Italové budou smět od 18. května na mše

Italská vláda a římskokatolická církev dnes podepsaly dokument, podle nějž se budou věřící moci od 18. května opět účastnit mší. Podle agentury Reuters tím končí spor mezi církví a státem ohledně omezení týkajících se vykonávání náboženských obřadů.

Vláda zakázala v rámci protikoronavirových opatření chození na mše v březnu. Mnozí katolíci marně prosazovali, aby činnost církví byla i v době karantény prohlášena za nezbytnou, podobně jako třeba nákup potravin.

Napětí mezi státem a církví vzrostlo koncem dubna, kdy vláda oznámila postupné uvolňování opatření. V etapě, která začala 4. května, však povolení bohoslužeb chybělo.

Biskupové sdělili vládě, že je pro ně "nepřijatelné přihlížet porušování svobody vyznání". Většina kostelů zůstala během krize otevřená, ale pouze pro modlitby jednotlivců. Katolíci proto ve velkém sledovali v televizi či na internetu bohoslužby, které kněží vysílali z prázdných kostelů.

Dnešní dohoda podepsaná premiérem Giuseppem Contem a předsedou italské biskupské konference, kardinálem Gualtierem Bassettim, předpokládá, že kněží si sami stanoví nejvyšší počet účastníků mší v kostelech tak, aby byl mezi návštěvníky alespoň metrový rozestup. V případě zvýšeného zájmu o bohoslužby budou raději vypsány nové termíny.

Věřící budou muset po dobu mše nosit roušky. Kněží budou této povinnosti zbaveni s výjimkou svatého přijímání, kdy věřícím předávají hostie. Zpočátku budou zakázány i chóry, nádoby na svěcenou vodu zůstanou prázdné a nebude se provádět ani tradiční zdravení mezi věřícími ve formě podání ruky. Obvyklý košík na peněžité příspěvky, který si lidé předávají z ruky do ruky, bude nahrazen statickými kasičkami.

V Itálii se od února potvrdilo celkem 215.00 případů nákazy, z toho bezmála 30.000 lidí s komplikacemi doprovázejícími nemoc covid-19 zemřelo. Po Spojených státech a Británii je Itálie z hlediska počtu obětí třetí nejvíce zasaženou zemí na světě.

Sloužení mší bude obnoveno ve stejný den, kdy otevřou italská muzea, knihovny a obchody. Od vyhlášení celostátní karantény v zemi v polovině března jsou v zemi otevřené jen obchody se základním zbožím, jako jsou potraviny či drogérie, kiosky či lékárny.

Vatikán, který dosud kopíroval většinu koronavirových restrikcí italské vlády, zatím nesdělil, kdy se znovu otevře Svatopetrská bazilika či vatikánská muzea.

Související

Více souvisejících

Itálie Církev

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 8 hodinami

Masivní bezpečnostní operace, zákaz letadel, vzdušné taxíky. Francie se chystá na olympiádu

Během slavnostního zahájení olympijských her dne 26. července bude nad regionem Paříže po dobu šesti hodin uzavřena obloha v rámci rozsáhlé bezpečnostní operace. Oznámilo to vedení pařížských letišť, uvedla agentura AP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy