Koronavirové pasy jako vstupenka do světa? Jih a střed Evropy je pro, podpořilo je i Česko

S návrhem na zavedení očkovacích osvědčení v EU přišli v lednu premiéři Řecka či Portugalska, jejichž země stejně jako další jihoevropské státy mají z turistického ruchu výraznou část rozpočtových příjmů. Poté se rozpoutala debata o vhodnosti takového opatření a také o tom, na co všechno by se očkovací pasy využívali.

Nejvíce se zmiňuje cestování, některé země již umožňují s očkovacím pasem nebo s potvrzením, že nemoc prodělali a mají dostatek protilátek, přístup na různé kulturní a další akce. Průkopníkem v tomto ohledu je Izrael.

Projekt vakcinačních pasů pro cestování po EU podporují mnohé evropské země včetně České republiky, Slovenska, Maďarska, Rakouska či Slovinska a zemí jižní Evropy, jako jsou Itálie, Řecko či Španělsko.

Naopak některé státy, jako například Německo a Francie, mají vůči výhodám pouze pro očkované výhrady, protože přístup k vakcínám je ve většině zemí stále velmi omezený. Zdůrazňují, že jejich případné zavedení nesmí diskriminovat neočkované a lidi, kteří nemohou být ze zdravotních důvodů očkováni. Připomínají také možné porušování směrnic na ochranu osobních údajů. Zdrženlivá je také Světová zdravotnická organizace (WHO). Kritici vidí nebezpečí koronavirových pasů také v mutacích koronaviru.

Podle eurokomisařky Ylvy Johanssonové by se mělo jednat v rámci EU o digitální certifikát, ve kterém bude zaznamenán negativní PCR test, důkaz, že má člověk protilátky, nebo byl očkován. EU také řeší, zda má být za dostatečnou ochranu před covidem-19 považována ruská či čínská vakcína, které zatím nemají unijní autorizaci. Zatímco Johanssonová v pátek řekla, že do certifikátu se budou počítat pouze vakcíny schválené Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA), někteří činitelé tvrdí opak.

Již letos v lednu začal vystavovat pro cestování vakcinační pasy Island. Pro islandské držitele je užitečnost těchto osvědčení zatím jen teoretická, protože jejich platnost není mezinárodně uznávána. To se ale může změnit. Samotný Island je připraven vpouštět na své území bez kontrol držitele očkovacích pasů ze zemí EU a Evropského hospodářského prostoru.

Rakousko již oznámilo, že covidové pasy začne využívat a uznávat bez ohledu na výsledek společné unijní snahy. Také Nizozemsko chce zavést koronavirový pas, který očkovaným nebo lidem s aktuálním negativním testem umožní cestovat, navštěvovat koncerty, festivaly a kina nebo také restaurace. Země proto vyvíjí příslušnou aplikaci pro mobilní telefony.

Kypr od 1. května umožní volný vstup na své území britským turistů, kteří byli plně očkovaní proti covidu-19. Britové tvořili v roce 2019 největší skupinu návštěvníků Kypru. Uvažuje o tom i Španělsko. Kypr umožní od 1. dubna také volný příjezd očkovaným turistům z Izraele. Dohodu o volném cestování lidí naočkovaných proti covidu-19 uzavřelo s Izraelem i Řecko.

Obyvatelé Izraele s očkovacím pasem mají nejen volnou cestu do těchto zemí, v únoru povolil židovský stát lidem s takzvaným zeleným očkovacím pasem nebo vyléčeným z covidu-19 návštěvy posiloven, hotelů, divadel nebo na sportovních zápasů. Tento měsíc byly pro očkované znovu otevřeny i interiéry restaurací. Izrael je zemí, kde dostala alespoň jednu dávku vakcíny už více než polovina obyvatelstva.

Zavedení covidových pasů podporuje Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA), protože letecká doprava je jedním z nejvíce zasažených oborů. IATA pracuje na digitální platformě, kde si cestující budou moci stáhnout data o svém aktuálním zdravotním stavu a absolvovaných testech, třeba právě na koronavirus.

Související

Ilustrační foto

Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat

V Česku se nadále šíří akutní respirační infekce. Nemocnost v minulém týdnu činila 1361 infikovaných na sto tisíc obyvatel. Jde o mírný vzestup o necelá tři procenta, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). U chřipce podobných onemocnění se za stejné období aktuální nemocnost zvýšila o 10 %. 

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) očkování cestování hranice covid pasy

Aktuálně se děje

před 57 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy