Kvůli oteplování se ve Francii množí případy horečky dengue

Krvácivá horečka dengue je nebezpečná nemoc, která se dosud vyskytovala téměř výhradně v tropických oblastech. Se stále teplejším počasím v Evropě s ní ale v závěru letošního léta musel bojovat i jih Francie, která už eviduje desítky případů. Úřady se snaží ohrožení snížit postřiky insekticidy, které hubí komáry tygrované, přenašeče této nemoci, píší francouzská média.

Týmy v neprodyšných bílých oděvech vybavené kanystry vyrážejí kolem páté hodiny ranní do ulic měst a vesnic na jihu Francie, společnost jim dělají auta s červenými výstražnými majáky. Vzduchem se nesou oblaka látky, která zabíjí komáry, lidem způsobuje jen škrábání v krku. Kapky postřiku se usazují na rostlinách i chodnících, hubí nechtěný hmyz a s prvními paprsky slunce se rozplynou, aby neškodily lidem ani opylovačům, popisuje Le Monde.

Dengue je virové onemocnění, hlavním příznakem jsou vysoké horečky, vážné případy provází krvácení. Úmrtnost na dengue je sice poměrně nízká, ale vzhledem k vysokému počtu nakažených mívá nemoc mnoho obětí, píše agentura AFP.

Horečku přenáší infikovaní komáři tygrovaní, kteří se v metropolitní Francii poprvé objevili zhruba před 20 lety. Teď už se vyskytují na dvou třetinách území. Komár má sice akční rádius zhruba 200 metrů, k přesunům ale využívá lidi a mnohdy také jejich auta, píše Le Monde.

Dříve se za výhradního přenašeče dengue považoval komár tropický (aedes aegypti). Světová zdravotnická organizace (WHO) ale nakonec musela připustit, že nemoc se objevuje i v oblastech, kde tento druh nežije, a za dalšího přenašeče označila komára tygrovaného (aedes albopictus), uvádí list.

K 21. září bylo ve Francii 47 potvrzených lokálních případů dengue, kdy se lidé nakazili, aniž by cestovali. Další desítka případů bude nejspíš potvrzena v nejbližších dnech, odhaduje Le Monde. Před dvěma lety se přitom prokázalo pouhých 14 případů za rok.

"Čekali jsme to - neustálé rozšiřování území výskytu komára, opětovné cestování lidí po dvou letech pandemických omezení. S obzvláště příznivým klimatem letošního léta vše nasvědčovalo prudkému nárůstu počtu nakažených," míní Marie-Claire Patyová z Francouzské agentury pro veřejné zdraví. Nákazu si podle ní každé léto přivezou desítky až stovky lidí. Nemoc se projeví jen zhruba u čtvrtiny z nich, přenašeči jsou ale všichni.

Šíření komára tygrovaného "napomáhá globalizace obchodu a cestování, postupující urbanizace a změna klimatu", shrnula v roce 2014 WHO.

Proti nemoci existuje vakcína od farmaceutické firmy Sanofi, ale její účinnost není nijak velká, píše AFP. Hlavním prostředkem boje proti šíření horečky dengue je tak ochrana životního prostředí, třeba vysazování stromů ve městech, které snižuje teplotu a tím i přitažlivost prostředí pro teplomilný hmyz.

Tygrovaný komár na rozdíl od tropického je schopen v evropských podmínkách přezimovat, čímž je ještě nebezpečnější, poznamenává Le Monde. Šíření napomáhá i lidská neukázněnost jako nedostatečná ochrana před komáry nejen v tropech, ale i po návratu do vlasti, nehlášení výskytu nemoci lékaři nebo povalující se předměty plné vody, která jsou ideální pro komáří larvy.

Jistou naději podle vědců dává metoda zavedení do volné přírody speciálně vyvinuté bakterie, která umí zablokovat cirkulaci viru a nakažení komáři nemohou nemoc dál šířit. Tuto metodu už úspěšně používají v Nové Kaledonii, píše AFP.

Související

Francie, Paříž, ilustrační foto

Letní vlny veder ve Francii zřejmě způsobily téměř 3000 úmrtí nad průměr

Tři po sobě jdoucí vlny veder společně s pandemií covidu-19 ve Francii letos v létě pravděpodobně vedly k více než 10.000 takzvaných nadúmrtí, tedy úmrtí nad stanovený dlouhodobý průměr. Z toho téměř 3000 lidí zemřelo v období, kdy úřady vydaly varování kvůli extrémnímu počasí. S odvoláním na údaje francouzského ministerstva zdravotnictví to dnes uvedla agentura Reuters.
Francouzská policie

Francií otřásl druhý případ znásilnění a vraždy nezletilé v několika týdnech

Policie v sobotu zatkla jednatřicetiletého muže podezřelého ze znásilnění a vraždy 14leté dívky v Tonneins na jihozápadě Francie. Dívka se podle francouzských médií jmenovala Vanessa a muž ji údajně unesl a znásilnil ve svém autě. Její tělo pak nechal v opuštěném domě, píše web stanice France Bleu. Čin se stal jen několik týdnů po vraždě 12leté dívky Loly v pařížském 19. obvodu.

Více souvisejících

Francie horečka dengue

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 22 minutami

před 40 minutami

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Poslance čeká schvalování návrhu státního rozpočtu na příští rok

Sněmovna bude schvalovat příští týden návrh státního rozpočtu na rok 2023 se schodkem 295 miliard korun. Poslanci se také vypořádají se spornou koaliční novelou služebního zákona, kterou vetoval prezident Miloš Zeman. Zrychleně ve stavu legislativní nouze by měli projednat vládní návrh na růst přídavků na děti. 

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Válka na Ukrajině: Následkem ruské invaze vznikají nedozírné škody na zdraví i majetku. Ilustrační foto

Den bojů na Ukrajině odpovídá měsíci války v Afghánistánu, konstatoval expert

Západ se mylně domníval, že dělostřelecká a tanková válka v Evropě se už nebude opakovat, a zmenšil své zásoby zbraní. Podle představitelů NATO je však množství dělostřelectva ve válce na Ukrajině, kterou před devíti měsíci rozpoutalo Rusko, naprosto ohromující. Napsal to list The New York Times (NYT), podle něhož se nyní Spojené státy a Severoatlantická aliance snaží vyzbrojit Ukrajinu i doplnit vlastní arzenál.

před 1 hodinou

Senát ČR

Babiš navrhl jednokolové volby do Senátu, vláda to zřejmě odmítne

K návrhu lídra opozičního hnutí ANO Andreje Babiše na zavedení jednokolových voleb do Senátu se koaliční vláda Petra Fialy (ODS) postaví zřejmě záporně. Změna by podle podkladů pro středeční schůzi kabinetu nevedla k předpokládaným cílům, nezajistila by vyšší legitimitu zvolených senátorů a volební účast by bylo možné zvednout účinnějšími způsoby. Zásadní změně volebního systému by měla navíc podle materiálu předcházet širší diskuse a odborné posouzení.

před 1 hodinou

Kyjev

V Kyjevě se čekají mrazy a silné sněžení, lidé stále nemají dost elektřiny

V Kyjevě se ode dneška očekává silné sněžení a teploty pod nulou ve dne i v noci, píše agentura Reuters. Miliony obyvatel ukrajinské metropole a jejího okolí přitom podle ní nadále nemají dostatečné dodávky elektřiny a tepla. To je důsledek dřívějších ruských vzdušných úderů na energetickou infrastrukturu země. Společnost Ukrenerho uvedla, že výrobci elektřiny jsou schopni pokrýt jen tři čtvrtiny potřeb spotřebitelů, což vyžaduje omezení a výpadky v dodávkách energií v celé zemi.

před 3 hodinami

Ekonomiky některých zemí díky konfliktu na Ukrajině posilují

Ekonomiky některých zemí díky konfliktu na Ukrajině posilují

Mnohé ekonomiky se potýkají s negativními dopady ruské invaze na Ukrajinu, několik vybraných zemí ale těží z přílivu ruských migrantů a jejich majetku. Gruzie, malá bývalá sovětská republika na jižní hranici Ruska, stejně jako Arménie či Turecko patří k několika zemím, jejichž ekonomiky zažívají při současných nepokojích rozkvět, uvedl server zpravodajské televize CNBC.

před 4 hodinami

Cenu Grand Prix získal Datart za kampaň Dopravart, Rychlart, Chytrart

Marketingové ceny Effie letos ovládl digitál. Cenu Grand Prix získal Datart za kampaň Dopravart, Rychlart, Chytrart

Jubilejní 25. ročník nejvýznamnější tuzemské marketingové soutěže Effie Awards Czech Republic zná své vítěze. Vyhlášení výsledků proběhlo ve středu 23. listopadu na tradičním galavečeru, který se opět konal v prostorách Kina Lucerna. Porota při této příležitosti udělila kromě 44 cen ve 12 soutěžních kategoriích i tři zvláštní ocenění. Grand Prix Effie 2022 získala agentura WMC Grey za kampaň Dopravart, Rychlart, Chytrart pro klienta Datart. 

před 5 hodinami

Dva litry vody denně jsou pro většinu lidí nadměrné množství, tvrdí studie

Pijete dva litry vody denně? Jde o plýtvání, tvrdí studie

Doporučení vypít osm sklenic vody denně je pro většinu lidí pravděpodobně přehnané. Informoval o tom list the Guardian s odvoláním na studii, podle které může tato rada například v Británii vést k tomu, že se každý den vyplýtvá 20 milionů litrů pitné vody.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Rusko zaplatí za oběti stalinského hladomoru, uvedl zástupce Zelenského kanceláře

Rusko zaplatí za všechny oběti stalinského hladomoru i za současné zločiny na Ukrajině. U příležitosti 90. výročí ukrajinské národní tragédie, při níž ve 30. letech minulého století zemřely miliony lidí, to dnes uvedl šéf kanceláře prezidenta Volodymyra Zelenského Andrij Jermak. Ukrajinské ministerstvo zahraničí vyzvalo mezinárodní společenství, aby hladomor uznalo za genocidu.

Aktualizováno včera

včera

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Zelenskyj chce výrazně přísnější strop na ruskou ropu než G7

Ukrajina by ráda, aby strop na ruskou ropu přepravovanou po moři činil 30 až 40 dolarů za barel, řekl dnes prezident Volodymyr Zelenskyj. To je výrazně nižší částka, než navrhují vyspělé země ze skupiny G7, které hovoří o ceně 65 až 70 dolarů. Informovala o tom agentura Reuters. Nižší částka by znamenala tvrdší trest pro Moskvu, protože cílem je omezit příjmy z prodeje ropy, které pomáhají Rusku financovat válku na Ukrajině.

Aktualizováno včera

Prudký déšť způsobil sesuv půdy na italském ostrově Ischia.

Tragický sesuv půdy na italském ostrově Ischia. Jeden mrtvý, dvanáct pohřešovaných

Po dnešním sesuvu půdy na italském ostrově Ischia zemřela nejméně jedna žena. Dalších 12 lidí se podle agentury ANSA pohřešuje, pátrají po nich záchranáři. Zhruba 200 lidem úřady nařídily evakuaci kvůli obavám z dalších sesuvů a zřícení dalších domů. České ministerstvo zahraničí neví o tom, že by se neštěstí dotklo některého z Čechů.

Aktualizováno včera

Nová Klinika? Squatteři obsadili prázdný dům ve Strašnicích, po dohodě odešli

Squatteři organizovaní skupinou Opravdu Dobré Squaty (ODS) dnes obsadili prázdný bytový dům v Malínské ulici v pražských Strašnicích s cílem vytvořit tam kulturní a sociální centrum. Na místo přišli kolem poledne, následně dorazili i policisté a zástupci Prahy 10, která má budovu ve správě. Po několikahodinovém vyjednávání nakonec squatteři souhlasili, že budovu opustí výměnou za to, že se s jejich zástupci starosta Prahy 10 Martin Valovič (ODS) sejde a budou jednat o poskytnutí vhodných prostor pro zamýšlené aktivity. Odešli po 18:00.

Zdroj: ČTK

Další zprávy