Jméno Juan Carlos I. už mizí z ulic některých španělských měst

V některých španělských městech podepisují petice za změnu názvů ulic nesoucích jméno Juana Carlose I., který vládl Španělsku čtyři dekády do roku 2014, kdy se vzdal trůn ve prospěch svého syna.

Po přejmenování ulic volají zejména levicové a nacionalistické strany, mnozí naopak tvrdí, že je třeba ctít presumpci neviny a že podezření stran korupce a tajných kont v cizině jsou v případě Juana Carlose I. pouhé spekulace. 

Juan Carlos I. (82), který má nyní titul emeritní král v pondělí oznámil, že se stěhuje do ciziny, aby nekomplikoval vládnutí svého syna Felipeho VI. veřejným ohlasem na "některé minulé události ze svého soukromého života". Někteří to ale označili za útěk před justicí, ač Juan Carlos I. zatím trestně stíhán není a slíbil, že justici bude k dispozici. Královský palác neoznámil, kde se emeritní král nyní nachází. Podle deníku ABC odletěl do Spojených arabských emirátů a server deníku NIUS v sobotu zveřejnil fotku, na níž král vystupuje z letadla v Abú Zabí.

Například ve městě Pinto u Madridu už podle deníku ABC odstranili bustu Juana Carlose I. z místního parku, který nese i jeho jméno. Nový název parku mají vybrat místní v září v referendu. V baskické metropoli Vitoria už název ulice pojmenované po králi změnili, nově se jmenuje ulice 8. března, podle svátku žen, uvedl deník La Vanguadia.

Změnu názvu ulice pojmenované po bývalé hlavě Španělska požadují v petici také někteří obyvatelé severošpanělského města Gijón. "Ulice se nemůže jmenovat po zloději, který utekl ze Španělska," zdůvodnil iniciativu její organizátor Nacho Morán. "Vláda ho neměla nechat odjet, měli mu sebrat pas, dokud soud nerozhodne o jeho činech," dodal Morán, jehož petice má zatím necelou tisícovku podpisů.

Přes 4000 podpisů má petice občanů v jihošpanělském městě Cádiz, jehož radikálně levicový starosta José María González oznámil, že předloží radě pro změnu názvů návrh na přejmenování ulice Avenida Juana Carlose I. na Avenida de la Sanidad Pública (třída Veřejného zdraví) na počest zdravotníků, kteří bojují s epidemií koronaviru.

Mnozí Španělé ale stále považují Juana Carlose I. za jednu z největších postav španělské historie, která výrazně přispěla k přechodu země k demokracii po smrti diktátora Franciska Franka. Juan Carlos mimo jiné v roce 1981 zastavil pokus o vojenský převrat, když pravicoví pučisté vnikli do parlamentu a drželi několik hodin jako rukojmí poslance a ministry.

K přejmenovávání ulic se nechystají v Madridu, kde vládne pravicová koalice, podle níž toto téma, navíc v době pandemie covidu-19, není prioritou. "Někteří se věnují tomu jedinému, co umí, a to je měnit názvy a chodit s transparenty," uvedla místostarostka Madridu Begoňa Villacísová. Také levicový starosta Valladolidu Óscar Puente prohlásil, že radnice má "stovku jiných starostí".

Kritika monarchie je obzvlášť hlasitá v Katalánsku, kde například starostka jeho metropole Barcelony Ada Colauová nechala odstranit busty Juana Carlose z radnice už v roce 2015 poté, co přestal být hlavou státu.

Ve Španělsku nese nyní jméno Juana Carlose I. nejméně 637 ulic či náměstí, napsal v sobotu deník La Vanguardia. Místopředsedkyně španělské vlády Carmen Calvová tento týden uvedla, že do změn místních názvů nebude mluvit, protože je to záležitost místních samospráv.

Související

Více souvisejících

Král Juan Carlos I. (Španělsko) Španělsko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

Ruská měna, rubl

Co se stovkami ruských miliard? Rodí se nový plán

Velká Británie usiluje o převedení téměř 200 miliard eur ve zmrazených ruských aktivech, které jsou aktuálně uloženy v Belgii, do zvláštního investičního fondu. Podle informací serveru Politico by tento krok dal Londýnu větší vliv na to, jak s těmito prostředky naložit, a zároveň by mohl posílit mezinárodní roli premiéra Keira Starmera jako prostředníka mezi Evropou a Spojenými státy.

včera

OSN

USA dochází trpělivost: Nejsme žádná charita, zní z OSN

Spojené státy by se na Organizaci spojených národů neměly dívat jako na charitativní projekt, ale jako na instituci, která přináší konkrétní výhody – prohlásil v úterý technologický vyslanec OSN Amandeep Singh Gill na konferenci Politico AI & Tech Summit v Soulu.

včera

MS v hokeji

První ztráta pro českou reprezentaci. Na hokejovém MS už nebude pokračovat Kondelík

Čeští fanoušci byli jistě rádi za předvedenou hru a výkon svěřenců kouče Radima Rulíka v duelu s domácím Dánskem, které bylo nakonec poraženo s přehledem vysoko 7:2. Jedinou kaňkou vydařeného pondělního večera však byla informace, kterou po zápase potvrdil samotný trenér. Do dalšího průběhu mistrovství světa totiž už nenastoupí útočník Jáchym Kondelík, který v nedělním duelu s Norskem utrpěl zlomeninu ruky a čeká ho tak operace.

včera

MS v hokeji

Slovinci nadále čekají na výhru na MS. Norové po Češích nestačili ani na Němce

I v úterý svými dalšími čtyřmi zápasy pokračuje mistrovství světa v hokeji. V odpoledním bloku se jednak ve Stockholmu střetli Slovinci s Lotyšemi, v Herningu pak Němci s Nory. Prvně zmiňovaný zápas nabídl divoký průběh zápasu, ve kterém se marně snažili Slovinci o první výhru na tomto turnaji. Ve druhém zmiňovaném duelu pak Němci – stejně jako Češi – poznali tvrdost Norů, nakonec je Němci také porazili a to s větším přehledem, než v případě Čechů. 

včera

Donald Trump

Trump opět zahýbal ekonomikou. Chce mít ceny léků jako zbytek světa

Prezident Donald Trump využil svých exekutivních pravomocí a nařídil plošné snížení cen léků na předpis ve Spojených státech. Cílem je srovnat ceny s ostatními vyspělými zeměmi. Tento krok okamžitě způsobil výkyvy na burzách – akcie farmaceutických společností nejprve prudce oslabily, později se ale zotavily kvůli pochybnostem o skutečném rozsahu reformy.

včera

včera

Strany Spolu podepsaly koaliční smlouvu. (25.3.2025)

"Teď jde o všechno." Koalice Spolu zahájila předvolební kampaň, podpořil ji Bolek Polívka

Koalice Spolu zahájila v Praze politickou kampaň, která je podle jejích slov vůbec největší roadshow v historii České republiky. Pod názvem „Teď jde o všechno“ plánují lídři ODS, TOP 09 a KDU-ČSL během šesti týdnů navštívit více než dvě stovky měst a obcí po celé republice, kde chtějí diskutovat s voliči o budoucnosti země a přesvědčit je o pokračování v aktuálním vládním kurzu.

včera

Hans Petter Midttun

Jen jeden z nich je čestný a důstojný muž, Zelenskyj nemá důvod Putinovi věřit, říká Midttun pro EZ

V souvislosti s možným setkáním ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a ruského vůdce Vladimira Putina v Istanbulu oslovily EuroZprávy.cz norského bezpečnostního experta Hanse Petera Midttuna. Ten upozornil, že trvalý mír na Ukrajině nebude možný bez přítomnosti západních sil. Zároveň však zdůraznil, že tato přítomnost rozhodně není jistá. „Nikdo neočekává, že Rusko bude dohodu o příměří dlouhodobě dodržovat, a nikdo nechce být chycen v křížové palbě, až začne další útok,“ připustil.

včera

včera

Donald Trump

Zatímco svět řeší Ukrajinu, Trump v tichosti přetváří globální strategii USA. Zaměřuje se na pět klíčových uzlů

Prezident Donald Trump přetváří globální strategii Spojených států s důrazem na kontrolu pěti klíčových námořních průlivů, které ovládají světový obchod. Jeho nedávné kroky k zajištění amerického přístupu do Suezského a Panamského průplavu, stejně jako vojenská kampaň proti Húsíjům v Rudém moři, jsou podle něj součástí širší geopolitické vize: zajistit americkou dominanci na klíčových mořských trasách dříve, než je ovládne Čína.

včera

včera

včera

včera

včera

Humanitární pomoc na přechodu Rafáh

Izrael čelí tvrdému obvinění: Palestince týrá hlady, zadržuje humanitární pomoc

Izrael čelí vážnému obvinění ze strany šéfa Agentury OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA), Philippa Lazzariniho, který v rozhovoru pro BBC označil zadržování potravinové a humanitární pomoci v Gaze za „válečnou zbraň“. Podle něj je systematické odepírání základních životních potřeb civilnímu obyvatelstvu nejen morálně nepřijatelné, ale může být klasifikováno i jako válečný zločin.

včera

včera

Anders Fogh Rasmussen, dánský politik, bývalý předseda dánské vlády a generální tajemník NATO.

Trumpovy nemístné výhrůžky. Exšéf NATO se ohradil, jde o Grónsko

Bývalý generální tajemník NATO a dánský expremiér Anders Fogh Rasmussen se ostře ohradil proti výrokům amerického prezidenta Donalda Trumpa o možném obsazení Grónska Spojenými státy. Jeho výhrůžky označil za hanebné a připomněl, že největší ostrov světa je součástí Severoatlantické aliance.

včera

Donald Trump (21. února 2025).

Mimořádná zpráva Setkání, které vstoupí do historie. Trump možná poletí do Turecka na schůzku Putina se Zelenským

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že uvažuje o cestě do Turecka, kde by se ve čtvrtek 15. května mohlo uskutečnit historické setkání mezi ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a ruským prezidentem Vladimirem Putinem. „Zvažuji cestu do Istanbulu. Pokud uvidím, že se věci mohou skutečně posunout, je možné, že tam poletím. Věřím, že oba lídři budou na místě,“ uvedl Trump.

včera

Rozhodnuto. Prezident Pavel vyhlásil termín sněmovních voleb

Češi rozhodnou o novém složení Poslanecké sněmovny na začátku října. Prezident Petr Pavel v úterý vyhlásil termín letošních parlamentních voleb. Rozhodnutí hlavy státu musí ještě posvětit premiér Petr Fiala (ODS). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy