Janša vyzval EK, aby přijela do Slovinska prověřit údajné ohrožení demokracie

Slovinský konzervativní premiér Janez Janša dnes v otevřeném dopise vyzval předsedkyni Evropské komise (EK) Ursulu von der Leyenovou, aby do země vyslala zvláštní misi, která by prověřila údajné ohrožení demokracie a vlády práva ve Slovinsku. Učinil tak poté, co mluvčí EK minulý týden odsoudil Janšovu kritiku na adresu médií, která píší o vládním tlaku na svobodu slova. Komise se k nápadu staví skepticky.

Janša se v dopise prezentuje jako oběť kampaně před nadcházejícím předsednictvím Slovinska v Radě EU. "Nechceme, aby naše práce byla přehlušena absurdními tvrzeními, která může vyvrátit kdokoliv, kdo by - za doprovodu schopného překladatele - den nebo dva sledoval mediální a politické dění ve Slovinsku," uvedl Janša v dopise, který zveřejnila na svých stránkách slovinská vláda.

Navrhl, aby EK vyslala do Slovinska co nejdříve jakousi ad-hoc pracovní skupinu, která by na místě ověřila fakta o situaci v oblasti vlády práva, nezávislosti soudnictví, svobody slova a plurality médií. Účastnit by se jí podle Janšových představ mohli i členové Evropské rady či Evropského parlamentu.

Na tlak Janšovy vlády na slovinská média upozornila mimo jiné i novinářka bruselského magazínu Politico Lili Bayerová. Ve svém článku z minulého týdne nazvaném Uprostřed války Slovinska proti médiím citovala novináře a akademiky, podle nichž premiér navodil ve slovinských sdělovacích prostředcích atmosféru strachu. Janša poté Bayerovou obvinil, že lhala.

Mluvčí Evropské komise Eric Mamer premiérovu kritiku na adresu novinářky odmítl. "Odsuzujeme jakékoliv útoky na novináře. V Bruselu bychom to neudělali a očekáváme, že se takových praktik nebudou dopouštět ani ostatní," řekl agentuře Reuters. Kriticky se k situaci na poli slovinských médií v minulosti vyjádřila i místopředsedkyně EK Věra Jourová, která má na starosti mimo jiné dohled nad dodržováním zásad vlády práva v členských zemích.

Evropská komise potvrdila agentuře APA přijetí dopisu, k ideji vyslat do Slovinska pozorovatelskou misi se však vyjádřila se skepsí. Svoboda médií je podle ní základním pilířem demokracie, a je proto posuzovaná v rámci výročních zpráv o stavu vlády práva v členských zemích. "To je ten správný rámec na posuzování situace ohledně svobody médií. Výměna názorů se členskými státy je v každém případě součástí tohoto procesu," uvedl podle APA mluvčí EK s tím, že práce na příští výroční zprávě již začaly. Na svůj dopis dostane premiér samozřejmě oficiální odpověď, dodal mluvčí.

Terčem Janšových útoků proti médiím se v posledních měsících stala zejména státní tisková agentura STA, kterou premiér kvůli jejímu zpravodajství nazval "národní ostudou". Ve čtvrtek jí už podruhé v poslední době vládní komunikační úřad (UKOM) zastavil financování. Kriticky se premiér vyjadřuje i k veřejnoprávnímu rozhlasu a televizi RTV Slovenija a dalším mainstreamovým médiím, které jsou podle něj až na výjimky levicově orientované.

Slovinská levicová a liberální opozice hovoří v souvislosti se současnou slovinskou vládou o "orbánizaci" země a "demontáži" demokratických institucí. Minulý týden v parlamentu neuspěla v hlasování o nedůvěře Janšovu kabinetu.

Související

Petr Fiala na misi s premiéry Slovinska a Polska na Ukrajině (15.3.2022).

Evropa vám stojí po boku, ujistil premiér Fiala při návštěvě v Kyjevě

Evropa stojí Ukrajině po boku, ujistil dnes večer v Kyjevě po jednání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským předseda české vlády Petr Fiala. Do ukrajinské metropole, kterou se snaží obklíčit ruské jednotky, dorazil dnes vlakem spolu se svým polským protějškem Mateuszem Morawieckým a slovinským předsedou vlády Janezem Janšou, kteří se vyjádřili pro vstup Ukrajiny do EU. Zelenskyj na sociálních sítích označil dnešní návštěvu za silný projev podpory pro Ruskem napadenou zemi.

Více souvisejících

Janez Janša evropská komise Slovinsko Ursula von der Leyenová

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

včera

Napětí v Nigeru: Ruští vojáci vstoupili na základnu, kde sídlí americká armáda

Podle vysokého představitele obrany USA vstoupil ruský vojenský personál na leteckou základnu v Nigeru, kde jsou umístěny americké jednotky. Tento krok následuje po rozhodnutí nigerské junty zbavit se americké síly.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy