Podpoří v dnešním druhém hlasování španělský parlament novou koaliční vládu Sáncheze?

Nedělení hlasování o důvěře v nově sestavenou koaliční vládu socialistického premiéra Pedra Sáncheze skončilo neúspěchem. Sánchezovi zbývalo jen pár hlasů, aby dosáhl požadované absolutní většiny. Dnes se hlasování o nové vládě bude ve španělském parlamentu opakovat. Očekává se, že by dnes důvěra Sánchezovi měla být vyslovena, potřebuje totiž pouze prostou většinu poslaneckých hlasů.

Španělské království se již rok nachází v politické krizi, slepé uličce, ze které se v posledních dnech snaží najít cestu ven. Po nedělním neúspěšném a velice těsném hlasování o důvěře v nově sestavenou koaliční vládu, první od pádu diktátorského režimu Francisca Franca, se dnes na půdě Cortes generales bude hlasování opakovat. Jelikož se při druhém hlasování požaduje podpora pouze prosté většiny poslanců, je velice pravděpodobné, že dnešní hlasování skončí pro Sáncheze úspěchem.

Sánchezova socialistická PSOE v posledních všeobecných volbách sice zvítězila, ztratila však svoji absolutní většinu, kterou si v parlamentu do té doby držela. Tento okamžik byl pro španělskou politickou scénu zcela klíčový. Znamenal totiž, že po více než čtyřiceti letech bude muset ve Španělsku dojít k vytvoření koaliční vlády. Sánchez proto nezahálel a ihned po volbách začal vyjednávat s potenciálními stranami, které by byly ochotné do koalice se socialisty vstoupit.

K socialistům současného prezidenta se ochotně přidala levicová strana Unidas Podemos (Společně Můžeme, pozn. red.) - strany společně hodlají provést mnohé reformy, a to především v oblasti daní nebo vyšších příjmů. PSOE s Unidas Podemos však stále nedosahují potřebné absolutní většiny. Jednání tedy pokračovala a bylo zřejmé, že se Sánchez bude muset obrátit na regionální a spíše menší politické strany.

Pro dnešní parlamentní hlasování zajistila koaliční vládě podporu mimo jiné i regionální katalánská strana ERC, jejíž představitelé doufají, že s nimi Sánchez na oplátku zahájí legitimní rozhovory o dořešení katalánské krize, která se vyhrotila v roce 2017. Jednání s Katalánci z ERC však byla komplikovaná, a to právě skrze vytvoření bilaterálního fóra pro budoucí rozhovory mezi Madridem a Barcelonou.

Jsou to tedy právě tyto menší regionální strany, které jsou klíčem k dnešnímu dovytvoření první koaliční španělské vlády od poloviny 70. let minulého století. Zda-li k vytvoření španělské vlády dnes skutečně dojde, je otázkou pár hodin.

Související

Pedro Sánchez

Plamenný projev Sáncheze na COP29: Počasí zabilo v Španělsku stovky lidí, může za to klimatická krize

Na klimatické konferenci COP29 v Baku vystoupil španělský premiér Pedro Sánchez, který ve své řeči varoval před narůstajícími hrozbami klimatické změny, která zasáhla i jeho zemi. Španělsko nedávno čelilo ničivým záplavám, které si vyžádaly více než 200 obětí, a Sánchez uvedl, že podle odborníků by záplavy byly méně intenzivní, kdyby nedocházelo k prohlubování klimatické krize. Svět podle něj vysílá stále hlasitější varovné signály, ale mnohé vlády reagují pomalu nebo dokonce popírají realitu.

Více souvisejících

Španělsko Podemos (Můžeme - španělská levicová strana) Katalánsko koaliční vyjednávání PSOE

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 52 minutami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 5 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 7 hodinami

Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění

Velké komplikace nastaly v pátek brzy ráno v železniční dopravě kvůli incidentu v České Třebové. Při posunu tam vykolejil vlak, informovala Správa železnic. Provoz přes důležitou stanici je silně omezen, spoje nabírají zpoždění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy