Italové zabavili dvě záchranné lodě neziskových organizací

Italská pobřežní stráž zabavila v uplynulých dnech dvě lodi neziskových organizací, jež ve Středozemním moři pomáhaly zachraňovat migranty, kteří se během plavby z Afriky do Evropy dostali do ohrožení života. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Podle italských úřadů jsou důvodem pro zabavení plavidel technické nedostatky, představitelé španělské a německé organizace ale tvrdí, že jde pouze o zástupný důvod a že cílem je zablokovat záchranné operace.

Loď Alan Kurdi německé organizace Sea-Eye byla v přístavu v Palermu zabavena v úterý, ve středu pak stejně dopadla loď Aita Mari španělské humanitární organizace Salvamento Marítimo Humanitario.

Odstavení německého plavidla úřady zdůvodnily neupřesněnými nesrovnalostmi, které by podle nich mohly ohrozit bezpečnost posádky i případných cestujících. "Zadržení naší lodě je obtěžováním, jehož cílem je postupné zastavení civilních záchranných misí na moři," uvedl mluvčí Sea-Eye Julian Pahlke. Podle něj je zabavení s odkazem na bezpečnostní prohřešky "groteskní", protože loď nedávno absolvovala generální prohlídku.

Na stranu neziskové organizace se postavilo i německé ministerstvo dopravy, podle nějž italské úřady neuvedly žádné vážné porušení pravidel provozu, které by zadržení lodi ospravedlnilo. "Německé úřady jsou kvůli vyjasnění situace v těsném kontaktu s majitelem plavidla a italskými úřady," uvedlo ministerstvo.

Při středečním zadržení španělské lodi Italové argumentovali "technickými a normativními nedostatky", uvedla agentura DPA.

Italská vláda v dubnu oznámila, že kvůli šíření koronaviru uzavře své přístavy lodím nevládních organizací, které zachraňují migranty z člunů ve Středozemním moři zejména u libyjských břehů. Loď Alan Kurdi se pak kvůli zákazu dostala do potíží, protože neměla kde vylodit 150 zachráněných migrantů. Po dvou týdnech je nakonec směla přemístit na italský trajekt, kde poté strávili dvoutýdenní karanténu.

Migranty z lodí humanitárních organizací nyní nepřijímá ani Malta.

Navzdory uzavřeným přístavům letos do Itálie dorazilo přes moře už přes 4000 migrantů, což je skoro pětkrát více, než zastejné období loňského roku, uvedla s odvoláním na údaje ministerstva vnitra agentura Reuters.

Související

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.
Těstoviny, ilustrační fotografie.

I těstoviny mají svůj mezinárodní den. Jaká je jejich historie?

Víte, že těstoviny mají svůj mezinárodní den? Od roku 1998 připadá na 25. října. Těstoviny dnes patří mezi velice oblíbené pokrmy a zřejmě tomu bylo podobně i v minulosti. Historie těstovin sahá až do dob starověku a není překvapením, že o nich pochází nejstarší a nejhojnější zmínky z oblasti dnešní Itálie. A kdy se těstoviny rozšířily u nás?

Více souvisejících

Itálie Sea-Eye migrace

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy