Itálie povolí cestovat mezi regiony. Některé jsou proti, bojí se lidí z Lombardie

Italské ministerstvo zdravotnictví dnes potvrdilo, že v zemi se mohou od středy otevřít hranice mezi jednotlivými regiony. Guvernéři některých regionů ovšem nesouhlasí s tím, že bez omezení se budou moci pohybovat obyvatelé Lombardie, která je v Itálii ohniskem epidemie covidu-19.

Některá opatření ale budou platit i po povolení volného pohybu. Ta nejdůležitější shrnuje deník Corriere della Sera. Italové musí například zachovávat odstup jeden metr, při fyzické aktivitě pak dva a není-li možné odstup dodržet, musí mít roušku.

Data o šíření koronaviru se lepší, což umožňuje otevření hranic mezi regiony, konstatoval italský ministr zdravotnictví Roberto Speranza. O věci jednal s premiérem Giuseppem Contem, některými ministry a členy vládní koalice.

Vláda a guvernéři některých regionů se ovšem nedokážou dohodnout ohledně volného pohybu obyvatel Lombardie. Tento nejlidnatější a nejbohatší region s centrem v Miláně vykázal během pandemie nejvyšší počet nakažených a mrtvých v Itálii. Některé místní samosprávy hrozí, že lidi přicházející z Lombardie na své území nepustí. Vyjádřil se tak například guvernér jihoitalské Kampánie.

Turisty hojně navštěvovaný ostrov Sardinie chce zavést takzvaný zdravotní pas. Turisté, kteří připlují trajektem nebo přiletí letadlem, by tímto dokladem měli prokázat, že nejpozději před týdnem byli testováni na koronavirus. Když dorazí na Sardinii, měli by podstoupit ještě zdravotní kontrolu.

Ačkoli počty nových případů nákazy mezidenně klesají, Lombardie má stále nejvyšší poměr infikovaných na 100.000 obyvatel. V celé zemi dosud podle aktuálních dat italského ministerstva zdravotnictví zemřelo 33.340 lidí s nemocí covid-19, z toho 16.079 v Lombardii.

I po povolení volného pohybu osob budou preventivně platit některá opatření. Italové budou moci líbat a objímat jen nejbližší členy rodiny, kteří s nimi bydlí v jedné domácnosti. Lidé se nemohou shromažďovat na veřejných místech.

Podobně jako v jiných zemích si Italové na veřejných místech, obchodech či veřejných prostředcích, kde nepůjde dodržet odstup, budou muset nasadit roušky. V mnoha obchodech bude stále povinné nosit rukavice, například potraviny si bez nich lidé na Apeninském poloostrově nenakoupí.

Italové nesmí odmítnout měření teploty. Pokud budou mít teplotu 37,5 stupně a vyšší, nemohou na veřejná místa a mohou být nahlášeni zdravotnickým úřadům. Do posilovny, ke kadeřníkovi či holiči je nutné udělat si rezervaci.

Pokud budou požádáni v obchodě nebo restauraci o osobní údaje, musí je poskytnout kvůli případnému trasování infikovaných.

Italové mohou cestovat pouze do těch zemí, které jim prozatímně nezapověděly vstup na své území. Přijdou-li do styku s nakaženým člověkem, musí do karantény. Tu mohou nařídit čerstvě příchozím i místní úřady.

Související

Více souvisejících

Itálie Giuseppe Conte Milán Sardinie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

Zdroj: Petr Nutil

Další zprávy