Krvácivá horečka dengue je nebezpečná nemoc, která se dosud vyskytovala téměř výhradně v tropických oblastech. Se stále teplejším počasím v Evropě s ní ale v závěru letošního léta musel bojovat i jih Francie, která už eviduje desítky případů. Úřady se snaží ohrožení snížit postřiky insekticidy, které hubí komáry tygrované, přenašeče této nemoci, píší francouzská média.
Týmy v neprodyšných bílých oděvech vybavené kanystry vyrážejí kolem páté hodiny ranní do ulic měst a vesnic na jihu Francie, společnost jim dělají auta s červenými výstražnými majáky. Vzduchem se nesou oblaka látky, která zabíjí komáry, lidem způsobuje jen škrábání v krku. Kapky postřiku se usazují na rostlinách i chodnících, hubí nechtěný hmyz a s prvními paprsky slunce se rozplynou, aby neškodily lidem ani opylovačům, popisuje Le Monde.
Dengue je virové onemocnění, hlavním příznakem jsou vysoké horečky, vážné případy provází krvácení. Úmrtnost na dengue je sice poměrně nízká, ale vzhledem k vysokému počtu nakažených mívá nemoc mnoho obětí, píše agentura AFP.
Horečku přenáší infikovaní komáři tygrovaní, kteří se v metropolitní Francii poprvé objevili zhruba před 20 lety. Teď už se vyskytují na dvou třetinách území. Komár má sice akční rádius zhruba 200 metrů, k přesunům ale využívá lidi a mnohdy také jejich auta, píše Le Monde.
Dříve se za výhradního přenašeče dengue považoval komár tropický (aedes aegypti). Světová zdravotnická organizace (WHO) ale nakonec musela připustit, že nemoc se objevuje i v oblastech, kde tento druh nežije, a za dalšího přenašeče označila komára tygrovaného (aedes albopictus), uvádí list.
K 21. září bylo ve Francii 47 potvrzených lokálních případů dengue, kdy se lidé nakazili, aniž by cestovali. Další desítka případů bude nejspíš potvrzena v nejbližších dnech, odhaduje Le Monde. Před dvěma lety se přitom prokázalo pouhých 14 případů za rok.
"Čekali jsme to - neustálé rozšiřování území výskytu komára, opětovné cestování lidí po dvou letech pandemických omezení. S obzvláště příznivým klimatem letošního léta vše nasvědčovalo prudkému nárůstu počtu nakažených," míní Marie-Claire Patyová z Francouzské agentury pro veřejné zdraví. Nákazu si podle ní každé léto přivezou desítky až stovky lidí. Nemoc se projeví jen zhruba u čtvrtiny z nich, přenašeči jsou ale všichni.
Šíření komára tygrovaného "napomáhá globalizace obchodu a cestování, postupující urbanizace a změna klimatu", shrnula v roce 2014 WHO.
Proti nemoci existuje vakcína od farmaceutické firmy Sanofi, ale její účinnost není nijak velká, píše AFP. Hlavním prostředkem boje proti šíření horečky dengue je tak ochrana životního prostředí, třeba vysazování stromů ve městech, které snižuje teplotu a tím i přitažlivost prostředí pro teplomilný hmyz.
Tygrovaný komár na rozdíl od tropického je schopen v evropských podmínkách přezimovat, čímž je ještě nebezpečnější, poznamenává Le Monde. Šíření napomáhá i lidská neukázněnost jako nedostatečná ochrana před komáry nejen v tropech, ale i po návratu do vlasti, nehlášení výskytu nemoci lékaři nebo povalující se předměty plné vody, která jsou ideální pro komáří larvy.
Jistou naději podle vědců dává metoda zavedení do volné přírody speciálně vyvinuté bakterie, která umí zablokovat cirkulaci viru a nakažení komáři nemohou nemoc dál šířit. Tuto metodu už úspěšně používají v Nové Kaledonii, píše AFP.
Související
Spory na COP29 narůstají. Francie konferenci bojkotuje, Alijev obhajuje těžbu ropy
Paříž stanovila datum otevření Notre-Dame. Macron přednese nezvyklý projev
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Rusko je ochotno s Trumpem jednat o ukončení války na Ukrajině. Má ale podmínku
před 2 hodinami
Jak rychle se mění počasí? Za tři roky zmizelo v jediné zemi tisíc ledovců
před 2 hodinami
Evropu čekají těžké dny, říká ke zvolení nepředvídatelného Trumpa publicista Marjanovič
před 2 hodinami
Peking se obává Trumpova hněvu. Lídři z celého světa míří na dva významné summity plní nejistoty
před 3 hodinami
Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat
před 3 hodinami
Kde sehnat bilion dolarů na boj s extrémním počasím? V hlavách lídrů se rodí plán
před 4 hodinami
COP29: Změna klimatu je podle Argentiny socialistická lež. Alijev obvinil Macrona ze zabíjení lidí
před 4 hodinami
Ukrajina má být „měsíce“ od vývoje vlastní jaderné zbraně. Kyjev zareagoval
před 4 hodinami
Počasí se otepluje rychleji, než se čekalo? Nové výpočty vědců ukazují, že lidstvo v boji s oteplováním selhalo
před 5 hodinami
V uzavřeném dole trpí hlady tisíce horníků. Pomoc jim nepošleme, vzkazuje jihoafrická vláda
před 6 hodinami
O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29
před 6 hodinami
"Ruská válečná loď, jdi do p**ele." Výrokem ukrajinské armády se zabýval i Evropský soudní dvůr
před 7 hodinami
Izrael porušil 50 let starou dohodu. Potají mění nárazníkovou zónu
před 7 hodinami
Chudé státy potřebují na změny počasí bilion dolarů ročně. Zaplaťte hned, nebo bude hůř, vyzvali experti svět
před 8 hodinami
Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak
před 8 hodinami
Timothy West, uznávaná britská hvězda jeviště a plátna, zemřel ve věku 90 let
před 8 hodinami
Přežijí jen ti nejbohatší? Před změnami počasí zavírají oči, na případné katastrofy se chystají po svém
před 8 hodinami
Spory na COP29 narůstají. Francie konferenci bojkotuje, Alijev obhajuje těžbu ropy
před 9 hodinami
Musk od voleb v USA enormně zbohatnul. Jak profituje ze spojenectví s Trumpem?
před 9 hodinami
Krůček od apokalypsy? Studená válka by nově zahrnovala tři strany, a byla by pořádně horká
S aktuálními hrozbami ze strany ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajině, zrychleným programem zbrojení v Číně a americkou touhou po nadřazenosti, vyvstává podle serveru The Guardian základní otázka: Co by donutilo světové vůdce ustoupit od hrozící světové války?
Zdroj: Libor Novák