Le Monde: Ohledně původu koronaviru je stále řada nejasností

Ohledně původu koronaviru a začátku epidemie stále panuje mnoho nejasností, napsal dnes francouzský deník Le Monde. List upozorňuje, že není jasné, kdy a za jakých podmínek byl koronavirus přenesen ze zvířete na člověka. Začátek epidemie má nyní zrekonstruovat vědecká mise Světové zdravotnické organizace (WHO), která se chystá do Číny přicestovat v lednu.

"Virus, který se dnes vyskytuje na všech kontinentech, pochází z kmene, který se objevil v Asii, a to velice pravděpodobně v okolí Wu-chanu, nepochybně v listopadu 2019," uvedla badatelka Virginie Courtierová z francouzského Státního ústředí vědeckého výzkumu (CNRS).

Vědci však pochybují, že se přenos ze zvířete na člověka stal ve wuchanské tržnici s mořskými plody a zvířaty. To tvrdily první zprávy z výzkumu, který vedl čínský vědec a ředitel čínského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí George Kao. Kao a jeho tým došli ke svým závěrům na základě analýzy zhruba 400 nakažených, u kterých se koronavirus projevil v lednu. Zjistili, že polovina z nich byla na dané tržnici.

"Dnes ale ve svých veřejných vystoupeních George Kao zmenšuje roli tržnice," uvádí deník Le Monde. Tržnice podle vědců není místo původu koronaviru ale spíše místem, kde se nákaza výrazně rozšířila. Tomu napovídá i zjištění, že většina osob, jež se koronavirem nakazila již v prosinci loňského roku, se naopak na tržnici nepohybovala.

Zůstává také nejasné, od jakého zvířete se člověk mohl nakazit. Vědci objevili podobné viry u netopýrů, předpokládají ale, že přenos se stal z jiného druhu zvířete, které žije v bližším kontaktu s člověkem. Právě bližší kontakt usnadňuje mezidruhový přenos. "Dosud ale nebylo prokázáno žádné výrazné šíření koronaviru mezi divokými či chovanými zvířaty - jedinou výjimkou jsou zvířata, která se nakazila od člověka, jako v případě chovů norků v Evropě," dodává list.

Drtivá většina vědců je přesvědčena, že koronavirus nepochází z laboratoře. Již v únoru 27 významných vědců vydalo v časopisu Lancet článek, ve kterém úvahy o laboratorním původu viru označili za spiklenecké teorie. Francouzský list ale poukazuje, že hlavní autor textu britský zoolog Peter Daszak neuvedl, že spolupracuje s výzkumným střediskem ve Wu-chanu.

Různé aspekty původu koronaviru by měla objasnit vědecká mise WHO. Ta však bude čelit různým omezením. Vědci povedou průzkum především na základě údajů, které sesbíraly čínské instituce. Po více než roce od prvního výskytu koronaviru navíc hrozí, že mnoho informací již bylo ztraceno.

Související

Ilustrační foto

Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat

V Česku se nadále šíří akutní respirační infekce. Nemocnost v minulém týdnu činila 1361 infikovaných na sto tisíc obyvatel. Jde o mírný vzestup o necelá tři procenta, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). U chřipce podobných onemocnění se za stejné období aktuální nemocnost zvýšila o 10 %. 

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) WHO (Světová zdravotnická organizace) Čína Vědci Francie Wu-chan

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

včera

včera

včera

včera

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

včera

včera

včera

včera

25. prosince 2024 21:40

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy