Konec demokracie v Polsku se blíží? Profesor promluvil o dění u našich sousedů

NÁZOR - Polská vládnoucí strana Právo a spravedlnost opakovaně projevila mimořádnou míru bezohledného cynismu, konstatuje politolog Wojciech Sadurski. Profesor z Varšavské univerzity v komentáři pro server Washington Post dodává, že přesto i zkušení pozorovatelé reagují se zděšením na její poslední krok, rozhodnutí přerušit jednání parlamentu.

Referendum o Kaczyńském

Parlament má dle tohoto plánu zasednout až 15. října, tedy dva dny po chystaných volbách, nastiňuje odborník. Vládní opatření však považuje za další snahu o podkopání demokratických norem v Polsku.

"Prominou to voliči? To uvidíme," pokračuje profesor. Soudí, že blížící se volby budou v zásadě referendem o Jarosławu Kaczyńském, silném a nezpochybnitelném vládci vládnoucí strany.

Za podpory parlamentní většiny a povolného prezidenta dosud Kaczyński vládl podle klasického autoritářského scénáře, tvrdí politolog. Odkazuje na knihu Jak umírá demokracie svých kolegů Stevena Levitského a Daniela Ziblatta, která ukazuje tři způsoby, jak zvolení autoritáři upevňují svou moc - uchopením dozorčí role, odsunutím rivalů do pozadí a přepisováním pravidel.

Právo a spravedlnost se uchýlila ke všem těmto praktikám, ačkoliv Kaczyński nezašel tak daleko jako maďarský premiér Viktor Orbán, který je jeho přítelem a vzorem, konstatuje Sadurski. Vysvětluje, že nejprve došlo k uchopení dozorčí role skrze paralýzu ústavního soudu a podřízení soudců výkonné moci.

Následovala marginalizace soupeřů, kdy Právo a spravedlnost využilo svou parlamentní sílu a omezilo podíl opozice na přípravě zákonů, poukazuje akademik. Dodává, že státní média zároveň zesměšňují a démonizují členy opozice a k umlčování kritiků je používán zákon na ochranu osobnosti.  

Poté došlo k přepsání pravidel politické soutěže pomocí změny ducha ústavy, připomíná politolog. Za nejzlověstnější považuje skutečnost, že vláda oslabila volební zákon, když do volebních komisí dosadila své stoupence a upravila určité pasáže tak, aby byly vůči vládě přívětivější a například zvýhodňovaly akce na podporu vlády a církve.

"Nic z tohoto mrzačení ústavní demokracie není tlačeno na hranici," pokračuje Sadurski. Kvituje, že Polsko má stále značné demokratické prvky, například množství soudců, nezávislá nestátní média a pulzující občanskou společnost.

Výsledek pocítí celá Evropa

Před blížícími se volbami ale Právo a spravedlnost netají své záměry, varuje politolog. Konstatuje, že vláda si uvědomila, že pro velkou část voličů není právní stát prioritou, a tak mnohá prohlášení členů vládnoucí strany odhalují plány na následující volební období.

Část změn bude snadné realizovat, očekává profesor. Připomíná, že předsedkyni  nejvyššího soudu Małgorzatě Gersdorfové a ombudsmanovi Adamu Bodnarovi končí příští rok mandát a jakmile tito dva rázní zastánci právního státu zmizí, Kaczyńského strana je snadno nahradí vůči sobě loajálními právníky, což platí i o pěti místech v ústavním soudu, kde se stále nacházejí soudci jmenovaní před rokem 2015 demokratickými stranami.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Další  změny jsou podle experta znepokojivější. Vládnoucí straně se nelíbí svobodná a kritická média a vláda již odhalila svůj záměr zkrotit je pomocí změny pravidel pro vlastnictví médií, poukazuje Sadurski. Doplňuje, že mnoho polských nezávislých médií má nyní zahraniční vlastníky a jejich předání do polských rukou bude v praxi znamenat jejich podřízení vládě.

"Jelikož všichni starostové polských velkých měst, včetně Varšavy, vystupují proti Právu a spravedlnosti, strana se snaží omezit pravomoci a prostředky místních správ," píše politolog. Podotýká, že vláda se také chystá zavést přísnější pravidla pro soukromé organizace po vzoru Ruska a Maďarska a zaútočit na zbývající nepoddajné soudce pomocí nového statutu, který umožní propustit jakéhokoliv z nich a nahradit jej příhodnějším.

Průzkumy ukazují, že podpora Práva a spravedlnosti a opozičních stran dohromady je vyrovnaná, okolo 40 %, s mírnou převahou pro opozici, konstatuje profesor. Vysvětluje, že volební systém ovšem zvýhodňuje vládnoucí stranu, především za situace, kdy mnoho voličů odevzdá hlas stranám, které nepřekročí ústavní hranici 5 %  nutnou pro zisk mandátu, a tak tyto hlasy - kterých může být až 8 % - víceméně propadnou ve prospěch Kaczyńského partaje.

Ať už bude výsledek voleb jakýkoliv, projeví se i v Evropě, očekává odborník. Domnívá se, že vítězství demokratické opozice může ukázat, že postup nebezpečného xenofobního populismu v Evropě lze zastavit, zatímco opětovná výhra Práva a spravedlnosti bude pro populisty na kontinentu velkou vzpruhou, jelikož největší postkomunistický stát ve střední Evropě se na dlouho dobu uchýlí k antiliberálním nástrojům a praktikám.

Může tak dojít k odklonu Polska od Evropské unie, která je trnem v oku Právu a spravedlnosti, jelikož lpí na dodržování demokratických standardů, upozorňuje profesor. Dodává, že v sázce je samotná další existence polské demokracie.    

Související

Více souvisejících

Polsko Jaroslaw Kaczyński demokracie

Aktuálně se děje

před 13 minutami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 21 minutami

před 25 minutami

před 52 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 5 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry

Rusko překročilo práh doktríny odstrašení použitím balistické rakety schopné nést jaderné zbraně. Ve své analýze to uvedl server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy