L´Express: Italové zavření doma se bojí hlavně o ekonomiku

Velká část severu Itálie, včetně hospodářské metropole země Milána, se dnes probudila odříznuta od okolního světa přísnou karanténou, o níž v noci rozhodla vláda s cílem zkrotit epidemii nového koronaviru. Příslušný dekret, který podepsal premiér Giuseppe Conte, nařizuje do 3. dubna faktickou izolaci Lombardie a 14 provincií v dalších třech regionech.

Opatření označovaná za bezprecedentní a drastická ode dneška přísně omezují hlavně pohyb lidí z rozlehlých oblastí a do nich. "Mám dojem, že je to přehnané," odpověděl francouzskému časopisu L´Express obyvatel Milána Ludovico na dotaz týkající se dojmů z prvního dne karantény.

Obyvatelé Milána, poplašení od sobotního večera zvěstmi o chystané karanténě, které unikly do místních médií, jako by rezignovali a přešli na zpomalené životní tempo: ulice zůstaly dnes ráno vylidněné a klidné, konstatoval L´Express. Už žádné známky paniky na hlavním nádraží, všude klid, ani policejní kontroly. Letiště zůstala otevřená, přestože je zakázáno opouštět regiony v karanténě, zvané "červené zóny", v jejichž hranicích žije 15 milionů lidí.

Ludovico je zaměstnancem cestovní kanceláře v Miláně. "Šel jsem bez problémů do supermarketu," řekl francouzskému listu telefonicky. "Každý den chodím na místa plná lidí, jako jsou obchodní centra," dodal.

Stejně to cítí i Cristina, která žije rovněž v Lombardii, u Komského jezera. "Náš každodenní život se moc nezměnil. Děláme to, co děláme obvykle, jen se vyhýbáme davům a velkým skupinám lidí. Rodiny mají děti doma, protože školy jsou zavřené, ale mnoho rodičů teď také pracuje z domova, takže to jde. Většina lidí pochopila realitu a reaguje na ni s klidem a porozuměním, život tady je skutečně normální, ať se to může zdát jakkoliv podivné."

Nejtěžší stránkou nynější situace jsou ekonomické dopady, ty vzbuzují znepokojení. "V práci přicházím o mnoho klientů. Na druhé straně mám ale rezervace od lidí, kteří nemohou opustit Milán, takže hledají místo, kde by mohli dočasně pobývat," říká Ludovico.

"Má práce...to je to nejtěžší," povzdychne si také Cristina. "Řídím tady, u Komského jezera, jeden místní podnik. A teď čelím rušení rezervací v hodnotě několika tisíc eur za několik dnů. Peru se s tím, stejně jako všichni, kdo žijí z cestovního ruchu. To je jediná skutečná věc, které je třeba se bát: dopadů toho viru na naši ekonomiku."

Realitní agent z Padovy Fabrizio, který dnes uvázl v Benátkách, říká: "V tomto okamžiku je situace ucházející, není tu žádná panika. Město je klidné, v blízkosti je ještě mnoho dostupných obchodů."

V Itálii se podle dostupných údajů nakazilo téměř 6000 lidí, přičemž v sobotu bylo oznámeno rekordních více než 1200 nových případů. Nemoci COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, podle úřadů podlehlo více než 230 lidí.

Související

Více souvisejících

Itálie Milán Ekonomika Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

Zdroj: Petr Nutil

Další zprávy