Italské Hnutí pěti hvězd se hroutí. Členové jsou rozděleni na tři tábory

Vládnoucí italské Hnutí pěti hvězd (M5S) se potýká s odchody svých členů a zásadními rozkoly, které nejspíš nebude možné na březnovém kongresu překonat, napsala agentura Reuters s odvoláním na prohlášení zástupců protestního hnutí. Strana, která v posledních parlamentních volbách v roce 2018 získala dvakrát tolik hlasů než její hlavní soupeř, řeší nejrůznější problémy již delší dobu. Před týdnem oznámil svůj konec v čele strany italský ministr zahraničí Luigi Di Maio.

Strana po volbách vytvořila koalici s krajně pravicovou Ligou Mattea Salviniho a začala ztrácet hlasy. Koalice se rozpadla a M5S loni v létě vytvořila nový kabinet s tehdy opoziční středolevou Demokratickou stranou. Voliči jí ale ubývají i nadále.

Poslanci strany i její stoupenci jsou totiž rozpolcení: část z nich se chce vrátit ke kořenům a fungovat jen jako protestní hnutí, část by ráda upevnila vztah s Demokratickou stranou a poslední část by se naopak chtěla navrátit ke spojenectví s krajně pravicovou Ligou. V posledních regionálních volbách, které se v neděli konaly v severní Itálii, získal kandidát M5S pouhých 3,5 procenta hlasů.

"Dříve byly vztahy v hnutí poetické a vládla tam naděje, nyní získaly navrch konflikty a podezření," říká Max Bugani, dlouholetý politik hnutí, který nyní pracuje pro starostku Říma Virginii Raggiovou rovněž z Hnutí pěti hvězd. Podle Buganiho hrozí, že se strana vzniklá v roce 2009 může brzy rozpadnout a bylo by to prý i lepší, než "neustále se snažit pokračovat, ale přitom se každý den hádat".

Italský premiér Giuseppe Conte se přiklání na stranu těch, kteří by chtěli upevnit spojenectví s Demokratickou stranou. Chce totiž, aby vládní koalice vytvořila protiváhu populární Salviniho Lize. Tuto strategii podporuje i zakladatel M5S Beppe Grillo, nicméně proti jsou jiní vlivní politici hnutí jako například Di Maio. Ti by si raději představovali, aby strana zůstala někde uprostřed a mohla se tak v případě potřeby připojit k pravicovým, ale i levicovým silám.

Strana M5S vznikla v roce 2009 jako protestní hnutí, které kritizovalo tehdejší politické vedení. S nástupem Di Maia do jeho čela se ale rétorika M5S zmírnila, citelně například v kritice EU.

V posledních volbách v roce 2018 bylo M5S nejsilnější stranou, když dostalo téměř 33 procent hlasů, zatímco Ligu tehdy volilo asi 17 procent hlasujících. Loni ve volbách do Evropského parlamentu se ale M5S propadlo zhruba na polovinu. Kolem 16 procent dávají této straně i nynější průzkumy, zatímco Salviniho Ligu by nyní volilo zhruba 30 procent voličů.

Související

Více souvisejících

Itálie Hnutí pěti hvězd Luigi di Maio (Hnutí pěti hvězd) Matteo Salvini (Liga severu) Liga Severu (Itálie)

Aktuálně se děje

před 50 minutami

Donald Trump

V USA se bouří proti odsouzení Le Penové. Ozval se i Trump

Prezident Spojených států Donald Trump ostře reagoval na pondělní verdikt francouzského soudu, který zakázal krajně pravicové političce Marine Le Penové kandidovat do veřejných funkcí po dobu pěti let. Trump označil rozhodnutí za „velkou věc“ a vyjádřil pochybnosti o spravedlnosti procesu.

před 1 hodinou

Jakub Menšík

Životní úspěch tenisty Menšíka. Ve finále turnaje Masters v Miami porazil svůj vzor Djokoviče

Životní cesta tenisty Jakuba Menšíka turnajem v Miami byla završena tím nejlepším možným způsobem. Uspěl nakonec ve finále, když v něm dokázal porazit svůj vzor Srba Novaka Djokoviče dvakrát 7:6. Pro teprve devatenáctiletého českého talenta se jedná o první velké vítězství na okruhu ATP a díky němu ve světovém žebříčku poskočil na pro zatím nejlepší umístění v kariéře, tedy na 24. místo. Menšík se mimochodem stal také prvním českým tenistou od roku 2005, který ovládl turnaj kategorie Masters 1000. Tehdy se to podařilo Tomáši Berdychovi.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml se poprvé vyjádřil ke slovům Trumpa, že je naštvaný na Putina

Rusko i nadále udržuje pracovní vztahy se Spojenými státy, přestože americký prezident Donald Trump v nedávném rozhovoru uvedl, že je „rozčílený“ a „naštvaný“ na ruského prezidenta Vladimira Putina. V prvním oficiálním vyjádření k Trumpovým výrokům se Kreml pokusil napětí mezi oběma lídry zmírnit.

včera

Elon Musk

Muska verdikt soudu nad Le Penovou vytočil: Standardní taktika po celém světě

Verdikt francouzského soudu, který vyloučil Marine Le Penovou z prezidentských voleb v roce 2027 kvůli jejímu odsouzení za zpronevěru, vyvolal ostrou reakci nejen ve Francii, ale i ve Spojených státech. Mezi nejhlasitější kritiky rozhodnutí patří Elon Musk, technologický magnát a důležitý poradce prezidenta USA Donalda Trumpa.

včera

včera

včera

Švédsko, ilustrační foto

Švédové oznámili obří balíček pomoci Ukrajině

Švédsko oznámilo další rozsáhlý balík vojenské pomoci pro Ukrajinu v hodnotě 1,6 miliardy dolarů. Nová podpora se zaměří na posílení protivzdušné obrany, dělostřelectva, satelitní komunikace a námořních kapacit. Švédsko se díky této sumě stává osmým největším přispěvatelem do obranného úsilí Kyjeva.

včera

včera

Marine Le Pen, předsedkyně Národní fronty (NF)

Čtyři roky vězení, milionové pokuty, konec kanditatury. Le Penová si u soudu vyslechla trest

V Paříži padl rozsudek, který může zásadně změnit politickou budoucnost Francie. Marine Le Pen, klíčová postava krajní pravice a lídryně strany Národní sdružení (RN), byla shledána vinnou ze zpronevěry finančních prostředků Evropské unie. Soud jí vyměřil pětiletý zákaz výkonu veřejné funkce, čtyřletý trest odnětí svobody, z toho dva roky podmíněně s domácím vězením, a pokutu ve výši 100 000 eur (cca 2,5 milionu korun). Verdikt je pro Le Pen drtivou ranou, neboť byla favoritkou prezidentských voleb v roce 2027.

včera

Írán, ilustrační foto

USA a Írán si vzájemně vyhrožují. Hrozba střetu není bezprostřední, uklidňuje expert

Slovní přestřelky mezi Teheránem a Washingtonem nabírají na ostrosti a svět s obavami sleduje, zda se nenaplňuje scénář ozbrojeného střetu. Zatímco americký prezident Donald Trump varoval Írán před možným bombardováním, pokud nepřistoupí na přímá jednání o jaderné dohodě, íránské vedení reagovalo po svém – uvedlo své raketové jednotky do stavu bojové pohotovosti.

včera

včera

včera

Donald Trump

Den osvobození se blíží a světu dochází trpělivost. Středa může vše změnit, Trumpovi to je ale jedno

Americký prezident Donald Trump se chystá vsadit úspěch svého druhého funkčního období, ekonomiku a osobní finance milionů Američanů na svou dlouhodobou víru, že cla mohou Spojeným státům vrátit zlatou éru bohatství a nezávislosti. Ve středu 2. dubna má vstoupit v platnost tzv. „Den osvobození“ – Trumpův plán na zavedení recipročních cel proti státům, které uvalují cla na americké zboží. Tento zásah do globálního obchodního systému by mohl ovlivnit každého Američana a zvýšit ceny v době, kdy jsou rodinné rozpočty již tak napjaté.

včera

Soud uznal Le Penovou vinnou ze zneužití evropských fondů

Francouzská krajně pravicová politička Marine Le Penová byla shledána vinnou ze zneužití evropských fondů k financování své strany Národní sdružení (RN). Tento verdikt by ji mohl diskvalifikovat z účasti v prezidentských volbách v roce 2027. Soudce podle BBC zatím neoznámil, jaký trest Le Penová dostane.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy