Do dalších předčasných parlamentních voleb ve Spojeném království zbývají méně než tři týdny. Jednotlivé strany postupně představují své volební programy a zahajují kampaně, anebo také navazují nová spojenectví. Příkladem nedávno vzniklé aliance politických stran je pakt liberálních demokratů, britských a waleských zelených a waleské strany Plaid Cymru. Hlavním posláním nedávno vzniklého politického uskupení je zastavení brexitu – mohly by toho strany společnými silami dosáhnout?
Unite to Remain („Společně za setrvání“, pozn. red.), jak se nazývá nově vzniklý pakt tří britských a waleských stran, byl ustaven za účelem společné kandidatury pro letošní předčasné volby, ke kterým se Britové dostaví již 12. prosince. Bude se tak konat o druhé předčasné volby od doby, kdy byl zveřejněn výsledek referenda o brexitu. Nadcházející prosincové volby by podle slov premiéra Borise Johnsona měly napomoci k prolomení parlamentního patu a konečnému vyvázání Spojeného království ze struktur EU. Co když ale ve volbách zvítězí proti-brexitové strany? Bylo by to vůbec na základě aktuálního rozložení voličských preferencí možné?
Jak velkou šanci má nová aliance Unite to Remain proti dvěma tradičním stranám, které rozštěpují britskou společnost desítky let? Mohlo by se zdát, že poměrně velkou. Zajímavou skutečností je totiž fakt, že strany mají nadále v mnoha ohledech odlišné postoje i priority, avšak v aktuální situaci je pro ně nejdůležitější dobro britských ostrovů. Spojenectví Unite for Remain se osvědčilo už před třemi měsíci v průběhu waleských doplňujících voleb ve volebních obvodech Brecon a Radnorshire a i z tohoto důvodu se strany rozhodly ve spolupráci pokračovat i na úrovni celonárodní. Z hlediska logiky britského většinového volebního systému („vítěz bere vše“) se vytvoření spojenectví podobně smýšlejících, a spíše slabších, stran jeví jako zcela esenciální krok.
Podle předsedkyně Liberálních demokratů Jo Swinsonové je dosažení společné dohody mezi stranami „jedinečným momentem pro občany, kteří chtějí napříč zemí podpořit kandidáty hájící setrvání v EU.“ Strany se tak společnými silami budou v prosinci snažit získat co nejvyšší počet křesel v dolní komoře britského parlamentu. Podle aktuálních odhadů by mohly cílit k zisku až 60 mandátů.
Mimo proti-brexitový pakt stojí hlavní opoziční strana Jeremyho Corbyna – Labouristická strana, která propaguje myšlenku konání druhého referenda. Další stranou, která by nás mohla pro případnou proti-brexitovou koalici napadnout, je Skotská národní strana. Strana první skotské ministryně Nicoly Sturgeonové by koalici zajisté zvýšila její volební potenciál. SNP se však na základě silné voličské podpory vycházející k průzkumů veřejného mínění nakonec rozhodla kandidovat samostatně, tedy mimo alianci Unite to Remain.
Aby mohla proti-brexitová aliance zvítězit, musely by být hlasy probrexitových voličů rovnoměrně rozloženy mezi Konzervativní stranu a Stranu pro brexit Nigela Farage. Současně by muselo dojít k propadu volební podpory v Corbynovy labouristy.
Nejaktuálnější průzkumy veřejného mínění stále favorizují vládnoucí konzervativce - ti se nyní pohybují okolo 42-procentní podpory britských voličů. Za nimi následuje Labouristická strana s téměř 30 procenty a u Strany pro brexit se očekává razantní propad získaných voličských hlasů. Zdá se tak, že ani jedna z podmínek pro úspěch nové aliance Unite to Remain nebude v prosincových volbách naplněna, situace se však může v nadcházejících týdnech ještě změnit.
Související

Britská expremiérka Trussová poprvé komentovala svůj brzký konec v Downing Street

BMW jedná s Londýnem o financování, jež by zaručilo výrobu elektrických Mini
Velká Británie , Volby , Jo Swinsonová , Brexit , Parlament Velké Británie , Labouristická strana (VB) , Boris Johnson , Liberální demokraté (UK) , Jeremy Corbyn , Konzervativní strana (VB) , Strana zelených , EU , Plaid Cymru (VB) , Unite to Remain (VB) , Strana pro brexit
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 24 minutami

Zemětřesení v Turecku a Sýrii už má přes 4800 obětí, jejich počet bude dále stoupat
před 42 minutami

Tank Tomáš, na který se složili Češi, už byl nasazen do bojů na Ukrajině
před 1 hodinou

Počasí bude v noci mrazivé. Teploty klesnou hluboko pod nulu
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Turecko zasáhlo druhé zemětřesení. Ničivé otřesy způsobily katastrofální škody, počet mrtvých raketově roste
včera

Google zapojí do vyhledávání umělou inteligenci. Chatovacího robota zpřístupní veřejnosti
včera

Evropská unie po zemětřesení v Turecku a Sýrii aktivovala mechanismus krizové reakce
Aktualizováno včera

Čeští olympionici nepodporují účast Rusů a Bělorusů na olympijských hrách v Paříži
včera

Rusové ovládli východní část Bachmutu, připouští Ukrajinci
včera

Zelenskyj možná opět opustí Ukrajinu, mluví se o jeho účasti na summitu EU
Aktualizováno včera

Francouzská důchodová reforma se dostala na bouřlivé plénum Národního shromáždění
včera

Zeman je na Slovensku, ve Vysokých Tatrách se sešel s Čaputovou
včera

Očkování z dětství proti záškrtu nechrání celoživotně, upozornili odborníci
včera

Zeman potvrdil, že už nejmenuje nového předsedu Ústavního soudu
včera

Lipavský chce v Severní Makedonii potvrdit evropskou perspektivu země
Aktualizováno včera

Zemřel komunistický premiér a ministr Lubomír Štrougal, bylo mu 98 let
včera

Letadlo, které v lednu havarovalo v Nepálu, mělo v závěru letu potíže s motory
včera

O trojici Čechů nemá velvyslanectví v Turecku žádné zprávy
včera

Světová letecká doprava už se zotavila na 68,5 procenta úrovně před pandemií
včera

Důchody jinak: Navyšování věku odchodu do penze v EU? Česko by nebylo výjimkou
Aktualizováno včera
Fiala: Ambasáda v Ankaře nyní pomáhá skupině asi šesti Čechů
Velvyslanectví v Ankaře pomáhá skupině asi šesti Čechů, kteří byli v oblasti zasažené zemětřesením, aby se dostali do bezpečí, nebo do České republiky. Na dnešní tiskové konferenci při návštěvě ministerstva zahraničí to řekl premiér Petr Fiala (ODS). Česko podle něj bude organizovat i další pomoc. Připomněl, že do Turecka odletí 68členný tým českých hasičů.
Zdroj: ČTK