Humanitární drama na Kanárských ostrovech: 225 migrantů skončilo na ulici, opozice žádá demisi ministra

Na jednom z Kanárských ostrovů, které se letos potýkají s masovou migrací, způsobilo zmatek propuštění asi 225 migrantů z přeplněného improvizovaného tábora v místním přístavu. V noci na dnešek většinu z nich úřady ubytovaly v turistických bungalovech. Kauzu dnes řešili i poslanci ve španělském parlamentu.

Největší opoziční strana vyzvala k demisi ministra vnitra Fernanda Grandeho-Marlasku, informovala agentura EFE.

Také poslankyně z Kanárských ostrovů Ana Oramasová dnes ve španělském parlamentu kritizovala vládu, že problém masové migrace na tyto ostrovy v Atlantiku u afrického pobřeží neřeší. Přitom tamní regionální vláda už několik měsíců volá o pomoc. Na Kanárské ostrovy připlulo letos zhruba desetkrát více migrantů než za stejné období loni.

"Kanárské ostrovy jsou sud prachu, sopka," prohlásila Oramasová, která vyzvala k demisi ministra vnitra Grandeho-Marlasku i ministra sociálních věcí a pro migraci Josého Luise Escrivá. Podle ní se na Kanárských ostrovech odehrává "humanitární drama" a je tam už na 17.000 běženců.

"Ne, nebudu podávat demisi," odpověděl ministr vnitra na interpelaci poslankyně největší opoziční strany. Ana Belénová z Lidové strany ho vyzvala, aby odstoupil kvůli "neschopnosti" zvládnout migrační krizi na Kanárských ostrovech.

Ministr vnitra slíbil vyšetřit úterní postup policie na Gran Canaria a řekl, že v pátek pojede do Maroka jednat s tamní vládou o zesílení boje proti pašeráckým mafiím.

Policie v úterý odpoledne propustila z improvizovaného tábora Červeného kříže v přístavu Arguineguín na jihu ostrova Gran Canaria na 230 migrantů s tím, že uplynulo 72 hodin, po něž je lze zadržovat. Žádný z nich tak nepodstoupil ani dvoutýdenní karanténu kvůli možné nákaze covidem-19. Přes dvě stě lidí se ocitlo na ulici bez jídla a pití. Místní radnice je autobusy odvezla do Las Palmas na témže ostrově před sídlo zastoupení španělské vlády a posléze jim sehnala ubytování v turistickém komplexu.

Thank you #LasPalmas for feeding the immigrants that the government released from #ARGUINEGUIN ! They released them with no money , food or water! Allegedly they are releasing 200 more today. The anger and fear is rising @amnesty @UN @unicef_es #GranCanaria #Canarias https://t.co/NLfZ9qeaKX

— Canary Buzz ??? (@CanaryBuzz) November 18, 2020

"Nemáme kapacitu přijímacích zařízení pro migranty, 6000 lidí je v hotelech. Nemáme pro ně práci ani jídlo. Jsme Španělsko, jsme Evropa?" rozhořčila se dnes v parlamentu poslankyně Kanárské koalice.

V improvizovaném táboře v docích v Arguineguínu zůstává na 2000 migrantů a z Afriky stále připlouvají další. Dnes ráno pobřežní stráž zachránila ze dvou vratkých člunů 52 mužů a jednu ženu. V úterý dorazilo na Kanárské ostrovy na 600 běženců.

Na Kanárské ostrovy, které leží asi 95 kilometrů od afrického pobřeží, připlulo od začátku roku do 15. listopadu podle údajů španělského ministerstva vnitra 16.760 migrantů, což je zhruba desetkrát více než za stejné období loni. Celkem do Španělska letos dorazilo přes moře či pozemní cestou přes jeho enklávy v Africe na 34.000 běženců. Na rozdíl od Kanárských ostrovů se migrační vlna na jižní pobřeží Španělska i do enkláv Ceuta a Melilla v Africe zmírnila.

Související

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.
Migranti z Latinské Ameriky míří do USA

Migranti se bojí nástupu Trumpa. Začali mobilizovat

Blížící se druhé funkční období prezidenta Donalda Trumpa vyvolává mezi imigranty v USA, jejich zaměstnavateli a podpůrnými organizacemi rostoucí obavy a mobilizaci. Trump slíbil, že se zaměří na deportaci milionů nelegálních přistěhovalců, což podle CNN budí obavy o osudy rodin a komunit napříč Spojenými státy.

Více souvisejících

uprchlíci Španělsko Kanárské ostrovy

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 31 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy