Itálie začátkem června otevře hranice, omezení pohybu skončí

Itálie po téměř třech měsících restrikcí přijatých kvůli šíření koronaviru zruší 3. června všechna dosud platná omezení pohybu, otevře své hranice a dovolí přeshraniční cesty. Příslušný dekret dnes schválila vláda.

Od začátku června budou moci do Itálie volně cestovat i lidé ze zemí schengenského prostoru včetně českých občanů a už pro ně nebude povinná dvoutýdenní karanténa, uvedl list La Stampa.

Avizované otevření hranic bude obrovským milníkem pro jihoevropskou zemi, kde se v polovině března se začátkem karantény takřka zastavil veškerý život. Umožní totiž nastartovat turistickou sezonu a cestovat Italům i zahraničním turistům k moři. Kromě občanů ze zemí schengenského prostoru bez hraničních kontrol se Itálie otevře také pro Švýcary a občany Monaka.

Italské hranice lze nyní překročit jen ve výjimečných případech. Vláda například umožňuje návrat domů občanům, kteří kvůli cestovním omezením způsobeným pandemií nemoci covid-19 uvízli v zahraničí, nebo cizincům, kteří mají v zemi trvalý pobyt. Pro všechny platí po příjezdu povinná dvoutýdenní karanténa. Po 3. červnu budou muset do karantény po překročení hranic jen ti, kteří byli v kontaktu s nakaženou osobou nebo mají pozitivní test na koronavirus.

Pro Italy celostátní karanténa skončila po 55 dnech začátkem května, a tak nyní mohou volně opouštět své domy a byty a pohybovat se za dodržení bezpečných odstupů venku. Stále ale platí poměrně přísné omezení cest a lidé nesmějí opustit svůj domovský region. V rámci regionu nyní mohou cestovat jen kvůli návštěvě příbuzných - toto omezení skončí v pondělí. Hranice regionů ale Italové budou moci překročit poprvé rovněž až 3. června.

V pondělí 18. května čeká Itálii začátek další fáze uvolňování restrikcí, kdy se mohou otevřít malé obchody, restaurace, bary či služby jako jsou kadeřnictví a kosmetická studia. Kromě toho začnou fungovat i muzea a knihovny, v kostelech se mohou začít sloužit mše a přestane platit zákaz vstupu na pláže.

Itálie patří k zemím, které koronavirová epidemie zasáhla nejsilněji. Celkově se od konce února virem SARs-CoV-2 nakazilo téměř 224.000 lidí, 31.610 z nich zemřelo.

Cestovní ruch je jedním z nejdůležitějších odvětví italské ekonomiky, kterou kvůli koronaviru čeká velký propad. Na hrubém domácím produktu se podílí asi 13 procenty. Italský turistický svaz Confcommercio Confturismo odhaduje, že turistický sektor letos přijde asi o 70 až 80 procent tržeb. Ztráty mohou dosáhnout až 120 miliard eur (3,3 bilionu Kč).

Kvůli záchraně letní turistické sezony nejspíš otevře své hranice velká část evropských zemí, které je z preventivních důvodů uzavřely po vypuknutí epidemie. Hranice tento týden otevřelo Slovinsko a turisty zřejmě od července přivítá Řecko. Hraniční režim uvolňuje i Rakousko.

Související

Více souvisejících

Itálie hranice schengen Turisté cestovní ruch Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 21 minutami

Aktualizováno před 27 minutami

Recep Tayyip Erdoğan

Turci si zvolili prezidenta. Erdogan už se prohlásil za vítěze

V Turecku v neděli proběhlo druhé kolo prezidentských voleb. Volební místnosti se uzavřely v 16 hodin, na první výsledky se ale čekalo do podvečera. Podle neoficiálních údajů ze sčítání hlasů úřadující prezident Recep Tayyip Erdogan obhájil funkci, sám už se také prohlásil za vítěze.

Aktualizováno před 52 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

Justine Triet a její film Anatomie pádu získal ocenění Zlatou palmu.

Zlatou palmu na festivalu v Cannes získal francouzský film Anatomie pádu

Na slavnostním zakončení 76. ročníku mezinárodního filmového festivalu v Cannes byla udělena prestižní cena Zlatá palma za nejlepší film. Tuto ocenění dnes získal snímek Anatomie d'une chute (Anatomie pádu) od režisérky Justine Trietové. Tato čtyřiatřicetiletá filmařka se tak stala teprve třetí ženou v historii festivalu, jejíž dílo bylo oceněno hlavní cenou. V soutěži o Zlatou palmu se letos představilo 21 filmů, což svědčí o vysoké konkurenci a kvalitě prezentovaných děl.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Lotyši se dočkali zasloužené odměny. Po výhře nad Američany v prodloužení získali historický bronz

Malý, ale odhodlaný lotyšský národ zažívá v těchto dnech asi nejšťastnější období v historii. Postarali se o to jeho novodobí hrdinové, tedy hokejisté. Právě lotyšští reprezentanti v této hře se dočkali tolik kýženého historického úspěchu, když na letošním mistrovství světa došli až k medaili. Přestože má bronzovou hodnotu, pro Lotyše je jako zlatá. Největším národním hrdinou se stal Kristians Rubins, jenž nejprve zařídil prodloužení v duelu s Američany a v něm pak svou další přesnou trefou na 4:3 rozradostnil celé Lotyšsko. 

před 2 hodinami

Max Verstappen

F1: Monackou deštivou "ruletu" vyhrál Verstappen před Alonsem a Oconem

Max Verstappen si po náročném závodě v dešti připsal cenné vítězství Velké ceny Monaka, což mu poskytlo náskok 39 bodů v celkovém hodnocení mistrovství světa. Fernando Alonso skončil na druhém místě s monopostem Aston Martin a cenného ódiového umístění si cení i Esteban Ocon, který získal třetí pozici pro Alpine. Lewis Hamilton a George Russell obsadili čtvrté a páté místo pro tým Mercedes.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Ilustrační fotografie.

Děti kvůli válkám vždy strádají. Historie je toho důkazem

Válečné konflikty zasáhnou každou vrstvu společnosti, děti nevyjímaje. Hlad, nucené práce, omezení povinné školní docházky i domácí výchovy, úmrtí členů rodiny i bezprostřední ohrožení vlastního života – to vše a mnoho dalšího prožívaly děti během několika zuřících válek v historii. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno před 8 hodinami

Mikuláš Bek

Bek vystoupil na sudetoněmeckém sjezdu, vyzval k práci na míru

Máme za sebou mnoho nenávisti, bolesti a dokonce i krve, proto musíme pracovat na míru. Dnes to na hlavním shromáždění na sudetoněmeckém sjezdu v Řezně prohlásil český ministr školství Mikuláš Bek, který sudetské Němce pozdravil jako milé krajany. Bek se po Danielu Hermanovi a Pavlu Bělobrádkovi stal třetím úřadujícím členem české vlády, který se sudetoněmeckého setkání zúčastnil. Šéf sudetských Němců Bernd Posselt se po Bekově projevu omluvil za podíl sudetských Němců na nacismu.

před 9 hodinami

Vláda se chystá zvýšit rodičovský příspěvek, potvrdil Jurečka

Koaliční strany se shodly na zvýšení rodičovského příspěvku od příštího roku, uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v pořadu Partie na stanici CNN Prima News. Nově by měl být vyšší o 50 tisíc korun a dosáhnout tak celkové částky 300 tisíc korun. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy