Itálie chystá přísnější karanténu, v ulicích pomáhá armáda

Italská vláda zvažuje zpřísnění dosavadních karanténních opatření zavedených kvůli šíření koronaviru, šéfové regionů naléhají zejména na to, aby se nově zakázaly všechny venkovní rekreační a sportovní aktivity. V ulicích měst v Lombardii dnes začali pomáhat vojáci, kteří společně s policií na dodržování karantény dohlížejí.

Jen během čtvrtka hlídky po celé Itálii prověřily více než 200.000 osob, 9600 lidí dostalo kvůli neoprávněnému pobytu venku pokárání nebo pokutu, uvedla agentura ANSA.

"Zavedení nových restrikcí během následujících 24 až 48 hodin je možné," řekl dnes ministr pro regionální záležitosti Francesco Boccia.

Guvernéři nejhůře zasažených severoitalských regionů naléhají na to, aby vláda na celostátní úrovni upravila pravidla pro pobyt venku a zakázala například sportovní aktivity. Mnohem přísnější mají být podle nich pravidla i pro nezbytné cesty za prací, nákupy nebo například kvůli venčení psů.

"Pokud mě chce někdo přesvědčovat o tom, že bez běhání to nevydrží, tak ho s sebou vezmu do nemocnice," napsal na facebooku guvernér regionu Emilia Romagna Stefano Bonaccini. Ten nařízení o zákazu venkovních aktivit vydal už ve čtvrtek. Emilia Romagna je druhým nejpostiženějším regionem v Itálii, zatím tady registrují 5200 nakažených a 531 mrtvých.

Přísnější režim požaduje i Lombardie, kde se dnes na ulicích Milána objevilo prvních 114 vojáků. Právě Milán nyní stojí v centru pozornosti epidemiologů, kteří se obávají, že se v tomto velkoměstě začne infekce nekontrolovaně šířit. Ve čtvrtek se tam počet nakažených zdvojnásobil ze 318 na 638. Se zákazem vycházení tu počítají i místní obyvatelé, kteří dnes kvůli očekávanému zpřísnění karantény začali hromadně nakupovat zásoby. Před supermarkety tak stály dlouhé fronty, napsala italská média.

"Bohužel nevidíme žádnou změnu trendu a čísla pořád stoupají," řekl dnes na tiskové konferenci lombardský guvernér Attilio Fontana. "Dopad dalšího růstu počtu nakažených může být v Miláně katastrofální. Občané musejí zůstat doma," doplnil jej v televizi La7 zdravotnický zmocněnec jeho vlády Giulio Gallera, podle něhož je třeba dál omezit i veřejnou dopravu.

Regionální úřady v Itálii nyní prosazují jako jedinou možnou cestu k zastavení pandemie kompletní izolaci a plošné testování. To se vyplatilo například v případě 11 měst a obcí v provincii Lodi, kde byla přísná karanténa vyhlášena už koncem února. Počet nakažených tam nyní nestoupá. Stejnou zkušenost má i vedení Benátska (Veneta), které na počátku epidemie izolovalo obyvatele městečka Vo´ Euganeo a všech 3300 obyvatel nechalo otestovat. Také tam se podařilo šíření koronaviru zcela zastavit.

Právě Benátsko nyní změnilo strategii týkající se testování a rapidně zvýšilo kapacity laboratoří a počet otestovaných lidí. "Netestujeme už jen lidi s příznaky, ale všechny, kdo přišli nějak do styku s nakaženými nebo se pohybovali v jejich okolí," citovala dnes agentura APA padovského virologa Andreu Grisantiho.

V Itálii se podle čtvrteční bilance koronavirem dosud nakazilo přes 41.000 lidí, 3405 z nich zemřelo.

Související

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.
Těstoviny, ilustrační fotografie.

I těstoviny mají svůj mezinárodní den. Jaká je jejich historie?

Víte, že těstoviny mají svůj mezinárodní den? Od roku 1998 připadá na 25. října. Těstoviny dnes patří mezi velice oblíbené pokrmy a zřejmě tomu bylo podobně i v minulosti. Historie těstovin sahá až do dob starověku a není překvapením, že o nich pochází nejstarší a nejhojnější zmínky z oblasti dnešní Itálie. A kdy se těstoviny rozšířily u nás?

Více souvisejících

Itálie Armáda Itálie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 18 minutami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 21 minutami

před 46 minutami

před 1 hodinou

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit

Rusko ve čtvrtek podle všeho zaútočilo na Ukrajinu mezikontinentální balistickou střelou. Jde o první případ v historii, kdy některá země zaútočila tímto druhem zbraně na jinou.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy