Kolaps v okolí Paříže: Kolony aut přesáhly 600 kilometrů, metro jezdí omezeně

Pátý den časově neomezené stávky kvůli vládnímu plánu reformy důchodového systému přinesl ve Francii nebývalé dopravní problémy lidem v Paříži a v jejím okolí. Zácpy na zdejších silnicích se ráno i vpodvečer dostaly na extrémní úroveň, přičemž v dopolední špičce kolony v součtu blokovaly rekordních více než 600 kilometrů komunikací.

Po celé zemi opět vyjel pouze zlomek vlaků oproti běžnému provozu. V úterý se navíc čeká další vlna manifestací. Na situaci už si stěžují podnikatelská sdružení a podle agentury AFP prochází vláda zkouškou ohněm.

Důsledky sporu o důchodovou reformu pociťuje především pařížský region, neboť dopravní podnik francouzské metropole od počátku stávky funguje ve značně omezeném režimu. Dnes bylo znovu uzavřeno deset z celkem 16 linek metra, provoz autobusů a tramvají byl oproti normálu poloviční.

"Žádné metro a jen málo autobusů. Velká část obyvatel východu Paříže tak neměla jinou možnost, než se vydat do práce pěšky," hlásila z místa zpravodajka deníku Le Figaro. Dodala, že v hlavním městě ráno vydatně pršelo, což odradilo i cyklisty. V Paříži bylo podle ní oproti minulým dnům k dispozici méně sdílených elektrických koloběžek, a tak ulice metropole zaplavily davy lidí s deštníky, kteří kličkovali mezi kalužemi.

Mezi osmou a devátou ráno bylo v Paříži a v okolí ucpaných přibližně 620 kilometrů silnic. To je dvojnásobek oproti běžnému stavu a rekord pro letošní rok, informovala francouzská média. Večer byla situace o něco lepší, součet kolon však znovu značně převýšil průměrné hodnoty.

Chaos nepanoval jen na silnicích, ale také na nástupištích, kde se lidé tlačili, aby se dostali do těch vlaků, které i přes stávku vyjely. Při strkanici na nádraží Gare du Nord, kterou natočil reportér serveru Huffington Post, měli bezpečnostní pracovníci státních železnic s netrpělivými cestujícími plné ruce práce.

Francouzská drážní společnost SNCF dnes lidem vzkazovala, aby počítali jen s 15 až 20 procenty pravidelných spojů, přičemž podíl stávkujících mezi vlakvedoucími dosáhl 77 procent. V úterý bude nejspíše na železnicích i v pařížské hromadné dopravě situace velmi podobná.

Železničáři a pracovníci pařížského dopravního podniku RATP hodlají pokračovat v protestu, který vypukl minulý čtvrtek. Chtějí donutit prezidenta Emmanuela Macrona a jeho vládu ke stažení záměru zavést jednotný důchodový systém se stejnými právy pro všechny. Železničáři a příslušníci dalších profesí by tak například přišli o výhodu předčasného odchodu do penze.

Vládní komisař pro důchody Jean-Paul Delevoye se dnes setkal s odborovými předáky, podle agentury Reuters ale schůzka nepřinesla žádné známky kompromisu. Macron a premiér Édouard Philippe měli dnes o záležitosti opět jednat se členy kabinetu, kteří mají reformu na starosti, schůzka ale byla přesunuta na úterý. Detaily transformace penzijního systému má Philippe oznámit ve středu.

Na úterý odbory svolaly další manifestace a vyzývají k účasti i zdravotníky, učitele a další pracovníky státní sféry. V první den stávky Paříží pochodovalo 65.000 lidí a protestů po celé zemi se podle policie zúčastnilo 806.000 lidí. Byli mezi nimi například i členové baletu pařížské Opery, kteří dosud chodili do důchodu ve 42 letech. Nově by to mělo být po šedesátce, napsal server 20minutes.fr.

Sdružení zastupující obchodníky a firmy podnikající v cestovním ruchu už vyjádřila obavy z dopadů potenciálně dlouhé stávky na tyto sektory. "Víkend byl katastrofální. Paříž byla prázdná, restaurace, hospody, i řetězce rychlého občerstvení, všech se to dotklo, ztráty v obratu dosahovaly až 50 procent," řekl AFP mluvčí odborové organizace GNI-Synhorcat.

Státní tajemnice na ministerstvu hospodářství a financí Agnés Pannierová-Runacherová dnes uvedla, že vláda zvažuje daňové kompenzace a další opatření pro postižené podnikatele. Nyní je podle ní nejdůležitější ujistit turisty, že do země stále mohou přijet.

Související

Olympijské hry, ilustrační foto

Letní olympiáda v Paříži je minulostí. Na příští v Los Angeles zval i Tom Cruise

V neděli večer zhasl nad Paříží olympijský oheň, čímž skončily hry 33. olympiády. Slavnostní zakončení oproti zahajovacímu ceremoniálu, který se netradičně konal na Seině, konalo na Stade de France. Než došlo k uhašení ohně, bylo k vidění defilé sportovců, umělecká část programu připomínající olympijskou myšlenku a začátky moderního olympismu a představení příštího pořadatelského města Los Angeles. Stejně jako byly k vidění tradiční protokolární povinnosti včetně svěšení olympijské vlajky. Tu českou na stadion přinesli medailisté: kanoista Martin Fuksa a oštěpařka Nikola Ogrodníková.

Více souvisejících

Paříž stávka doprava Francie Metro

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy