Koronavirem zkoušená Itálie chystá "matku všech reforem". Politolog je skeptický

NÁZOR - "Poprvé jsem slyšel italského politika slibovat omezení byrokracie, když mi bylo 13," píše Alberto Mingardi v komentáři pro server Politico. Politolog z Milánské univerzity doplňuje, že se psal rok 1994 a Silvio Berlusconi s velkou slávou vnesl do italské politiky reaganovskou rétoriku o reformě byrokracie.

Revoluce v nedohlednu

Reforma byrokracie byla tématem čtyřnásobného premiéra Berlusconiho i jeho nástupců, které se opakovaně vracelo, připomíná politolog. Odkazuje na ekonoma Nicolu Rossiho, který spočítal, že v posledních třiceti letech Itálie vedla desetkrát debatu o "reformě zjednodušující veřejnou správu", konkrétně v letech 1990, 1993, 1997, 1998, 2000, 2003, 2005, 2009 a 2014, která ale nikdy nevyústila ve skutečnou, podstatnou snahu o deregulaci.

V tomto světle je nutné posuzovat i "matku všech reforem" aktuálního italského premiéra Giuseppe Conteho, tvrdí expert. Poukazuje, že návrh schválený v úterý vládním kabinetem je prezentován jako "revoluce", která omezí byrokracii a "opět rozpohybuje zemi".

"Kéž by," píše Mingardi. Konstatuje, že Itálie je dlouhodobě považována za zemi se slabou vládou práva a přebujelými regulačními opatřeními, které odrazují investory. Index ekonomické svobody think tanku Heritage Foundation udělil zemi jen 51,3 bodů ze 100 v efektivnosti soudů, zatímco Světová banka opakovaně připomíná, jak obtížné je v Itálii získat stavební povolení (68,3/100) a jak složité je placení daní (64/100).

V Itálii existují hlasy, které tyto žebříčky odmítají coby "vynález zlého neoliberálního establishmentu", a tak politolog doporučuje zaměřit se na názor běžných lidí. Prakticky každý Ital, který vlastní nějaký majetek nebo malou živnost, vám vysvětlí, kolik povolení musí získat, i kdyby si chtěl jen mírně upravit byt či zavést inovaci do výroby, upozorňuje akademik.

"Nazvěme to 12 úkolů Maria Rossiho," (toto jméno je pro Italy něco jako Jan Novák pro Čechy, pozn. redaktora) pokračuje Mingardi. Jedním z nich podle něj je získání povolení A-38 v bludišti budov, kde úředníci neustále posílají občany z jedné kanceláře do druhé a hledají dokument, na který navazují další a další a mezi nimi je možná i ten skutečně potřebný.

Tento problém se ale Conteho vláda řešit nerozhodla, podivuje se politolog. Vysvětluje, že namísto usnadnění života firmám chce zjevně zjednodušit život úředníkům, a tak navržený plán o 48 odstavcích řeší mnoho otázek, a přestože obsahuje některá zlepšení, například zavedení elektronického řízení pro výstavbu nových budov, jeho jádro se týká státních zakázek a veřejných tendrů.

Účet má zaplatit EU   

Italská vláda chce podle odborníka usnadnit zadávání zakázek bez patřičného výběrového řízení, které bude nutné pouze při hodnotě 5 milionů eur (zhruba 130 milionů korun), přičemž pod tuto částku lze oslovit maximálně pět dodavatelů, navíc pod částku 150 tisíc eur (zhruba 4 miliony korun) bude možné projekt přidělit přímo, nastiňuje Mingardi. To podle něj není cesta k nastartování italské ekonomiky, pokud tedy nevěříte představě, že růst podnítí pouze veřejné služby.

"Nečekejte skutečnou změnu od toho, co je koneckonců pouze další dlouhý, složitý zákon," píše politolog. Soudí, že skutečnou deregulaci v Itálii by mohl přinést pouze jasná, jednoduchá, konkrétní legislativa, která usnadní život firmám tím, že jasně ukáže, kdo jsou jejich partneři ve veřejné správě.  

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Je třeba usměrnit procesy a břemeno odůvodňování zamítnutí povolení by mělo být přeneseno pouze na stát, nabádá Mingardi. Obává se však, že k takové reformě je třeba politický kapitál a odvaha, stejně jako jasná vize o budoucnosti země, přičemž Conteho vláda nevykazuje, že by cokoliv z toho měla.

"Zjednodušení" regulace je ve skutečnosti eufemismus pro přinucení lidí a firem k převzetí odpovědnosti, implikuje více pravomocí pro jedince a podnikatele, méně pro vládu, připomíná politolog. Dodává, že nejde pouze o správně napsané zákony, ale také o jasnou ideologickou volbu, která jde ovšem proti směřování Conteho, jehož vláda vidí koronavirovou krizi jako příležitost k posílení spoléhání Italů na stát, což živí stále rostoucí očekávání vládní pomoci, kterou má zafinancovat fond EU pro ekonomické zotavení.

"Berlusconiho reaganovský jazyk skončil pouze u slov," připomíná akademik. S ohledem na zkušenosti s Conteho vládou neočekává, že by tomu tentokrát bylo jinak.  

Související

Sopka Etna

Etna se připomněla Sicilanům, vychrlila lávu do vzduchu

Nejaktivnější a nejvyšší evropská sopka Etna, která je již pokrytá sněhem, se v pátek opět připomněla lidem žijícím na Sicílii. Vychrlila totiž lávu do vzduchu. Vulkán byl aktivní už v předchozím průběhu listopadu. 

Více souvisejících

Itálie Ekonomika Giuseppe Conte Silvio Berlusconi

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude jednodušší se opětovně zmocnit poloostrova Krym, nikoliv Donbasu. Řekl to na středečním setkání s vysokoškoláky. Zelenskyj se domnívá, že oblast Donbasu je silně militarizovaná a v části populace panují proruské nálady a postoje. 

Aktualizováno včera

Energetický regulační úřad

Rozhodnuto. ERÚ výrazně zdraží lidem regulovanou složku cen energií

V Česku výrazně vzroste výše regulované složky ceny energií, oznámil ve čtvrtek Energetický regulační úřad (ERÚ). U elektřiny půjde o nárůst o 65,7 procenta, u plynu pak o 38,8 procenta. Podle úřadu se však konečné ceny elektřiny příliš nezmění kvůli souběžnému poklesu tržních cen. V případě plynu mají ceny dokonce klesnout.

včera

včera

včera

včera

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

"Historický okamžik." Státy na COP28 vytvořily fond ztrát a škod, posílají do něj stamiliony dolarů. USA a Světová banka čelí kritice

Účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. 

včera

včera

včera

včera

včera

Senioři, ilustrační foto

Česko stárne a vymírá. Počet důchodců podle statistiků prudce vzroste

Česká republika čelí významnému procesu stárnutí obyvatelstva. Do poloviny století by se mohl počet jedinců ve věku nad 65 let zvýšit z 2,2 milionu na 3,1 milionu, což by znamenalo nárůst podílu této skupiny z pětiny na 30 procent. Vyplývá to z informací, které představil Český statistický úřad (ČSÚ) na tiskové konferenci a na svém webu.

včera

včera

O suchý zápal plic se zajímá WHO. SZÚ sdělil, kolik případů eviduje Česko

K případům suchého zápalu plic u dětí, které se rozšířily především v Číně, se v týdnu poprvé vyjádřily i české orgány. Státní zdravotní ústav (SZÚ) ve zprávě prozradil, že počet letošních případů nemoci způsobené bakterií Mycoplasma pneumoniae je možné spočítat na prstech jedné ruky. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy