Itálie představí plán uvolňování karantény, denní bilance mrtvých vzrostla

Itálie do konce tohoto týdne představí plán, který by měl detailně stanovit, jak bude země od začátku května postupně uvolňovat karanténní opatření kvůli koronaviru. Informoval o tom premiér Giuseppe Conte.

V Itálii karanténa platí od první půlky března a Conte předpokládá, že řada opatření zejména v oblasti společenského života bude muset zůstat v platnosti až do doby, kdy bude dostupná vakcína na nemoc covid-19.

"Rád bych řekl, pojďme všechno otevřít, a hned. Takový krok by ale byl neodpovědný. Znamenal by, že křivka počtu nakažených začne nekontrolovaně růst, čímž bychom ohrozili všechno, co se nám dosud podařilo," napsal Conte na facebooku.

Současná přísná karanténní opatření budou Italové dodržovat minimálně do 3. května, poté zřejmě země vstoupí do druhé fáze, kdy se bude snažit některé restrikce postupně uvolňovat. Podle italských médií se dá počítat s tím, že zmírnění se bude prioritně týkat průmyslu a výroby.

V dnešním projevu v Senátu Conte řekl, že vláda hodlá "znovu nahodit ekonomický motor strukturovaným programem" a že na pomoc podnikům, lidem bez práce a živnostníkům uvolní dalších minimálně 50 miliard eur.

Pravidla, která nařizují lidem, aby se kvůli možné nákaze vyhýbali společenským kontaktům, podle Conteho zůstanou v platnosti, i když se počítá s drobnými úpravami. Podle něj bude udržování odstupu a nošení roušek na veřejnosti potřeba nejméně do té chvíle, než bude běžně dostupné očkování proti covid-19.

V Itálii vzrostla denní bilance mrtvých

V Itálii zemřelo za poslední den 534 lidí infikovaných koronavirem, oproti pondělku je to o 80 více. Jde o nejvyšší denní bilanci mrtvých od pátku. Ve srovnání s předchozím dnem stoupl i počet nově nakažených - těch v zemi registrovali 2729, o den dříve to byl rekordně nízký přírůstek 2256 nových případů. Informoval o tom dnes úřad civilní ochrany.

Celkem už se v Itálii od začátku epidemie virem SARS-CoV-2 nakazilo téměř 184.000 lidí. Obětí je 24.648, což je druhý nejvyšší počet na světě po Spojených státech.

V pondělí Itálie zažila ohledně koronavirových statistik jeden z nejoptimističtějších dnů za poslední dobu - nových případů tam úřady zaznamenaly jen něco málo přes 2000, což bylo nejméně za posledních téměř šest týdnů. Vůbec poprvé také klesnul počet lidí, kteří jsou aktuálně nemocní. Tento trend pokračoval i dnes, když počet osob s koronavirem klesl z pondělních 108.237 na dnešních 107.709. Vyléčených je k dnešnímu dni 51.600.

V jihoevropské zemi nyní trvale ubývá i pacientů, kteří jsou kvůli těžšímu průběhu nemoci na jednotkách intenzivní péče. Dnes jich bylo 2471, o stovku méně než v pondělí.

Související

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.
Těstoviny, ilustrační fotografie.

I těstoviny mají svůj mezinárodní den. Jaká je jejich historie?

Víte, že těstoviny mají svůj mezinárodní den? Od roku 1998 připadá na 25. října. Těstoviny dnes patří mezi velice oblíbené pokrmy a zřejmě tomu bylo podobně i v minulosti. Historie těstovin sahá až do dob starověku a není překvapením, že o nich pochází nejstarší a nejhojnější zmínky z oblasti dnešní Itálie. A kdy se těstoviny rozšířily u nás?

Více souvisejících

Itálie Giuseppe Conte Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy