Lagardeová v čele ECB? Euroskeptici v europarlamentu mají výhrady

Zatímco europoslanci z řad lidovců, liberálů či sociálních demokratů kandidaturu Christine Lagardeové na post prezidentky Evropské centrální banky (ECB) vítají, zástupci levice (GUE/NGL) či euroskeptické pravice (ECR) k ní mají výhrady. ECR na dnešní plenární debatě Evropského parlamentu (EP) ve Štrasburku kritizovali hlavně to, že budoucí šéfka ECB bude pokračovat v politice nízkých úrokových sazeb, zatímco levici se nelíbilo, že Lagardeová se rozpravy nezúčastnila. Po debatě bude následovat hlasování o nominaci Lagardeové.

"Dosavadní šéf ECB Mario Draghi se na závěr svého mandátu rozhodl znovu tisknout peníze, aby se udržely úrokové sazby," prohlásil belgický europoslanec Derk Jan Eppink, který je místopředsedou ECR. Dodal, že Lagardeová chce v této měnové politice pokračovat. "Co střadatelé, co mládež, co důchodci?" upozornil Eppink na to, že uvolněná měnová politika tlačí dolů úroky na účtech u komerčních bank.

Stejný názor jako Eppink vyslovil krajně pravicový europoslanec Gerolf Annemans z protiunijní skupiny Identita a demokracie (ID). "Bude se pokračovat v politice rozhazování peněz z vrtulníku, s čímž začal Draghi," řekl a dodal, že takovýto přístup nutně povede ke zkáze.

To, že Lagardeová na začátku září v Bruselu na slyšení ekonomického výboru europoslancům slíbila navázat na Draghiho politiku, ocenili naopak liberálové z liberální frakce Obnova Evropy (Renew Europe) i sociální demokraté z S&D. "ECB byla tou jedinou institucí, která byla ochotná bojovat proti recesi, budeme hlasovat pro kandidaturu Lagardeové," řekl liberál Luis Garicano.

Podobně se ke kandidatuře Lagardeové postavil také europoslanec Sven Giegold z frakce Zelení/Evropská svobodná aliance (Verst/ALE), neboť Draghi podle něj zachránil stabilitu eura, když státy eurozóny neplní své úkoly.

V debatě Lagardeovou podpořil mimo jiné Luděk Niedermayer (TOP 09) z frakce pravicové Evropské lidové strany (PPE). "Je výtečnou kandidátkou," řekl v plénu.

Kriticky se vůči Lagardeové postavila GUE/NGL. "Je to zvláštní pocit účastnit se debaty, když kandidátka nepovažuje za vhodné se ji zúčastnit," řekla Martine Aubryová z GUE/NGL. Ta rovněž poukázala na to, že uvolňování peněz přímo nepodporuje ekonomiku, protože tyto peníze jen přiživují nynější bublinu na trhu.

Lagardeovou, která vedla Mezinárodní měnový fond (MMF), jako nástupkyni dosavadního šéfa ECB Draghiho v červenci nominovali šéfové států a vlád unijních zemí. Souhlas parlamentu s její kandidaturou má spíše symbolický a politický význam, neboť europoslanci ji nemohou zablokovat. Lagardeovou do funkce formálně EU jmenuje od 1. listopadu, Draghi skončí po osmi letech v čele ECB na konci října.

Související

Raiffeisenbank

Raiffeisen Bank čelí tlaku, aby opustila ruský trh

Evropská centrální banka (ECB) se snaží přimět rakouský finanční ústav Raiffeisen Bank International (RBI), aby se zbavil svých vysoce ziskových aktivit v Rusku. S odvoláním na zdroje obeznámené se situací o tom informovala agentura Reuters. 
Christine Lagardeová

ECB rázně zakročí, aby inflaci stlačila zpět ke dvěma procentům

Inflace v eurozóně je podle prezidentky Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeové stále příliš vysoká. ECB ale podle ní rázně zakročí, aby inflaci vrátila zpět ke dvěma procentům. Lagardeová to dnes řekla na konferenci ve Frankfurtu nad Mohanem. Euro po jejích slovech zpevnilo.

Více souvisejících

ecb Christine Lagardeová europoslanci EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 9 minutami

Papež František

Co bude po smrti papeže Františka? Po pohřbu dojde ke svolání konkláve

Smrt papeže Františka představuje nejen bolestnou ztrátu pro více než miliardu katolíků po celém světě, ale i okamžik, kdy se římskokatolická církev obrací ke svým hluboce zakořeněným tradicím. František se však ještě za svého života rozhodl mnohé z těchto zvyklostí pozměnit, a to ve snaze přivést církev blíže obyčejným lidem. Jeho pohřeb se tak nese v duchu jednoduchosti, pokory a odmítnutí pompéznosti, která byla s pohřby papežů dlouhá staletí spojována.

před 52 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

Emmanuel Macron

Muž pokory, hlas míru. Světoví lídři vzdávají poctu papeži Františkovi

Po zprávě o úmrtí papeže Františka, který zemřel ve věku 88 let ve Vatikánu na velikonoční pondělí, přicházejí z celého světa projevy soustrasti i obdivu k jeho životu a odkazu. Světoví státníci vyjadřují úctu vůči muži, který se podle jejich slov stal hlasem soucitu, míru a lidskosti v náročném století.

před 1 hodinou

Papež František na posledních záběrech před smrtí

Poslední záběry papeže Františka: Vystoupil před věřící, Urbi et Orbi už nepřečetl

Papež František se na veřejnosti naposledy objevil v neděli, tedy den před svou smrtí. Své velikonoční poselství Urbi et Orbi – Městu a světu – věnoval prosbě za světový mír, odzbrojení a propuštění vězňů. Navzdory rekonvalescenci po zánětu plic se papež z lodžie baziliky svatého Petra obrátil k tisícům věřících shromážděným na květinami zaplněném náměstí. Poselství už ale nepřečetl.

před 2 hodinami

Papež František

Mimořádná zpráva Zemřel papež František, bylo mu 88 let

Vatikán dnes ráno oznámil úmrtí papeže Františka, který zesnul ve věku 88 let. Podle oficiálního prohlášení zemřel v pondělí ráno 21. dubna 2025 na Velikonoční pondělí v 7:35 místního času ve svém rezidenčním sídle Casa Santa Marta ve Vatikánu, uvedl server BBC.

před 3 hodinami

Volodymyr Zelenskyj, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Putin podle Zelenského tisíckrát porušil velikonoční příměří

Ruské síly během velikonočního příměří, které jednostranně vyhlásil prezident Vladimir Putin, opakovaně útočily na Ukrajinu, uvedl v neděli ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Na sociální síti Telegram napsal, že Rusko se snaží vyvolat dojem dodržování příměří, ale ve skutečnosti dál podniká útoky a snaží se postupovat na frontě.

před 4 hodinami

Pete Hegseth

Skandál se opakuje. Hegseth sdílel vojenské plány v konverzaci se svou rodinou

Americký ministr obrany Pete Hegseth sdílel podrobné plány vojenské operace proti povstalcům Húsíům v Jemenu v soukromé konverzaci na aplikaci Signal, která zahrnovala nejen jeho právníka a bratra, ale i jeho manželku. Informaci přinesla televize CNN s odvoláním na tři nezávislé zdroje obeznámené s obsahem chatu.

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Joe Biden

"Biden byl mimo, uprostřed jednání šel do bazénu." Spisovatel popsal, co se dělo v Bílém domě, sepsul i Trumpa

Kdysi uznávaný jako pozorovatel dění v Bílém domě a autor knihy The Fight of His Life, Chris Whipple nyní ve svém novém díle s názvem Uncharted ostře mění kurz. Exprezidenta Joea Bidena a jeho nejbližší spolupracovníky líčí v mnohem temnějších barvách, než tomu bylo ještě před dvěma lety. Zatímco dříve vyzdvihoval Bidenovu vytrvalost a mentální bystrost, dnes hovoří o „šokující únavě“, „ztrátě kontaktu s realitou“ a „nepřipravenosti vést kampaň“.

včera

včera

Giorgia Meloniová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

"To nejhorší, co se mohlo stát." Během jednání Trumpa s Meloniovou došlo k fatálnímu selhání

Tlumočnice italské premiérky Giorgie Meloniové Valentina Maiolini-Rothbacher se veřejně omluvila za nepříjemné selhání během důležité schůzky s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Incident, ke kterému došlo tento týden v Bílém domě, přiměl samotnou premiérku Meloniovou, aby svou odpověď na otázku ohledně NATO a obranných výdajů přeložila do angličtiny sama.

včera

Pentagon

Vlastní reaktor do každé základny? Pentagon v tichosti chystá energetickou revoluci

Vývoj umělé inteligence prudce zvyšuje poptávku po elektrické energii, včetně jaderné. I když zájem investorů roste, dosud jej brzdily praktické a regulační překážky. Pentagon nyní podnikl klíčový krok: jeho agentura Defense Innovation Unit (DIU) vybrala nové firmy, které mohou začít stavět malé jaderné elektrárny, takzvané mikrоrеaktory, na základnách amerického ministerstva obrany.

včera

včera

Země, pohled z Měsíce

Kde se na Zemi skutečně vzala voda? Nový objev otřásl vědeckou komunitou

Vědci z Oxfordské univerzity možná výrazně otřásli dosavadními představami o tom, odkud se na Zemi vzala voda. Podle nové studie, zveřejněné ve středu v odborném časopise Icarus, byl raný materiál, ze kterého se Země formovala, bohatší na vodík, než se dosud předpokládalo, píše CNN. Výzkum přináší možnost, že voda na naší planetě vznikla z jejích původních složek a nebyla „dovezena“ z vesmíru.

včera

včera

Urychlil vyhošťování imigrantů, pak soud deportaci zakázal. Co se děje v USA?

Ve výjimečném rozhodnutí přijatém během noci z pátku na sobotu zablokoval Nejvyšší soud Spojených států deportaci skupiny venezuelských migrantů zadržovaných v Texasu. Tento krok přišel pouhých několik dní poté, co stejný soud umožnil prezidentu Donaldu Trumpovi využít kontroverzní zákon z 18. století – Alien Enemies Act – pro urychlení vyhošťování imigrantů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy