Italský premiér Mario Draghi dnes podal demisi, prezident Sergio Mattarella ho požádal, aby kabinet dočasně vedl dál. Zatím ovšem není jasné, zda hlava státu rozpustí parlament a vyhlásí předčasné volby. Draghiho demise se očekávala po středečním hlasování Senátu o důvěře. Premiér sice podporu senátorů získal, hlasování však bojkotovaly tři nejsilnější strany koaliční vlády.
"Prezident republiky Sergio Mattarella dnes ráno v Kvirinálském paláci přijal předsedu vlády Maria Draghiho, který ho informoval o včerejší (středeční) diskuzi a hlasování v Senátu a následně znovu podal demisi a demisi kabinetu, kterému předsedá," píše se v prohlášení prezidentského paláce. Odpoledne se prezident setká s předsedy obou komor parlamentu.
Nestraník Draghi již minulý čtvrtek nabídl prezidentovi svoji rezignaci poté, co ztratil podporu jedné z klíčových koaličních sil, populistického Hnutí pěti hvězd (M5S). Mattarella ale šéfa vlády požádal, aby oslovil parlament a získal tak jasný obraz o politické situaci.
Draghi ve středu při projevu prohlásil, že ve funkci zůstane, pokud se za něj postaví strany široké vládní koalice. Zmínil také podporu veřejnosti, která na něj apelovala, aby z úřadu neodstupoval. V horní komoře, která má 321 členů, nakonec ve středu pro důvěru hlasovalo 95 senátorů a 38 bylo proti; M5S se zdržela hlasování, dvě další vládní strany Vzhůru, Itálie (Forza Italia) a krajně pravicová Liga se hlasování neúčastnily.
Premiér záměr navštívit prezidenta oznámil dnes ráno při stručném projevu v Poslanecké sněmovně. "Děkuji vám za všechnu práci, kterou jsme v tomto období společně vykonali," řekl Draghi za potlesku poslanců.
Nad "surreálním" výsledkem vládní krize v situaci, kdy se Itálie potýká s rostoucí inflací a vysokými náklady na energie souvisejícími s ruskou invazí na Ukrajinu, se dnes podle agentury AP shodně rozhořčil italský tisk. "Ostuda," napsal na titulní stránce list La Stampa. "Itálie zrazena," píše list La Repubblica. "Sbohem Draghiho vládě," uvedl list Corriere della Sera.
Itálii patrně čekají na podzim předčasné volby, pokyn k tomu ale Mattarella zatím nedal. Podle agentury AP prezident po sérii konzultací a schůzek zřejmě rozpustí parlament, volby by se tak konaly ve druhé polovině září nebo začátkem října. Parlamentní volby se v Itálii mají zatím konat nejpozději koncem května 2023.
Draghiho vláda je třetím kabinetem od posledních parlamentních voleb v roce 2018. První dvě sestavil nynější lídr M5S Giuseppe Conte, tehdy ještě jako nezávislý. První vláda se mu rozpadla v létě 2019, kdy z vládní koalice odešla Liga Mattea Salviniho, tu pak ve druhé Conteho vládě vystřídala do té doby opoziční středolevicová Demokratická strana (PD). Začátkem loňského roku se Conteho druhá vláda rozpadla zejména kvůli sporům o plán obnovy ekonomiky a rozdělení peněz z unijního covidového fondu obnovy. Draghi tehdy zemi zachránil před předčasnými volbami, když sestavil vládu široké koalice, složenou ze stran od levého středu až po krajně pravicovou Ligu.
Italský prezident Mattarella rozpustil parlament, zemi čekají předčasné volby
Italský prezident Sergio Mattarella rozpustil parlament. Italové půjdou předčasně k volbám, italská média hovoří o termínu 25. září. Premiér Mario Draghi podal dnes ráno do rukou Mattarelly svou demisi. Prezident jej požádal, aby kabinet dočasně vedl dál.
Draghiho rezignace a rozpuštění parlamentu je vyústěním vládních sporů, které odstartovalo populistické Hnutí pěti hvězd (M5S), když se neúčastnilo hlasování o důvěře vládě minulý týden. Draghi posléze prohlásil, že ve funkci premiéra zůstane, pokud se za něj strany široké vládní koalice postaví.
Nové hlasování o důvěře v senátu ve středu ale kromě M5S bojkotovaly další dvě pravicové vládní strany Liga a Vzhůru, Itálie (Forza Italia), čímž podkopaly Draghiho "koalici národní jednoty". Premiér v reakci podal demisi.
Mattarella dnes řekl, že nové volby se musí konat do 70 dnů. Stanovení přesného data přenechal vládě, pravděpodobně ale připadnou na konec září, píše agentura Reuters. Italská státní televize uvádí, že volby budou 25. září.
"Období, kterým si procházíme, nám nepovoluje žádnou prodlevu ve vládnutí. Potřebujeme činy ke zvládaní ekonomické a sociální krize a rostoucí inflace," řekl prezident v krátkém projevu z Kvirinálského paláce.
Související
I těstoviny mají svůj mezinárodní den. Jaká je jejich historie?
Zákaz telefonů ve školách: Nizozemí není první. Průkopníci si opatření pochvalují
Aktuálně se děje
před 7 minutami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 49 minutami
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 1 hodinou
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 1 hodinou
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 1 hodinou
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 1 hodinou
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 2 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 2 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 3 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 4 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.
Zdroj: Libor Novák