Itálie přitvrdila, policie v ulicích kontroluje chodce i auta

Itálie začíná ještě mnohem důsledněji kontrolovat dodržování všech karanténních opatření zavedených kvůli šíření koronaviru, k nimž ode dneška přibyl i zákaz venkovních rekreačních aktivit. V ulicích hlídkují desetitisíce policistů, v Římě vztyčili zátarasy na hlavních dopravních tepnách a zastavují řidiče v autech, některá města se snaží neukázněné občany monitorovat i pomocí dronů.

"Na hlavních silnicích ven z města budou posílené hlídky. Tato omezení jsou nutná, protože tu stále máme lidi, kteří pravidla karantény nedodržují," uvedla římská starostka Virginia Raggiová. Podle ní budou kontroly o víkendu ještě pečlivější než během pracovního týdne, protože řada Italů nejspíš bude chtít využít pěkného počasí a vycestovat k moři. To ale podle vládních nařízení není možné, lidé mají vycházet z bydliště jen kvůli cestě za prací, na nákupy či k lékaři.

8.6 %??? Situation is detoriating in Italy, FAST! 2655 at ICU, 16020 admitted, 4032 dead in total. Today at least 627 died. 206 886 have been tested. #Covid19italia pic.twitter.com/JqgGYigVfU

— Dr. Faris Durmo MD., BSc. (@Dr_FarrisD) March 20, 2020

V případě, že někdo potřebuje zdravotní procházku, vyvenčit psa nebo vyjít na čerstvý vzduch s dětmi, musí se nyní pohybovat v bezprostřední blízkosti svého domu či bytu a nepřesouvat se do vzdálenějších míst. Uzavřené jsou všechny parky i veřejné zahrady, hromadné sportovní aktivity jsou zakázané.

Počet kontrolovaných lidí se za poslední týden denně zvyšuje, v pondělí policisté prověřili 173.000 osob, v úterý 187.000, ve středu 200.000 a ve čtvrtek ještě o něco více.

Na disciplínu občanů apelují zejména politici na severu Itálie, kde je nyní situace nejkritičtější. Například v Lombardii už se koronavirem nakazilo přes 22.000 lidí a jen za poslední den do pátečního večera tam zemřelo 380 pacientů. Úřady se obávají zejména toho, aby pandemie ve velkém nezasáhla Milán, který má 1,4 milionu obyvatel a kde by mohla způsobit kolaps. Podle tamního starosty Giuseppeho Saly by takový vývoj znamenal "katastrofu pro zdravotní systém".

Šéf infekčního oddělení milánské nemocnice Sacco Massimo Gallo se ale domnívá, že katastrofa je nejspíš už nevyhnutelná. Opatření, která dosud vláda přijala, jsou podle něj nedostatečná a počet nakažených je prý ještě mnohem vyšší, než uvádějí oficiální statistiky.

Asi nejhůře je na tom v tuto chvíli lombardské město Bergamo, kde bylo potvrzeno přes 5000 případů nákazy a kde denně umírají desítky lidí. Stejně jako v pátek i dnes musely do města přijet vojenské transportéry, aby odvezly desítky rakví s mrtvými. Pohřební služby totiž nestíhají a kapacitně nestačí ani zdejší krematorium. Jen v pátek v Bergamu zemřelo 88 lidí infikovaných koronavirem, celkem tak město se 120.000 obyvateli hlásí už přes 500 obětí.

Podobně tragická bilance je i v Cremoně, kde se nakazilo přes 2000 lidí. Britská televize Sky News odvysílala reportáž z tamní nemocnice, která už má přeplněné márnice, a rakve s mrtvými tak odváží i do místní kaple.

"Zkuste zastavit, izolujte lidi, zabraňte jim se stýkat, protože jinak ta situace je jako cunami, když to začne růst... a pak to bouchne," řekla reportérům lékařka z jednotky intenzivní péče Emanuela Catenacciová. "Nemyslete si, že se to děje tady, může se to stát i kdekoli jinde - a stane se to, pokud neuděláte nic proto, abyste to zastavili," dodala.

Související

Více souvisejících

Itálie Policie Itálie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 59 minutami

před 1 hodinou

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Tanky ABRAMS, ilustrační fotografie

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

před 9 hodinami

Teplé počasí se vrací. O víkendu teploty výrazně porostou

O víkendu se začne počasí oteplovat. Teploty porostou až k 23 stupňům, uvedl ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy