Katalánsko zasáhla nová vlna protestů, ve středu bylo zraněno 100 lidí

Na 25.000 lidí se podle policie sešlo na dnešní demonstraci v Barceloně, kterou zorganizovali studenti na podporu uvězněných katalánských separatistických politiků. Manifestace se čtvrtý den konají i v dalších městech Katalánska a z pěti jeho měst jdou do Barcelony tisíce lidí v takzvaných Pochodech svobody. Ty komplikují provoz na silnicích i dálnicích a do Barcelony mají dorazit v pátek.

Manifestace v Katalánsku vypukly po pondělním verdiktu španělského nejvyššího soudu, který odsoudil devět politiků z tohoto autonomního regionu k vysokým trestům vězení za referendum o nezávislosti z roku 2017. Studenti v Barceloně dnes ale kromě svobody pro "politické vězně", jak jim říkají, požadovali i demisi regionální vlády, zejména ministra vnitra Miquela Bucha. Toho kritizují za zásahy policie proti demonstrantům a spolupráci se španělským ministrem vnitra v tomto týdnu kvůli manifestacím. Ty se hlavně večer zvrhávají v násilí a potyčky radikálních skupin s policií.

Španělský ministr vnitra Fernando Grande-Marlaska ale dnes po jednání se španělským premiérem Pedrem Sánchezem a dalšími ministry uvedl, že za násilnostmi stojí "minoritní, ale perfektně organizované skupiny". Podle místních médií je za radikálními skupinami zejména organizace Výbory na obranu republiky (CDR). Řada separatistů včetně regionální vlády i uvězněných politiků násilnosti odsoudila, stejně jako to udělal katalánský premiér Quim Torra, ten ale až po třech dnech demonstrací. Dnes Torra řekl, že vyšetří, kdo za násilnostmi stojí.

Od pondělí ošetřili zdravotníci při protestech v Katalánsku na 350 lidí, z toho dvě třetiny v Barceloně. Španělské ministerstvo vnitra dnes oznámilo, že zranění utrpělo 194 policistů.

V noci na dnešek zažila katalánská metropole druhou noc násilností, při nichž skupiny radikálů zapalovaly kontejnery i auta a házely na policisty dlažební kostky i Molotovovy koktejly. Podle španělského ministra vnitra způsobili v Barceloně škody na majetku města zhruba za 627.000 eur (16,1 milionu Kč).

O situaci v Katalánsku dnes jednal tamní regionální parlament, v němž premiér Torra prohlásil, že je třeba hledat širokou dohodu, "jak dosáhnout práva na sebeurčení v co možná nejkratší lhůtě". Dosaženo by toho podle něj mělo být ještě v tomto volebním období, jež končí v roce 2021. Torra též vyzval premiéra Sáncheze, aby řešil problém "tak, jak to dělají v demokraciích, tedy jednáním".

Obavy kvůli pokračujícím násilnostem při protestech vyjádřil i svaz hoteliérů v Barceloně či tamní obchodní komora, podle nichž je ohrožen cestovní ruch a obchod v Katalánsku. Před cestami do Katalánska dnes kvůli demonstracím varovala své občany Jižní Korea, jejíž ministerstvo zahraničí cesty nedoporučuje "z bezpečnostních důvodů". Také české ministerstvo zahraničí tento týden doporučilo zvážit nutnost cesty do Barcelony a okolí a při pobytu v Katalánsku dbát pokynů místních úřadů.

Související

Více souvisejících

Katalánsko Španělsko Barcelona Quim Torra (Katalánsko) Demonstrace ve Španělsku

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 4 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 12 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským

Prezident Petr Pavel uskutečnil telefonický hovor s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, během kterého se zaměřili na klíčová témata spojená s vojenskou podporou Ukrajiny. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy