S návrhem na zavedení očkovacích osvědčení v EU přišli v lednu premiéři Řecka či Portugalska, jejichž země stejně jako další jihoevropské státy mají z turistického ruchu výraznou část rozpočtových příjmů. Poté se rozpoutala debata o vhodnosti takového opatření a také o tom, na co všechno by se očkovací pasy využívali.
Nejvíce se zmiňuje cestování, některé země již umožňují s očkovacím pasem nebo s potvrzením, že nemoc prodělali a mají dostatek protilátek, přístup na různé kulturní a další akce. Průkopníkem v tomto ohledu je Izrael.
Projekt vakcinačních pasů pro cestování po EU podporují mnohé evropské země včetně České republiky, Slovenska, Maďarska, Rakouska či Slovinska a zemí jižní Evropy, jako jsou Itálie, Řecko či Španělsko.
Naopak některé státy, jako například Německo a Francie, mají vůči výhodám pouze pro očkované výhrady, protože přístup k vakcínám je ve většině zemí stále velmi omezený. Zdůrazňují, že jejich případné zavedení nesmí diskriminovat neočkované a lidi, kteří nemohou být ze zdravotních důvodů očkováni. Připomínají také možné porušování směrnic na ochranu osobních údajů. Zdrženlivá je také Světová zdravotnická organizace (WHO). Kritici vidí nebezpečí koronavirových pasů také v mutacích koronaviru.
Podle eurokomisařky Ylvy Johanssonové by se mělo jednat v rámci EU o digitální certifikát, ve kterém bude zaznamenán negativní PCR test, důkaz, že má člověk protilátky, nebo byl očkován. EU také řeší, zda má být za dostatečnou ochranu před covidem-19 považována ruská či čínská vakcína, které zatím nemají unijní autorizaci. Zatímco Johanssonová v pátek řekla, že do certifikátu se budou počítat pouze vakcíny schválené Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA), někteří činitelé tvrdí opak.
Již letos v lednu začal vystavovat pro cestování vakcinační pasy Island. Pro islandské držitele je užitečnost těchto osvědčení zatím jen teoretická, protože jejich platnost není mezinárodně uznávána. To se ale může změnit. Samotný Island je připraven vpouštět na své území bez kontrol držitele očkovacích pasů ze zemí EU a Evropského hospodářského prostoru.
Rakousko již oznámilo, že covidové pasy začne využívat a uznávat bez ohledu na výsledek společné unijní snahy. Také Nizozemsko chce zavést koronavirový pas, který očkovaným nebo lidem s aktuálním negativním testem umožní cestovat, navštěvovat koncerty, festivaly a kina nebo také restaurace. Země proto vyvíjí příslušnou aplikaci pro mobilní telefony.
Kypr od 1. května umožní volný vstup na své území britským turistů, kteří byli plně očkovaní proti covidu-19. Britové tvořili v roce 2019 největší skupinu návštěvníků Kypru. Uvažuje o tom i Španělsko. Kypr umožní od 1. dubna také volný příjezd očkovaným turistům z Izraele. Dohodu o volném cestování lidí naočkovaných proti covidu-19 uzavřelo s Izraelem i Řecko.
Obyvatelé Izraele s očkovacím pasem mají nejen volnou cestu do těchto zemí, v únoru povolil židovský stát lidem s takzvaným zeleným očkovacím pasem nebo vyléčeným z covidu-19 návštěvy posiloven, hotelů, divadel nebo na sportovních zápasů. Tento měsíc byly pro očkované znovu otevřeny i interiéry restaurací. Izrael je zemí, kde dostala alespoň jednu dávku vakcíny už více než polovina obyvatelstva.
Zavedení covidových pasů podporuje Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA), protože letecká doprava je jedním z nejvíce zasažených oborů. IATA pracuje na digitální platformě, kde si cestující budou moci stáhnout data o svém aktuálním zdravotním stavu a absolvovaných testech, třeba právě na koronavirus.
Související
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , očkování , cestování , hranice , covid pasy
Aktuálně se děje
před 57 minutami
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
před 2 hodinami
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 2 hodinami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 3 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 5 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 5 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 5 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 6 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 6 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 6 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 6 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 7 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 7 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 7 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 7 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 8 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 8 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 9 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 9 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 10 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News.
Zdroj: Libor Novák