Kdo spáchal útoky na Saúdskou Arábii? Johnson ukázal na viníka, Macron je opatrnější

Británie je přesvědčena, že za útoky na saúdskoarabská ropná zařízení v polovině září je zodpovědný Írán. Uvedl to dnes britský premiér Boris Johnson, informovala agentura Reuters. Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes řekl, že při připisování zodpovědnosti je "velmi opatrný". Útoky podle něj nicméně nepomohly v úsilí zmírnit napětí v oblasti Perského zálivu.

"Spojení království považuje za velmi vysoce pravděpodobné, že za útoky na (ropná zařízení saúdskoarabské společnosti) Aramco může Írán," prohlásil Boris Johnson v letadle, kterým se vydal na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku. Británie podle něj nyní bude se Spojenými státy a evropskými spojenci pracovat na "reakci", která by snížila napětí v Perském zálivu.

K útoku na saúdskoarabská ropná zařízení Abkajk a Churajs ze soboty 14. září se přihlásili šíitští povstalci, kteří bojují proti ústřední vládě v Jemenu. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo ale ze zodpovědnosti obvinil Írán a na twitteru uvedl, že nejsou žádné důkazy o tom, že by údery přišly z Jemenu. Teherán jakékoli zapojení do incidentu odmítá.

K velké opatrnosti při připisování zodpovědnosti dnes nabádal francouzský prezident Emmanuel Macron. Na palubě svého letadla, jímž rovněž zamířil do New Yorku, v rozhovoru s listem Le Monde uvedl, že útoky nepomohly úsilí přivést Spojené státy a Írán k jednacímu stolu.

Macron usiluje o to, aby se americký prezident Donald Trump a íránský prezident Hasan Rúhání setkali na okraj Valného shromáždění OSN. V rozhovoru s listem Le Monde ale šéf Elysejského paláce uznal, že útoky na ropná zařízení "jistě šance na setkání nezvýšily".

Mluvčí íránského ministerstva zahraničí Abbás Musáví dnes řekl, že Spojené království by místo obviňování Íránu mělo přestat prodávat zbraně Saúdské Arábii. "Místo planých snah namířených proti Íránu by vláda Británie měla učinit kroky k zastavení prodeje smrtelných zbraní Saúdské Arábii, jak si přeje mnoho lidí na světě," řekl Musáví a doplnil, že zastavením prodeje zbraní Rijádu by se Británie mohla zbavit obvinění z podílu na páchání válečných zločinů v Jemenu.

Západem podporovaná mezinárodní koalice v čele se Saúdskou Arábii bojuje v Jemenu na straně vlády proti šíitským povstalcům, které podporuje Írán. Zpráva OSN ze začátku měsíce uvedla, že Spojené státy, Británie, Francie a Írán mohou nést díl odpovědnosti za možné válečné zločiny spáchané aktéry, které v jemenském konfliktu podporují. Britská vláda tehdy v reakci zdůraznila, že na prodej zbraní uplatňuje přísná pravidla a usiluje o diplomatické řešení konfliktu.

Související

Boris Johnson

BBC kvůli trapasu zrušila rozhovor s Johnsonem

Britská stanice BBC zrušila plánovaný rozhovor s bývalým premiérem Borisem Johnsonem poté, co moderátorka omylem poslala jeho týmu poznámky s připravenými otázkami. Uvedl to server Politico.

Více souvisejících

Boris Johnson Emmanuel Macron Saúdská Arábie Írán Donald Trump

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie

Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?

Swing states hrají v dnešních amerických prezidentských volbách volbách klíčovou roli. Právě v nich se rozhodne, kdo bude příštím šéfem Bílého domu. Jak Kamala Harrisová, tak Donald Trump zde mají velice podobné preference a až do konečného sečtení hlasů nebude jasné, kdo si získal srdce voličů.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 8 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 8 hodinami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní

Zanedlouho budeme znát jméno nového prezidenta Spojených států. Proti zkušené právničce a viceprezidentce Kamale Harrisové z Demokratické strany se postaví republikánský exprezident a byznysmen Donald Trump.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy