Kolaps v okolí Paříže: Kolony aut přesáhly 600 kilometrů, metro jezdí omezeně

Pátý den časově neomezené stávky kvůli vládnímu plánu reformy důchodového systému přinesl ve Francii nebývalé dopravní problémy lidem v Paříži a v jejím okolí. Zácpy na zdejších silnicích se ráno i vpodvečer dostaly na extrémní úroveň, přičemž v dopolední špičce kolony v součtu blokovaly rekordních více než 600 kilometrů komunikací.

Po celé zemi opět vyjel pouze zlomek vlaků oproti běžnému provozu. V úterý se navíc čeká další vlna manifestací. Na situaci už si stěžují podnikatelská sdružení a podle agentury AFP prochází vláda zkouškou ohněm.

Důsledky sporu o důchodovou reformu pociťuje především pařížský region, neboť dopravní podnik francouzské metropole od počátku stávky funguje ve značně omezeném režimu. Dnes bylo znovu uzavřeno deset z celkem 16 linek metra, provoz autobusů a tramvají byl oproti normálu poloviční.

"Žádné metro a jen málo autobusů. Velká část obyvatel východu Paříže tak neměla jinou možnost, než se vydat do práce pěšky," hlásila z místa zpravodajka deníku Le Figaro. Dodala, že v hlavním městě ráno vydatně pršelo, což odradilo i cyklisty. V Paříži bylo podle ní oproti minulým dnům k dispozici méně sdílených elektrických koloběžek, a tak ulice metropole zaplavily davy lidí s deštníky, kteří kličkovali mezi kalužemi.

Mezi osmou a devátou ráno bylo v Paříži a v okolí ucpaných přibližně 620 kilometrů silnic. To je dvojnásobek oproti běžnému stavu a rekord pro letošní rok, informovala francouzská média. Večer byla situace o něco lepší, součet kolon však znovu značně převýšil průměrné hodnoty.

Chaos nepanoval jen na silnicích, ale také na nástupištích, kde se lidé tlačili, aby se dostali do těch vlaků, které i přes stávku vyjely. Při strkanici na nádraží Gare du Nord, kterou natočil reportér serveru Huffington Post, měli bezpečnostní pracovníci státních železnic s netrpělivými cestujícími plné ruce práce.

Francouzská drážní společnost SNCF dnes lidem vzkazovala, aby počítali jen s 15 až 20 procenty pravidelných spojů, přičemž podíl stávkujících mezi vlakvedoucími dosáhl 77 procent. V úterý bude nejspíše na železnicích i v pařížské hromadné dopravě situace velmi podobná.

Železničáři a pracovníci pařížského dopravního podniku RATP hodlají pokračovat v protestu, který vypukl minulý čtvrtek. Chtějí donutit prezidenta Emmanuela Macrona a jeho vládu ke stažení záměru zavést jednotný důchodový systém se stejnými právy pro všechny. Železničáři a příslušníci dalších profesí by tak například přišli o výhodu předčasného odchodu do penze.

Vládní komisař pro důchody Jean-Paul Delevoye se dnes setkal s odborovými předáky, podle agentury Reuters ale schůzka nepřinesla žádné známky kompromisu. Macron a premiér Édouard Philippe měli dnes o záležitosti opět jednat se členy kabinetu, kteří mají reformu na starosti, schůzka ale byla přesunuta na úterý. Detaily transformace penzijního systému má Philippe oznámit ve středu.

Na úterý odbory svolaly další manifestace a vyzývají k účasti i zdravotníky, učitele a další pracovníky státní sféry. V první den stávky Paříží pochodovalo 65.000 lidí a protestů po celé zemi se podle policie zúčastnilo 806.000 lidí. Byli mezi nimi například i členové baletu pařížské Opery, kteří dosud chodili do důchodu ve 42 letech. Nově by to mělo být po šedesátce, napsal server 20minutes.fr.

Sdružení zastupující obchodníky a firmy podnikající v cestovním ruchu už vyjádřila obavy z dopadů potenciálně dlouhé stávky na tyto sektory. "Víkend byl katastrofální. Paříž byla prázdná, restaurace, hospody, i řetězce rychlého občerstvení, všech se to dotklo, ztráty v obratu dosahovaly až 50 procent," řekl AFP mluvčí odborové organizace GNI-Synhorcat.

Státní tajemnice na ministerstvu hospodářství a financí Agnés Pannierová-Runacherová dnes uvedla, že vláda zvažuje daňové kompenzace a další opatření pro postižené podnikatele. Nyní je podle ní nejdůležitější ujistit turisty, že do země stále mohou přijet.

Související

Olympijské hry, ilustrační foto

Letní olympiáda v Paříži je minulostí. Na příští v Los Angeles zval i Tom Cruise

V neděli večer zhasl nad Paříží olympijský oheň, čímž skončily hry 33. olympiády. Slavnostní zakončení oproti zahajovacímu ceremoniálu, který se netradičně konal na Seině, konalo na Stade de France. Než došlo k uhašení ohně, bylo k vidění defilé sportovců, umělecká část programu připomínající olympijskou myšlenku a začátky moderního olympismu a představení příštího pořadatelského města Los Angeles. Stejně jako byly k vidění tradiční protokolární povinnosti včetně svěšení olympijské vlajky. Tu českou na stadion přinesli medailisté: kanoista Martin Fuksa a oštěpařka Nikola Ogrodníková.

Více souvisejících

Paříž stávka doprava Francie Metro

Aktuálně se děje

před 48 minutami

před 1 hodinou

Dálnice D11

Dálnice D11 se o víkendu u Prahy uzavře. Bude se bourat

Silničáři si na poslední dubnový víkend připravili úplnou uzavírku dálnice D11, která vede mezi Prahou a Hradcem Králové. Dálnice se uzavře na výjezdu, respektive příjezdu do hlavního města. Na místě budou probíhat demoliční práce.  

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Armáda České Republiky

Fyzická zdatnost netřeba, ale alergie vadí? Armáda mění pravidla přijetí, většina zájemců ale stále nemá šanci

Armáda České republiky mění způsob, jakým přijímá nové vojáky. Náborový proces prochází zjednodušením – od administrativy přes zdravotní požadavky až po fyzické testy. Sítem nakonec projde zhruba třetina zájemců o službu v ozbrojených silách. Generální štáb přiznává, že normy byly upraveny s ohledem na zhoršující se zdravotní stav populace – a testy už neověřují výkonnost, ale potenciál.

před 4 hodinami

Dříve barevné a plné života. Dnes jsou korály bílé a mrtvé

Svět v tichosti zažívá nejhorší globální událost v dějinách. Sledujeme destrukci Země v přímém přenosu, varují vědci

Světové korálové útesy čelí největší ekologické krizi ve své historii. Od ledna 2023 došlo k jejich bezprecedentnímu masovému vybělení, které dopadlo na více než 80 % všech útesů na Zemi. Podle vědců se planeta dostala do „neprobádaných vod“, co se týče škod způsobených rostoucími teplotami oceánů. Podle webu The Guardian jde o nejhorší globální událost v dějinách.

před 5 hodinami

Pete Hegseth a Donald Trump

Hegseth ohrožuje všechny. Amerika kašle na bezpečnost, z Trumpových lidí se stává cíl špionů

Rozrůstající se aféra kolem amerického ministra obrany Peta Hegsetha rozvířila vody nejen ve Washingtonu, ale i mezi spojenci Spojených států. Opakované úniky utajovaných informací prostřednictvím aplikace Signal, kterou Hegseth používal ke komunikaci s rodinou a blízkými spolupracovníky, z něj podle odborníků dělají snadný cíl pro cizí zpravodajské služby. Současně však odhalují nebezpečně lehkovážný přístup amerického vedení k otázkám národní bezpečnosti.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Marco Rubio

Mírové rozhovory o Ukrajině se sesypaly. Kyjev odmítnul anexi Krymu, Rubio vůbec nedorazil

Očekávané ministerské jednání o míru na Ukrajině, které se mělo konat ve středu v Londýně, bylo na poslední chvíli výrazně degradováno. Poté, co americký ministr zahraničí Marco Rubio oznámil, že se schůzky nezúčastní, se rozhovory přesouvají na nižší diplomatickou úroveň. Změna formátu přišla v době, kdy se objevují spekulace o možné změně ruského postoje k válce, uvedl server The Guardian.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Dominik Hašek

Medveděv vyhrožuje smrtí Dominiku Haškovi. Rakušan mu nabízí ochranku

Napětí mezi Ruskem a Západem se přeneslo i do sportovní sféry, když bývalý český hokejový brankář Dominik Hašek oficiálně obvinil ruského exprezidenta Dmitrije Medveděva z výhrůžek smrtí. Hašek na incident reagoval podáním dvou oficiálních stížností – Mezinárodnímu olympijskému výboru (MOV) a Mezinárodní federaci ledního hokeje (IIHF). V dopisech poukazuje na to, že mu bývalý ruský prezident veřejně hrozil likvidací.

před 10 hodinami

Írán, ilustrační foto

Útok na Írán může vypadat jako řešení. Rozhodně to ale není dobrý nápad

Myšlenka přímého amerického a izraelského útoku na Írán může působit jako srozumitelná odpověď na složitou bezpečnostní hrozbu. Ve skutečnosti však takový krok nese značná rizika a může vést k dlouhodobé destabilizaci celého Blízkého východu. Írán není izolovaným cílem, ale centrálním uzlem rozsáhlé sítě zástupných sil, ideologicky motivované obrany a asymetrických schopností. Jakákoli vojenská operace proti němu by proto s vysokou pravděpodobností přinesla více nových problémů než skutečných řešení.

před 11 hodinami

Donald Trump

Trump ustoupil. Číně výrazně sníží cla

Prezident Spojených států Donald Trump naznačil možný obrat v ostře vedené obchodní válce s Čínou, když prohlásil, že současná vysoká cla na čínské zboží „výrazně klesnou“, ačkoli „na nulu nepůjdou“. Tato slova zazněla v úterý během setkání s novináři v Oválné pracovně Bílého domu a vyvolala překvapení i pozornost světových trhů.

před 13 hodinami

včera

včera

včera

včera

Požár skládky u Rynholce je lokalizován. Zachytila ho i meteodružice

Od pondělního večera zaměstnává hasiče požár skládky plastů u středočeského Rynholce na Rakovnicku. Přes 10 zasahujících hasičů již muselo být ošetřeno. V úterý ráno se změnil postup hasebních prací. Odpoledne pak byla oznámena lokalizace požáru. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy