Třicet devět mrtvých, kteří se ve středu našli v návěsu nákladního vozu v průmyslové zóně na jihovýchodě Anglie, byli čínští občané. V prohlášení o tom dnes informovala britská policie s tím, že mezi oběťmi bylo 31 mužů a osm žen. Také čínské ministerstvo zahraniční podle státního deníku Global Times potvrdilo, že mrtví jsou z Číny. Britští policisté zároveň podnikli tři domovní prohlídky v Severním Irsku, odkud pochází 25letý řidič kamionu. Muž zůstává ve vazbě, čelí obvinění z vraždy.
Těla 39 dospělých našla policie hrabství Essex v noci z úterý na středu v průmyslové zóně Waterglade ve městě Grays východně od Londýna. Podle belgické prokuratury dorazil návěs v úterý ve 14:49 SELČ do přístavu v belgickém městě Zeebrugge a ještě týž den jej na lodi opustil.
Do jihoanglického říčního přístavu Purfleet dorazil podle britské policie ve středu krátce po 01:00 SELČ. Na místě jej vyzvedl tahač ze Severního Irska, který před tím přijel z Irska přes velšský přístav Holyhead. Těla v chladírenském návěsu policisté našli v Grays kolem 02:40 SELČ.
Heartbreaking. No word can express my feeling now. 39 people, 39 hope, 39 light has disappeared...#Essex#migrants https://t.co/DHjSvLHe00
— Selami Haktan (@slmhktn_eng) October 23, 2019
Belgická prokuratura uvedla, že není jasné, kdy se 39 lidí do návěsu dostalo - zda to bylo již v Belgii, nebo až v Británii. "Zatím máme hodně otázek a málo odpovědí. Nevíme dokonce ani to, jakou trasou nákladní návěs v Belgii projel," uvedl dnes mluvčí belgické prokuratury Eric Van Duyse. "Nevíme, jakou dobu strávil v Belgii. Nevíme, zda zastavoval, nebo ne. Nevíme, zda se lidé dostali do návěsu (v Belgii), nebo ne," dodal.
Starosta belgického města Bruggy a zároveň šéf blízkého přístavu Zeebrugge Dirk De Fauw prohlásil, že lidé se do kontejneru rozhodně nemohli dostat v přístavu. "Každý kontejner systematicky kontrolujeme kvůli známkám poškození. Pak ho zapečetíme. Kontejnery na trajektu kontrolujeme pomocí kamer. Kamery jsou i v přístavních terminálech. Porušit pečeť, dostat 39 lidí do kontejneru a znovu jej zapečetit, aniž by si toho někdo všimnul, je prakticky nemožné," řekl belgické stanici VRT.
Britská policie původně uváděla, že mezi mrtvými bylo 38 dospělých a jeden teenager. Dnes upřesnila, že všech 39 lidí bylo dospělých, jedna žena byla ale velmi mladá. "Tělo každého z 39 lidí musí být úředně ohledáno, aby se zjistila příčina smrti, než se posuneme k pokusu o zjištění totožnosti každého jednotlivce z návěsu," uvedla policie. Podle ní bude zjišťování totožnosti složitý proces, jehož délka se nyní nedá odhadnout.
Britští policisté prohledali tři nemovitosti v hrabství Armagh v Severním Irsku. Řidičem nákladního vozu, který návěs v Purfleetu vyzvedl a kterého policie později zadržela, je podle místního tisku Mo Robinson z města Portadown, které leží necelých 40 kilometrů jihozápadně od Belfastu. Muž čelí obvinění z vraždy. Zda o lidech v nákladním prostoru v tom okamžiku jeho řidič věděl, není jasné.
First pic of driver arrested after 39 bodies of 'mass murder victims' found in HGV https://t.co/ubFYzCI0Wi pic.twitter.com/3gdMRYkQdv
— The Sun (@TheSun) October 23, 2019
Kromě vyšetřování smrti 39 lidí policie hrabství Essex, kde se ve středu kamion s těly našel, zahájila také další vyšetřování. Jeho cílem je zjistit, zda čin nějak souvisí s organizovaným zločinem. Ačkoli zatím nejsou okolnosti případu jasné, v Británii se všeobecně předpokládá, že jde o migranty, kteří doplatili na pokus dostat se do země nelegálně. List The Guardian upozornil, že v poslední době roste aktivita sítí pašeráků lidí.
Nejasné zůstává také to, jak 39 lidí zemřelo. Podle britských médií je možné, že zemřeli na podchlazení, neboť se jejich těla našla v chladírenském voze.
Tahač, na kterém návěs byl, byl zaregistrován v roce 2017 v Bulharsku na firmu irského majitele. Podle premiéra Bojka Borisova ale ihned po registraci zemi opustil a už se nevrátil.
Hrůzný nález vyvolal zděšení u veřejnosti i politiků. Podobná tragédie se v zemi stala naposledy v roce 2000, kdy celníci při kontrole nizozemského kamionu v přístavu Dover nalezli těla 58 udušených Číňanů.
Související
Británií otřásá skandál. Král přijal rezignaci arcibiskupa z Canterbury
Nejhorší rok v životě. Princ William překvapil upřímnými slovy
Velká Británie , Severní Irsko , Obchod s lidmi , Mo Robinson (kauza 39 mrtvých v kamionu)
Aktuálně se děje
před 31 minutami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 45 minutami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 1 hodinou
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 1 hodinou
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 1 hodinou
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 1 hodinou
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 2 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 2 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 4 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.
Zdroj: Libor Novák