Itálie povolí cestovat mezi regiony. Některé jsou proti, bojí se lidí z Lombardie

Italské ministerstvo zdravotnictví dnes potvrdilo, že v zemi se mohou od středy otevřít hranice mezi jednotlivými regiony. Guvernéři některých regionů ovšem nesouhlasí s tím, že bez omezení se budou moci pohybovat obyvatelé Lombardie, která je v Itálii ohniskem epidemie covidu-19.

Některá opatření ale budou platit i po povolení volného pohybu. Ta nejdůležitější shrnuje deník Corriere della Sera. Italové musí například zachovávat odstup jeden metr, při fyzické aktivitě pak dva a není-li možné odstup dodržet, musí mít roušku.

Data o šíření koronaviru se lepší, což umožňuje otevření hranic mezi regiony, konstatoval italský ministr zdravotnictví Roberto Speranza. O věci jednal s premiérem Giuseppem Contem, některými ministry a členy vládní koalice.

Vláda a guvernéři některých regionů se ovšem nedokážou dohodnout ohledně volného pohybu obyvatel Lombardie. Tento nejlidnatější a nejbohatší region s centrem v Miláně vykázal během pandemie nejvyšší počet nakažených a mrtvých v Itálii. Některé místní samosprávy hrozí, že lidi přicházející z Lombardie na své území nepustí. Vyjádřil se tak například guvernér jihoitalské Kampánie.

Turisty hojně navštěvovaný ostrov Sardinie chce zavést takzvaný zdravotní pas. Turisté, kteří připlují trajektem nebo přiletí letadlem, by tímto dokladem měli prokázat, že nejpozději před týdnem byli testováni na koronavirus. Když dorazí na Sardinii, měli by podstoupit ještě zdravotní kontrolu.

Ačkoli počty nových případů nákazy mezidenně klesají, Lombardie má stále nejvyšší poměr infikovaných na 100.000 obyvatel. V celé zemi dosud podle aktuálních dat italského ministerstva zdravotnictví zemřelo 33.340 lidí s nemocí covid-19, z toho 16.079 v Lombardii.

I po povolení volného pohybu osob budou preventivně platit některá opatření. Italové budou moci líbat a objímat jen nejbližší členy rodiny, kteří s nimi bydlí v jedné domácnosti. Lidé se nemohou shromažďovat na veřejných místech.

Podobně jako v jiných zemích si Italové na veřejných místech, obchodech či veřejných prostředcích, kde nepůjde dodržet odstup, budou muset nasadit roušky. V mnoha obchodech bude stále povinné nosit rukavice, například potraviny si bez nich lidé na Apeninském poloostrově nenakoupí.

Italové nesmí odmítnout měření teploty. Pokud budou mít teplotu 37,5 stupně a vyšší, nemohou na veřejná místa a mohou být nahlášeni zdravotnickým úřadům. Do posilovny, ke kadeřníkovi či holiči je nutné udělat si rezervaci.

Pokud budou požádáni v obchodě nebo restauraci o osobní údaje, musí je poskytnout kvůli případnému trasování infikovaných.

Italové mohou cestovat pouze do těch zemí, které jim prozatímně nezapověděly vstup na své území. Přijdou-li do styku s nakaženým člověkem, musí do karantény. Tu mohou nařídit čerstvě příchozím i místní úřady.

Související

Sopka Etna

Etna se připomněla Sicilanům, vychrlila lávu do vzduchu

Nejaktivnější a nejvyšší evropská sopka Etna, která je již pokrytá sněhem, se v pátek opět připomněla lidem žijícím na Sicílii. Vychrlila totiž lávu do vzduchu. Vulkán byl aktivní už v předchozím průběhu listopadu. 

Více souvisejících

Itálie Giuseppe Conte Milán Sardinie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude jednodušší se opětovně zmocnit poloostrova Krym, nikoliv Donbasu. Řekl to na středečním setkání s vysokoškoláky. Zelenskyj se domnívá, že oblast Donbasu je silně militarizovaná a v části populace panují proruské nálady a postoje. 

Aktualizováno včera

Energetický regulační úřad

Rozhodnuto. ERÚ výrazně zdraží lidem regulovanou složku cen energií

V Česku výrazně vzroste výše regulované složky ceny energií, oznámil ve čtvrtek Energetický regulační úřad (ERÚ). U elektřiny půjde o nárůst o 65,7 procenta, u plynu pak o 38,8 procenta. Podle úřadu se však konečné ceny elektřiny příliš nezmění kvůli souběžnému poklesu tržních cen. V případě plynu mají ceny dokonce klesnout.

včera

včera

včera

včera

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

"Historický okamžik." Státy na COP28 vytvořily fond ztrát a škod, posílají do něj stamiliony dolarů. USA a Světová banka čelí kritice

Účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. 

včera

včera

včera

včera

včera

Senioři, ilustrační foto

Česko stárne a vymírá. Počet důchodců podle statistiků prudce vzroste

Česká republika čelí významnému procesu stárnutí obyvatelstva. Do poloviny století by se mohl počet jedinců ve věku nad 65 let zvýšit z 2,2 milionu na 3,1 milionu, což by znamenalo nárůst podílu této skupiny z pětiny na 30 procent. Vyplývá to z informací, které představil Český statistický úřad (ČSÚ) na tiskové konferenci a na svém webu.

včera

včera

O suchý zápal plic se zajímá WHO. SZÚ sdělil, kolik případů eviduje Česko

K případům suchého zápalu plic u dětí, které se rozšířily především v Číně, se v týdnu poprvé vyjádřily i české orgány. Státní zdravotní ústav (SZÚ) ve zprávě prozradil, že počet letošních případů nemoci způsobené bakterií Mycoplasma pneumoniae je možné spočítat na prstech jedné ruky. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy