Itálie prodloužila přísné restrikce až do poloviny února, cestování mezi regiony zakázáno

Italská vláda v noci na dnešek rozhodla o prodloužení přísných opatření proti koronaviru. Mimo jiné bude až do 15. února zakázáno nenutné cestování mezi regiony a do 5. března omezeny návštěvy příbuzných, jako to bylo přes vánoční svátky. V platnosti zůstává i zákaz nočního vycházení, informovala dnes agentura DPA. Nová opatření platí od soboty.

Už ve středu vláda oznámila, že požádá parlament o prodloužení nouzového stavu vyhlášeného kvůli pandemii covidu-19. Zatím trvá do konce ledna, vláda ho chce prodloužit do konce dubna.

Zpřísnění opatření proti šíření koronaviru zavedla italská vláda přes vánoční svátky. Od Štědrého dne se tato šedesátimilionová země stala takzvanou červenou zónou, což mimo jiné znamenalo omezení vycházení i ve dne. Lidé mohli z domu jen z nutných důvodů, jako je cesta do práce, na nákup, k lékaři či na krátkou procházku v blízkosti bydliště a samozřejmě v roušce. Zavřely se restaurace a obchody s výjimkou supermarketů, lékáren či prodejen novin a zakázáno bylo až na výjimky cestování mezi regiony.

Omezení cestování mezi regiony bude nově platné do 15. února, výjimkou jsou cesty do práce, k lékaři či z jiných nutných důvodů. Kromě toho bude stejně jako o Vánocích platit do 5. března pravidlo, že lidé smí na návštěvy jen ve dvou a maximálně jednou denně. Do dvojice se nepočítají děti do 14 let a lidé závislí na pomoci druhých.

Už začátkem listopadu zavedla Itálie rozdělení země podle epidemické situace na červené (nejvíce případů na počet obyvatel), oranžové a žluté zóny. Nově nyní přibude zóna bílá, za niž bude moci být označena oblast s výskytem méně než 50 případů na sto tisíc obyvatel za tři týdny a v níž by měly platit jen základní pravidla, jako je nošení roušek či dodržování bezpečných odstupů. Otevřít by se tam tak mohla kina, divadla či posilovny. Kritéria pro bílou zónu ale teď nesplňuje žádný italský region.

V Itálii se od počátku pandemie potvrdilo 2,3 milionu nákaz koronavirem SARS-CoV-2, který se poprvé objevil předloni koncem roku v Číně. Za poslední den oznámila ve středu Itálie 15.774 nákaz (o den dříve (14.242) při 175.429 provedených testech (o den dříve to bylo 141.641 testů). Počet pozitivních testů tak činil devět procent (o den dříve 10 procent). V počtu celkem odhalených nákaz je Itálie nyní osmá na světě, v počtu úmrtí s covidem-19 je šestá, zaznamenala dosud 80.326 zemřelých v souvislosti s nákazou, z toho 507 za poslední den (oznámených ve středu).

Související

Ilustrační foto

CIA: Covid zřejmě skutečně unikl z čínské laboratoře

Americká zpravodajská služba CIA vydala nové stanovisko k původu pandemie covidu-19, ve kterém uvádí, že je pravděpodobnější, že virus unikl z čínské laboratoře, než že by pocházel z přenosu mezi zvířaty. Přesto CIA uvedla, že toto hodnocení má „nízkou důvěru“, což znamená, že dostupné důkazy nejsou dostatečně přesvědčivé a jsou spíše rozporuplné.
Ilustrační foto

Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají

Původ koronaviru, který za posledních pět let změnil svět a podle odhadů způsobil smrt více než 7 milionů lidí, zůstává stále nevyřešenou záhadou. Světová zdravotnická organizace (WHO) proto opakovaně vyzývá Čínu, aby sdílela klíčová data, která by mohla přispět k pochopení toho, odkud virus pochází. Tato otázka není jen vědeckého významu, ale také otázkou morální odpovědnosti vůči celému světu, uvedl server Politico.

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Itálie cestování

Aktuálně se děje

před 16 minutami

Češi hrají třetí zápas ve skupině MS proti Dánsku.

MS v hokeji 2025 ONLINE: Česko – Dánsko 0:0 po první třetině. Gól domácích neplatil

Třetí zápas mají na programu na světovém šampionátu v hokeji v pondělí večer hokejisté České republiky. Po Švýcarsku (5:4 po prodloužení) a Norsku (2:1) tentokrát svěřence kouče Radima Rulíka čeká domácí Dánsko. Oproti zápasu s Nory se poprvé na turnaji v brance představí Daniel Vladař, pro kterého to bude debut na mistrovství světa. Trenéři pak na soupisku nově zapsali obránce Daniela Gazdu kvůli zranění Tomáše Kundrátka. Z duelu s Norskem neodešel bez šrámů ani útočník Jáchym Kondelík, jehož na pozici centra ve třetím útoku nahradí Daniel Voženílek. Jak si povedou Češi proti Dánům, sledujte online třetinu po třetině na serveru Eurozpravy.cz.

před 21 minutami

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Francouzi byli blízko senzace. Finové ale v závěru vyrovnali a vyhráli v prodloužení

V neděli večer mohli zažít fanoušci na právě probíhajícím letošním hokejovém světovém šampionátu v Dánsku a ve Švédsku první šok. Mohli se o něj postarat Francouzi, kteří trápili favority z Finska. Ti svým výkonem po většinu zápasu navázali na nevýrazné výkony z přípravy na tento turnaj a už už se tak zdálo, že si z tohoto zápasu Francie odnese senzační tři body za výhru 3:1 Jenže v posledních dvou a půl minutách třetí třetiny Finové konečně zabrali a při hře bez gólmana dokázali vyrovnat na 3:3. Následovalo tak prodloužení, v němž rozhodl o finském vítězství Pärssinen.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Klára Červenková

Zabili ji nacisté. Před 80 lety zemřela Klára Červenková, vědkyně a bojovnice za práva žen

Pokud se někdy připomínají významné osobnosti našich dějin, zpravidla se jedná o muže. Ženám coby výrazným historickým osobnostem bývá věnována o poznání menší pozornost. Mnohé ženy by však rozhodně neměly být zapomenuty. Mezi pozapomenuté dámy naší historie patří také Klára Červenková, jedna z prvních českých vědkyň, bojovnice za práva žen, přítelkyně Alice Masarykové, dcery prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, a oběť nacistického režimu.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Pákistánská armáda, ilustrační fotografie.

Neexistuje rozumný důvod, proč očekávat mír. Indie a Pákistán se nenávidí

Příměří mezi Indií a Pákistánem, které oznámila administrativa Donalda Trumpa, může působit jako výrazný diplomatický moment, ve skutečnosti však zapadá do dlouhé řady obdobných epizod. Od roku 1947 se konflikt mezi oběma zeměmi vyznačuje opakujícím se vzorcem. Období relativního klidu střídají výbuchy násilí, zatímco hluboká nedůvěra a historické resentimenty brání jakémukoli trvalému řešení. Ani tentokrát není důvod čekat něco jiného.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Trump

Přejmenování Perského zálivu, připojení Grónska či změna Mexického zálivu. Proč je Trump posedlý mapami?

Prezident Spojených států Donald Trump opět rozvířil mezinárodní vody — tentokrát nikoli novými sankcemi nebo vojenským nasazením, ale svým dlouholetým koníčkem: mapami. Jeho úterní schůzka s kanadským premiérem Markem Carneym, během níž Trump znovu vyjádřil přání přeměnit Kanadu na 51. stát USA, přinesla jasný důkaz, že jeho kartografické touhy mají reálný dopad na světovou geopolitiku. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Evropská unie

Konec byrokracie v EU? Brusel chce konkurovat USA, na stole jsou zásadní změny

Evropská unie se chystá přepsat své dlouholeté přísné zásady v oblasti fúzí a akvizic s cílem vytvořit silné evropské průmyslové hráče schopné obstát v konkurenci se Spojenými státy. V rámci nového přístupu k hospodářské soutěži chce dát Bruselu více prostoru pro schvalování spojování podniků zejména v technologickém a obranném sektoru, uvedl server Politico.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Pákistán vs Indie: Kdo vlastně krátký konflikt vyhrál?

Oba jaderní rivalové, Indie a Pákistán, vyšli z nejnovějšího konfliktu s těžkými ztrátami – a přesto se obě země předhánějí ve vyhlašování vítězství. Skutečnost je však jiná: ačkoli příměří drží, tento konflikt zanechal za sebou více otázek než odpovědí, píše CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy