitému nasazení“, jakmile se dosáhne dohody o příměří. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Německá policie, ilustrační fotografie.

Napětí na hranici Německa a Polska. Volný pohyb je minulostí, přinejmenším dočasně

Obyvatelé Polska a Německa čelí nové realitě, která ostře kontrastuje s dekádami otevřených hranic a volného pohybu. Hraniční kontroly, které byly v minulosti vnímány jako přežitek, se vracejí na scénu. Polská vláda pod vedením premiéra Donalda Tuska obnovila kontroly na celkem 52 hraničních přechodech s Německem a na dalších 13 směrem k Litvě. 

před 4 hodinami

Donald Trump oznámil reciproční cla. (2.4.2025)

Politický darebák a lichvář. Trump z mezinárodního obchodu odstraňuje respekt, obětí budou i jeho voliči

Šéf Bílého domu Donald Trump přetváří mezinárodní obchod k obrazu svému. Dělá z něj nástroj mocenského nátlaku, nikoli spolupráce. Namísto partnerství prosazuje transakční logiku a vydírání, a to i vůči nejbližším spojencům USA. Tento přístup ohrožuje stabilitu globálního řádu, oslabuje důvěru v americké vedení a může mít dlouhodobé dopady na pozici Spojených států i světovou ekonomiku.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Trump

Trump zahájil obchodní válku s Brazílií. Nejspíš hraje o osud Bolsonara

Obchodní vztahy mezi Spojenými státy a Brazílií vstoupily do období vážné krize. Bez předchozího varování a mimo rámec standardních diplomatických konzultací oznámil americký prezident Donald Trump zavedení 50% cel na brazilský export, a to s účinností od začátku srpna. Informaci sdělil osobním dopisem prezidentovi Luizovi Ináciovi Lulovi da Silvovi.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Trump splnil slib poté, co ho rozzuřil Putin. Na Ukrajinu opět proudí americké dodávky

Spojené státy po rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa znovu začaly plnohodnotně dodávat zbraně na Ukrajinu, ačkoli proti tomu Pentagon začátkem měsíce zasáhl kvůli obavám z nedostatku zásob. Tuto informaci ve čtvrtek potvrdila kancelář ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Trump už začátkem tohoto týdne uvedl, že dodávky obnoví – a slib splnil. 

před 7 hodinami

Michal Koudelka

Rusové se pokoušeli o další sabotáže v Česku. BIS je zastavila

Bezpečnostní informační služba (BIS) loni zabránila několika pokusům ruských zpravodajských služeb o sabotážní akce v Česku. Uvedl to její šéf Michal Koudelka v souvislosti s vydáním výroční zprávy k činnosti služby za rok 2024. Rusko se společně s Čínou snaží škodit i v kyberprostoru. 

před 7 hodinami

Marco Rubio

Rubio míří na klíčové jednání s Lavrovem. Trump stupňuje tlak na Putina i spojence v Asii

Americký ministr zahraničí Marco Rubio se má ve čtvrtek v malajsijském Kuala Lumpuru setkat se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem, a to jen několik dní po eskalaci rétoriky ze strany prezidenta Donalda Trumpa vůči Moskvě. K setkání dojde na okraj zasedání Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN), v době, kdy Washington hledá nový rámec jak pro jednání o Ukrajině, tak pro přetváření ekonomických vztahů s asijskými státy.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Rubl, ilustrační fotografie.

Budoucnost ekonomických vztahů Moskvy se Západem. Ekonom si jeden scénář neumí představit

Tři roky po začátku ruské invaze zůstávají vztahy mezi Evropou a Moskvou zmrazené. Západ sází na sankce, ale řada firem v Rusku nadále působí a obchodní výměna pokračuje často přes třetí země. Ekonom Libor Žídek pro EuroZprávy.cz upozornil, že návrat k normálu je nepravděpodobný, a že některé firmy už tak obcházejí sankce. Evropa tak stojí před otázkou, jaký model vztahů s Ruskem je do budoucna vůbec možný.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Ursula von der Leyenová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Von der Leyenová čelí hlasování o nedůvěře. Nejspíš ho ustojí, ale za vysokou cenu

Evropská komise pod vedením Ursuly von der Leyenové bude ve čtvrtek čelit hlasování Evropského parlamentu o vyslovení nedůvěry. Tlak na šéfku výkonného orgánu Evropské unie se stupňuje, přičemž politická opozice proti ní roste napříč celým ideologickým spektrem – jak na úrovni Evropského parlamentu, tak i v rámci národních vlád, které se v posledních měsících posunuly znatelně doprava.

před 10 hodinami

Policie ČR

Další prázdninová tragédie. Hoch zemřel po pádu ze střechy továrny

Z letních prázdnin sice neuběhly ještě ani dva týdny, ale policie již vyšetřuje další tragédii, při které přišlo o život dítě. Třináctiletý chlapec v noci na středu zemřel ve Starém Plzenci v Plzeňském kraji. Spadl ze střechy bývalé továrny na výrobu nábytku. Podle dosavadních zjištění spáchal sebevraždu. 

před 10 hodinami

Další bezesná noc nad Kyjevem. Masivní ruský útok zabil důchodkyni a mladou policistku

Hlavní město Ukrajiny se v noci ze středy na čtvrtek stalo terčem rozsáhlého ruského útoku pomocí bezpilotních letounů. Podle oficiálních údajů ukrajinských úřadů zahynuli dva lidé, dalších nejméně 16 osob utrpělo zranění. Téměř hodinu trvající nepřetržité exploze způsobily značné materiální škody.  

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy