Italská vláda zmírnila přísná migrační pravidla. Zavedl je Salvini

talská vláda schválila zmírnění přísných migračních pravidel, která prosadil předchozí ministr vnitra Matteo Salvini a která mimo jiné stanovila pokutu až milion eur (asi 27 milionů Kč) za nepovolený vstup humanitárních lodí s migranty do italských teritoriálních vod. Informovala o tom dnes agentura ANSA.

Nová opatření, která rovněž rozšiřuje podmínky udělení ochrany pro uprchlíky, schválila vláda v pondělí pozdě večer. Platit začnou po schválení parlamentem.

"Salviniho propagandistické dekrety už neexistují.. Chceme humánnější a bezpečnější Itálii," komentoval nová pravidla na twitteru Nicola Zingaretti, šéf Demokratické strany (PD), jedné ze stran italské vládní koalice. Naopak šéf nyní opoziční krajně pravicové strany Liga Salvini krok označil za "opětovné otevírání přístavů pašerákům a ilegálním migrantům".

Salvini, ministr vnitra v letech 2018-2019, razil přísnou protimigrační politiku. Nevládní organizace provozující humanitární lodě označoval za komplice pašeráků migrantů kvůli tomu, že vyrážejí k pobřeží Afriky migranty zachraňovat z moře a vratkých člunů. Na nich tito lidé utíkají do Evropy před násilím a špatnou ekonomickou situací ve svých zemích.

Provozovatelům humanitárních lodí už nebudou za nepovolený vstup do teritoriálních vod Itálie hrozit pokuty až milion eur, nýbrž jen 10.000 až 50.000 eur (270.000 až 1,3 milionu Kč). Stále je možné udělení pokuty i trestu až dvouletého vězení pro posádky těchto lodí, pokud poruší námořní právo či nebudou spolupracovat s místními úřady koordinujícími záchranné operace.

Nový "dekret o bezpečnosti a imigraci" také rozšiřuje podmínky pro udělení uprchlické ochrany, ta bude přidělena i v případě, že migrantům hrozí v zemi původu "nehumánní a ponižující jednání". Jednodušší také bude pro držitele zvláštního povolení k pobytu získat pracovní povolení.

Nově by se rovněž měla zkrátit maximální délka pro vyřízení žádostí o italské občanství ze čtyř let na tři roky. Deník Il Messaggero nicméně uvedl, že před takzvanými Salviniho bezpečnostními dekrety byla tato lhůta dva roky.

Salviniho kontroverzní dekrety, které v roce 2018 a 2019 rovněž schválil parlament, kritizovaly humanitární organizace i italský prezident Sergio Mattarella. Jejich reforma byla jednou z podmínek Demokratické strany (PD) při loňských vyjednáváních o vládní koalici se stranou Hnutí pěti hvězd (M5S), která vládla do loňského léta se Salviniho Ligou.

Související

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.
Těstoviny, ilustrační fotografie.

I těstoviny mají svůj mezinárodní den. Jaká je jejich historie?

Víte, že těstoviny mají svůj mezinárodní den? Od roku 1998 připadá na 25. října. Těstoviny dnes patří mezi velice oblíbené pokrmy a zřejmě tomu bylo podobně i v minulosti. Historie těstovin sahá až do dob starověku a není překvapením, že o nich pochází nejstarší a nejhojnější zmínky z oblasti dnešní Itálie. A kdy se těstoviny rozšířily u nás?

Více souvisejících

Itálie Matteo Salvini (Liga severu) migrace uprchlíci

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 22 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová byla ve čtvrtek při tiskové konferenci přistižena, jak přijímá telefonát, během kterého jí mužský hlas nařídil, aby se zdržela komentářů k údajnému raketovému útoku na Ukrajinu. Uvedl to server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy