Koronavirem zkoušená Itálie chystá "matku všech reforem". Politolog je skeptický

NÁZOR - "Poprvé jsem slyšel italského politika slibovat omezení byrokracie, když mi bylo 13," píše Alberto Mingardi v komentáři pro server Politico. Politolog z Milánské univerzity doplňuje, že se psal rok 1994 a Silvio Berlusconi s velkou slávou vnesl do italské politiky reaganovskou rétoriku o reformě byrokracie.

Revoluce v nedohlednu

Reforma byrokracie byla tématem čtyřnásobného premiéra Berlusconiho i jeho nástupců, které se opakovaně vracelo, připomíná politolog. Odkazuje na ekonoma Nicolu Rossiho, který spočítal, že v posledních třiceti letech Itálie vedla desetkrát debatu o "reformě zjednodušující veřejnou správu", konkrétně v letech 1990, 1993, 1997, 1998, 2000, 2003, 2005, 2009 a 2014, která ale nikdy nevyústila ve skutečnou, podstatnou snahu o deregulaci.

V tomto světle je nutné posuzovat i "matku všech reforem" aktuálního italského premiéra Giuseppe Conteho, tvrdí expert. Poukazuje, že návrh schválený v úterý vládním kabinetem je prezentován jako "revoluce", která omezí byrokracii a "opět rozpohybuje zemi".

"Kéž by," píše Mingardi. Konstatuje, že Itálie je dlouhodobě považována za zemi se slabou vládou práva a přebujelými regulačními opatřeními, které odrazují investory. Index ekonomické svobody think tanku Heritage Foundation udělil zemi jen 51,3 bodů ze 100 v efektivnosti soudů, zatímco Světová banka opakovaně připomíná, jak obtížné je v Itálii získat stavební povolení (68,3/100) a jak složité je placení daní (64/100).

V Itálii existují hlasy, které tyto žebříčky odmítají coby "vynález zlého neoliberálního establishmentu", a tak politolog doporučuje zaměřit se na názor běžných lidí. Prakticky každý Ital, který vlastní nějaký majetek nebo malou živnost, vám vysvětlí, kolik povolení musí získat, i kdyby si chtěl jen mírně upravit byt či zavést inovaci do výroby, upozorňuje akademik.

"Nazvěme to 12 úkolů Maria Rossiho," (toto jméno je pro Italy něco jako Jan Novák pro Čechy, pozn. redaktora) pokračuje Mingardi. Jedním z nich podle něj je získání povolení A-38 v bludišti budov, kde úředníci neustále posílají občany z jedné kanceláře do druhé a hledají dokument, na který navazují další a další a mezi nimi je možná i ten skutečně potřebný.

Tento problém se ale Conteho vláda řešit nerozhodla, podivuje se politolog. Vysvětluje, že namísto usnadnění života firmám chce zjevně zjednodušit život úředníkům, a tak navržený plán o 48 odstavcích řeší mnoho otázek, a přestože obsahuje některá zlepšení, například zavedení elektronického řízení pro výstavbu nových budov, jeho jádro se týká státních zakázek a veřejných tendrů.

Účet má zaplatit EU   

Italská vláda chce podle odborníka usnadnit zadávání zakázek bez patřičného výběrového řízení, které bude nutné pouze při hodnotě 5 milionů eur (zhruba 130 milionů korun), přičemž pod tuto částku lze oslovit maximálně pět dodavatelů, navíc pod částku 150 tisíc eur (zhruba 4 miliony korun) bude možné projekt přidělit přímo, nastiňuje Mingardi. To podle něj není cesta k nastartování italské ekonomiky, pokud tedy nevěříte představě, že růst podnítí pouze veřejné služby.

"Nečekejte skutečnou změnu od toho, co je koneckonců pouze další dlouhý, složitý zákon," píše politolog. Soudí, že skutečnou deregulaci v Itálii by mohl přinést pouze jasná, jednoduchá, konkrétní legislativa, která usnadní život firmám tím, že jasně ukáže, kdo jsou jejich partneři ve veřejné správě.  

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Je třeba usměrnit procesy a břemeno odůvodňování zamítnutí povolení by mělo být přeneseno pouze na stát, nabádá Mingardi. Obává se však, že k takové reformě je třeba politický kapitál a odvaha, stejně jako jasná vize o budoucnosti země, přičemž Conteho vláda nevykazuje, že by cokoliv z toho měla.

"Zjednodušení" regulace je ve skutečnosti eufemismus pro přinucení lidí a firem k převzetí odpovědnosti, implikuje více pravomocí pro jedince a podnikatele, méně pro vládu, připomíná politolog. Dodává, že nejde pouze o správně napsané zákony, ale také o jasnou ideologickou volbu, která jde ovšem proti směřování Conteho, jehož vláda vidí koronavirovou krizi jako příležitost k posílení spoléhání Italů na stát, což živí stále rostoucí očekávání vládní pomoci, kterou má zafinancovat fond EU pro ekonomické zotavení.

"Berlusconiho reaganovský jazyk skončil pouze u slov," připomíná akademik. S ohledem na zkušenosti s Conteho vládou neočekává, že by tomu tentokrát bylo jinak.  

Související

Více souvisejících

Itálie Ekonomika Giuseppe Conte Silvio Berlusconi

Aktuálně se děje

před 41 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Mléko

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce infikovaných zvířat

Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce infikovaných zvířat, informovala ve svém pátečním prohlášení Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatím není známo, jak dlouho může virus v mléce přežít, uvedla agentura AFP s odkazem na WHO.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Státy NATO Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany

Členské státy Severoatlantické aliance se v pátek dohodly, že Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany. Po online konferenci ministrů obrany zemí NATO s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v rámci zasedání Rady NATO - Ukrajina to oznámil generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Anthony Blinken

USA údajně dostaly informaci o útoku na Írán na poslední chvíli

Spojené státy v pátek na zasedání ministrů zahraničí seskupení G7 informovaly, že od Izraele dostaly "na poslední chvíli" informace o dronovém útoku v Íránu. Oznámil to v pátek italský ministr zahraničí Antonio Tajani. Šéf americké diplomacie Antony Blinken se k tomu odmítl vyjádřit.

před 5 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Hnutí ANO zrušilo účast na jednání o reformě důchodů. Další rozhovory nemají smysl, reagoval Pavel

Opoziční hnutí ANO se rozhodlo zrušit svou účast na pondělním jednání o reformě důchodového systému na Pražském hradě. Důvodem bylo opakované prohlášení nejvyšších představitelů vlády, že reformu prosadí bez ohledu na stanovisko opozice. Prezident Petr Pavel vyjádřil zklamání nad postojem ANO a uvedl, že další rozhovory v současném formátu jsou bezpředmětné.

před 6 hodinami

Lidé volí ve volbách.

Češi budou mít z čeho vybírat. Do eurovoleb míří 30 stran a hnutí

Všech 30 registrovaných uskupení bylo připuštěno k účasti v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu v České republice. Ministerstvo neodmítlo žádnou z přihlášených kandidátních listin, s výjimkou jedné, která byla podána po uplynutí stanovené lhůty. Volby se budou konat 7. a 8. června.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Bývalý americký prezident Donald Trump a jeho gesto na chodbě před soudní síní u Manhattanského trestního soudu v New Yorku (18. dubna 2024).

Soud s Trumpem: Tucet porotců rozhodne. Kdo jsou ti lidé?

V soudním procesu s Donaldem Trumpem byla celá porota zkompletována, ale její výběr předcházely jisté obtíže. Dva z předchozích porotců byli nahrazeni. Jedna osoba byla omluvena, protože prozradila, že její osobní údaje byly zveřejněny. Druhý byl propuštěn kvůli obavám, že nebyl upřímný ve vyplněném dotazníku. Výsledkem je, že v porotě zasedne sedm mužů a pět žen. Případ sleduje zpravodajská služba PBS News.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Petr Pavel

Pavla zklamalo Babišovo ANO. O změnách v důchodech už nechce jednat

Nejsilnější opoziční hnutí ANO se nehodlá zúčastnit dalšího jednání o důchodových změnách, které pořádá prezident Petr Pavel. V pátek o tom informovala Kancelář prezidenta republiky v tiskové zprávě. Hnutí expremiéra Andreje Babiše považuje jednání za bezpředmětné. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Ukrajinská armáda sestřelila první ruský strategický bombardér

Ukrajinská armáda v pátek oznámila, že zničila ruský strategický bombardér po útoku ruských raket a dronů na ukrajinská města.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy