Katalánci vzali útokem soudy. Podívají trestní oznámení sami na sebe

Před soudy v Barceloně a několika dalších katalánských městech se dnes ráno začaly tvořit dlouhé fronty lidí, kteří přišli podat sami na sebe trestní oznámení. Chtějí tak vyjádřit solidaritu s odsouzenými katalánskými politiky, kteří dostali tento měsíc od španělského nejvyššího soudu vysoké tresty vězení za uspořádání neústavního referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017, informoval místní deník El Periódico.

"Jestliže oni dostali devět, deset a 13 let vězení za to, že nás pozvali 1. října k volebním urnám, pak musí (soud) odsoudit všechny lidi, kteří šli tehdy hlasovat," řekl médiím Marcel Mauri, místopředseda kulturní organizace Ómnium, která akci zorganizovala. Její lídr Jordi Cuixart je ve vězení kvůli referendu o nezávislosti už od října 2017 a v polovině tohoto měsíce byl odsouzen k devíti letům vězení.

La ciutadania mai no falla en la defensa dels drets fonamentals. Si manifestar-nos, expressar-se, mobilitzar-nos i votar és condemnable, tots nosaltres som culpables d’aquest fals delicte. Per això aquest matí jo també m'he inculpat al costat de milers de persones #JoMinculpo pic.twitter.com/gaKpC9UyQp

— Marcel Mauri de los Rios (@marcelmauri) October 28, 2019

Cuixart byl zatčen před dvěma lety proto, že zorganizoval manifestaci v Barceloně kvůli razii španělské policie na katalánském ministerstvu hospodářství. Policie tehdy zabavovala materiály k referendu, které už před jeho konáním označil ústavní soud za neústavní a jemuž se Madrid snažil soudně a poté i silou zabránit. Tehdejší španělská vláda poslala do Katalánska několik tisíc policistů, kteří při referendu zabavovali volební urny a bránili lidem v hlasování.

Dlouhé fronty se dnes od rána tvořily před soudy v Barceloně, Gironě, Lleidě či Tarragoně. V rukou měli lidé formuláře, které si vytiskli ze stránek organizace Ómnium. Podle Mauriho si je od čtvrtka, kdy organizátoři akci oznámili, stáhlo na 10.000 lidí. Katalánský nejvyšší soud uvedl, že soudy smí přijmout jen 25 takových obvinění denně, aby justice nebyl zaplavena a mohla dál fungovat.

Dnešní akce před soudy je dalším způsobem protestu části Katalánců proti verdiktu španělského nejvyššího soudu ze 14. října nad 12 katalánskými politiky, z nichž devět jich dostalo tresty vězení od devíti do 13 let. Od oznámení rozsudku se konají každý den větší či menší demonstrace, jichž se účastní nejen zastánci odtržení Katalánska od Španělska, ale i lidé, kteří považují tresty vězení pro regionální politiky za nepřiměřené.

Největší demonstrace těchto dvou týdnů v Katalánsku se konala 18. října v Barceloně, kam dorazily desetitisíce lidí z několika měst regionu v takzvaných Pochodech svobody; podle policie se této demonstrace účastnilo přes půl milionu lidí.

Manifestace pořádají v těchto dnech i odpůrci separatistů, v neděli jich v Barceloně demonstrovalo podle organizátorů na 400.000, podle policie to bylo 80.000. Verdiktu na katalánskými politiky, který vyvolal kromě pokojných manifestací i noční násilnosti skupin radikálů, využívají nyní některé strany pro předvolební kampaň. Španělé totiž 10. listopadu budou opět v předčasných volbách volit parlament.

Související

Více souvisejících

Katalánsko Španělsko referendum

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy