Informace lidstvo nezachrání? Vědci se musejí vzbouřit, apelují biologové

NÁZOR - Vědci inklinují k práci pod nevyřčeným předpokladem, že jejich posláním je poskytovat světu fakta, na jejichž základě politici učiní moudrá rozhodnutí. V komentáři pro server The Guardian to konstatují biologové Claire Wordleyová a Charlie Gardner. Pokládají také otázku, zda tento předpoklad není mylný.

Znalosti změny nevyvolají

Vědci zabývající se ochranou životního prostředí celá desetiletí říkají světu, že mizí druhy a ekosystémy, což bude mít ničivé dopady pro lidstvo, uvádějí biologové. Dodávají, že klimatologové zase varují před pokračujícím spalováním fosilních paliv a ničením přirozených lapačů uhlíku, lesů a mokřadů, které vedou ke katastrofálnímu oteplení planety.

Byly napsány desítky tisíc recenzovaných studií a jejich zjištění byla předána politikům a veřejnosti, poukazují Wordleyová a Gardner. Připadá jim, že vědci odvedli dobrou práci, už jen z důvodu, že nyní všichni vědí o krizi klimatu a životního prostředí.   

"Ale ačkoliv jsme nyní dobře informovaní, ve skutečnosti jsme nezměnili kurz," kritizují odborníci. Připomínají, že ztráta biodiverzity rychle pokračuje, a to tempem, kdy v nadcházejících dekádách vyhynou miliony druhů, stejně jako pokračuje vypouštění uhlíku do atmosféry, které je největší v historii.

Ačkoliv zná lidstvo dopady tohoto jednání, produkuje více skleníkových plynů, než v době před rokem 1990, kdy o nich nevědělo, zdůrazňují vědci. Podotýkají, že samotné znalosti zjevně nevyvolají radikální světové změny, po kterých se volá.

Tento poznatek vedl Gardnera s Wordleyovou aby se zapojili do aktivismu a vyšli do ulic v rámci nenásilné občanské neposlušnosti coby členové hnutí Rebelie proti vyhynutí. Připomínají, že odmítání jistých zákonů má dlouhou a slavnou historii a k této formě občasné neposlušnosti za účelem prosazení svých práv se uchýlilo mnoho největších hrdinů 20. století, od sufražetek přes černošskou aktivistku Rosu Parksovou po Gándhího.

"Dnes je občanská neposlušnost opět na vzestupu. A funguje," tvrdí biologové. Poukazují, že dubnové protesty na čtyřech místech v Londýně učinily z klimatický krize rychle politické a veřejné téma, a tak je životní prostředí dnes třetím nejpalčivějším problémem pro britské voliče, hned za ekonomikou a zločinností spojenou s migrací.

Britský parlament a polovina radnic v zemi vyhlásily stav klimatické nouze a vznikl zákon, který dává jako cíl nulové uhlíkové emise, připomínají vědci. Připouštějí, že není zřejmé, jaká politická změna bude následovat, ale opatření považují za povzbudivý začátek.

Morální povinnost vědců

Spolu s tím probíhají stávky studentů inspirované Gretou Thunbergovou a po celém světě působí podobná hnutí, uvádějí Wordleyová a Gardner. Konstatují, že na to svět čekal, ale reakce vědců je překvapivě slabá.

Vědci si dlouho naříkali, že otázky spojené s životním prostředím zůstávají mimo hlavní zájem veřejnosti, ale nyní, když se do něj dostaly, se jen málo vědců zapojilo do akce za záchranu světa, kritizují biologové. Podotýkají, že hnutí zahrnuje mladé, jejich prarodiče, lékaře, právníky, zemědělce i nezaměstnané, ale pouze málo vědců, což je podivné, vzhledem k tomu, že o závažnosti problémů, kterým dnes čelíme, vědí víc než kdokoliv jiný.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Je to možná spojeno s nevysloveným předpokladem, že naší prací je poskytovat informace, a že zaujetí pozice oslabí naší autoritu. Ve skutečnosti výzkumy ukazují, že neoslabí," pokračují experti. Domnívají se, že vědci mohou váhat s vystoupením také z důvodu, že preferují "správné" způsoby ovlivňování politiky - volby, dopisy, petice a v nejzazším případě povolené demonstrace.

Problém spočívá podle Wordleyové a Gardnera v tom, že tyto metody nefungují, jelikož lobbisté za byznys s fosilními palivy mají k politikům lepší přístup - jen loni lobbisté za ropu a plyn utratili ve Spojených státech 125 milionů dolarů, aby u politiků prosadili své záměry.

Za ještě větším problém považují biologové skutečnost, že tito lobbisté a příslušné korporace silně investují do protivědecké agendy s cílem přesvědčit svět, že vše je v pořádku, čímž pro svůj zisk ohrožují přežití lidstva a oslabují víru v pravdu, rozum a vědu, které jsou zásadní pro překonání stávající krize.

To vedlo Gardnera a Wordleyovou, aby opustili své vědecké pole a v prestižním odborném časopise Nature Ecology and Evolution publikovali článek vyzývající vědce, aby se přidali k rebelii. "Jako vědci jsme strávili roky vysvětlováním politikům, že musíme změnit kurz, ale oni nejednali," stěžují si odborníci. Věří, že by je k akci mohla přimět otevřená rebelie veřejnosti, která dává jasně najevo, že pasivita není dále přijatelná. Vědci pak mají morální povinnost přidat se k masám a vzbouřit se za život, deklarují oba biologové.

Související

Karel Havlíček

Konec uhlí v Česku: Komise doporučila rok 2038. Podle ekologů je to pozdě

Uhelná komise dnes doporučila ukončit využívání uhlí v České republice v roce 2038. Z devatenáctičlenné komise hlasovalo 15 členů komise pro rok 2038, dva byli proti a dva se zdrželi. Na tiskové konferenci to řekl vicepremiér a ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO), který je jedním z předsedů komise. Rozhodnutí označil za kompromis.

Více souvisejících

Extinction Rebellion (Vzpoura proti vyhynutí) Velká Británie životní prostředí Klimatické změny Vědci

Aktuálně se děje

včera

Vít Rakušan

Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) představil zástupcům odborů bezpečnostních sborů parametry plánovaného růstu platů policistů a hasičů pro příští rok. Nad rámec už schválených 1500 Kč získá každý policista i hasič dalších 1000 Kč jako součást stabilizačního příspěvku, informovalo ministerstvo vnitra v tiskové zprávě. 

včera

včera

včera

včera

COP29

Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací

Fosilní paliva a jejich vliv na klimatické konference se znovu dostaly do centra pozornosti na letošním klimatickém summitu COP29, který se koná v Ázerbájdžánu. Podle informací od deníku The Guardian bylo na konferenci jako hosté ázerbájdžánské vlády pozváno nejméně 132 vedoucích pracovníků a zaměstnanců ropných a plynárenských společností. Tito hosté získali speciální akreditaci „hostitelské země“, což jim poskytlo privilegovaný přístup na jednání.

včera

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi

Německý kancléř Olaf Scholz si poprvé po dvou letech volal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle serveru DW to potvrdil mluvčí spolkové vlády. Oba státníci spolu mluvili asi hodinu, Berlín hodlá o obsahu rozhovoru informovat členské státy NATO. 

včera

Lidé čekají ve stanici Můstek během zastavení provozu metra na lince B. Prohlédněte si galerii

Metro na lince B odpoledne nejezdilo

Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech. 

včera

Ministerstvo práce, ilustrační fotografie.

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 

včera

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Káže vodu, pije víno. Evropa boj s počasím jen předstírá? Plánuje pravý opak, varují experti

Evropa plánuje rozsáhlé rozšíření kapacit pro výrobu energie z fosilního plynu, a to navzdory svým ambiciózním klimatickým cílům, které prezentuje na summitu COP29. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy