Třicet devět mrtvých, kteří se ve středu našli v návěsu nákladního vozu v průmyslové zóně na jihovýchodě Anglie, byli čínští občané. V prohlášení o tom dnes informovala britská policie s tím, že mezi oběťmi bylo 31 mužů a osm žen. Také čínské ministerstvo zahraniční podle státního deníku Global Times potvrdilo, že mrtví jsou z Číny. Britští policisté zároveň podnikli tři domovní prohlídky v Severním Irsku, odkud pochází 25letý řidič kamionu. Muž zůstává ve vazbě, čelí obvinění z vraždy.
Těla 39 dospělých našla policie hrabství Essex v noci z úterý na středu v průmyslové zóně Waterglade ve městě Grays východně od Londýna. Podle belgické prokuratury dorazil návěs v úterý ve 14:49 SELČ do přístavu v belgickém městě Zeebrugge a ještě týž den jej na lodi opustil.
Do jihoanglického říčního přístavu Purfleet dorazil podle britské policie ve středu krátce po 01:00 SELČ. Na místě jej vyzvedl tahač ze Severního Irska, který před tím přijel z Irska přes velšský přístav Holyhead. Těla v chladírenském návěsu policisté našli v Grays kolem 02:40 SELČ.
Heartbreaking. No word can express my feeling now. 39 people, 39 hope, 39 light has disappeared...#Essex#migrants https://t.co/DHjSvLHe00
— Selami Haktan (@slmhktn_eng) October 23, 2019
Belgická prokuratura uvedla, že není jasné, kdy se 39 lidí do návěsu dostalo - zda to bylo již v Belgii, nebo až v Británii. "Zatím máme hodně otázek a málo odpovědí. Nevíme dokonce ani to, jakou trasou nákladní návěs v Belgii projel," uvedl dnes mluvčí belgické prokuratury Eric Van Duyse. "Nevíme, jakou dobu strávil v Belgii. Nevíme, zda zastavoval, nebo ne. Nevíme, zda se lidé dostali do návěsu (v Belgii), nebo ne," dodal.
Starosta belgického města Bruggy a zároveň šéf blízkého přístavu Zeebrugge Dirk De Fauw prohlásil, že lidé se do kontejneru rozhodně nemohli dostat v přístavu. "Každý kontejner systematicky kontrolujeme kvůli známkám poškození. Pak ho zapečetíme. Kontejnery na trajektu kontrolujeme pomocí kamer. Kamery jsou i v přístavních terminálech. Porušit pečeť, dostat 39 lidí do kontejneru a znovu jej zapečetit, aniž by si toho někdo všimnul, je prakticky nemožné," řekl belgické stanici VRT.
Britská policie původně uváděla, že mezi mrtvými bylo 38 dospělých a jeden teenager. Dnes upřesnila, že všech 39 lidí bylo dospělých, jedna žena byla ale velmi mladá. "Tělo každého z 39 lidí musí být úředně ohledáno, aby se zjistila příčina smrti, než se posuneme k pokusu o zjištění totožnosti každého jednotlivce z návěsu," uvedla policie. Podle ní bude zjišťování totožnosti složitý proces, jehož délka se nyní nedá odhadnout.
Britští policisté prohledali tři nemovitosti v hrabství Armagh v Severním Irsku. Řidičem nákladního vozu, který návěs v Purfleetu vyzvedl a kterého policie později zadržela, je podle místního tisku Mo Robinson z města Portadown, které leží necelých 40 kilometrů jihozápadně od Belfastu. Muž čelí obvinění z vraždy. Zda o lidech v nákladním prostoru v tom okamžiku jeho řidič věděl, není jasné.
First pic of driver arrested after 39 bodies of 'mass murder victims' found in HGV https://t.co/ubFYzCI0Wi pic.twitter.com/3gdMRYkQdv
— The Sun (@TheSun) October 23, 2019
Kromě vyšetřování smrti 39 lidí policie hrabství Essex, kde se ve středu kamion s těly našel, zahájila také další vyšetřování. Jeho cílem je zjistit, zda čin nějak souvisí s organizovaným zločinem. Ačkoli zatím nejsou okolnosti případu jasné, v Británii se všeobecně předpokládá, že jde o migranty, kteří doplatili na pokus dostat se do země nelegálně. List The Guardian upozornil, že v poslední době roste aktivita sítí pašeráků lidí.
Nejasné zůstává také to, jak 39 lidí zemřelo. Podle britských médií je možné, že zemřeli na podchlazení, neboť se jejich těla našla v chladírenském voze.
Tahač, na kterém návěs byl, byl zaregistrován v roce 2017 v Bulharsku na firmu irského majitele. Podle premiéra Bojka Borisova ale ihned po registraci zemi opustil a už se nevrátil.
Hrůzný nález vyvolal zděšení u veřejnosti i politiků. Podobná tragédie se v zemi stala naposledy v roce 2000, kdy celníci při kontrole nizozemského kamionu v přístavu Dover nalezli těla 58 udušených Číňanů.
Související
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
Princ Andrew pod tíhou skandálu. U dnešního rodinného oběda chyběl
Velká Británie , Severní Irsko , Obchod s lidmi , Mo Robinson (kauza 39 mrtvých v kamionu)
Aktuálně se děje
před 30 minutami
Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků
před 1 hodinou
Počasí na Štědrý den: Bílé Vánoce budou jen někde, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.
Zdroj: Lucie Žáková