Le Penová svádí těsný boj o druhé kolo voleb ve Francii s další ženou

Pozornost ve francouzské kampani před dubnovými prezidentskými volbami se v posledních dnech soustředí zejména na dvě ženy. Jsou jimi kandidátka pravicových Republikánů (LR) Valérie Pécresseová a europoslankyně a šéfka krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penová.

Podle sobotního průzkumu deníku Le Monde mají totiž obě političky podporu shodně 15,5 procenta dotazovaných, a mají tak stejné šance postoupit do druhého kola voleb. S aktuálně 25 procenty na prvním místě si nadále drží výrazný náskok stávající prezident Emmanuel Macron.

Spolupracovníci Pécresseové o ní mluví jako o jediné kandidátce, která má šanci porazit Macrona. "Pécresseová začínala po ohlášení kandidatury s deseti procenty, teď už má přes 15 procent a předběhla Érika Zemmoura," zdůrazňuje dynamiku šéf její kampaně Patrick Stefanini. Zemmour je krajně pravicový bývalý novinář, který byl překvapením průzkumů před několika týdny. Pécresseová podle Stefaniniho uspěla díky tomu, že "sjednotila pravici a navíc působí důvěryhodně, odvážně a upřímně".

Výraznou pozornost na sebe zatím naposledy strhla Pécresseová minulý týden, když v diskusním pořadu stanice BFM TV konfrontovala moderátora Jeana-Jacquese Bourdina, který je obviněný ze sexuálního napadení.

Během víkendu zažil konfrontaci také Macron, když se ho student střední zemědělské školy během debaty dotázal, kdy hodlá říct, zda bude kandidovat. "Oznámím to ve správnou chvíli. (...) Odpověď bude v dalším díle," žertoval Macron a vysvětlil, že "má teď hodně práce".

Pro účast ve volbách je ve Francii potřeba nejen oficiálně oznámit svůj záměr kandidovat, ale také získat písemnou podporu 500 volených představitelů, například starostů nebo poslanců. Macron zatím nesplnil ani jednu z podmínek. Jeho pracovní cesty do jednotlivých krajů a debaty se studenty, zemědělci a dalšími skupinami obyvatel přesto působí spíše jako kampaň, píše BFM TV.

"Macronovi podporovatelé už nikdy neútočí na Marine Le Penovou," řekl europoslanec za Republikány a bývalý ministr pro migraci Brice Hortefeux deníku Le Monde. "Macronovým zájmem je především všude útočit na Valérii Pécresseovou, protože pochopil, že právě od ní přichází nebezpečí, zatímco ostatní kandidáti jsou jeho životní pojistkou. Ostatní kandidáti jsou jen diváci," je přesvědčen Hortefeux.

Ve Francii tak možná při cestě k urnám budou voliči hlasovat strategicky nebo budou volit "menší zlo", říká senátor za Republikány Bruno Retailleau. "Hlasovat pro Marine Le Penovou v prvním kole znamená zvýšit Macronovy šance na výhru. Nejlepším způsobem, jak prodloužit mandát současného prezidenta, je volit Érika Zemmoura nebo Národní sdružení," dodává.

Související

Marine Le Pen Analýza

Evropští národovci: Jak pravicové strany využívají krize k uchopení moci?

Evropské krajně pravicové a takzvaně národovecké strany získávají na síle. Zatímco Německem a Francií zmítají politické krize, na vrchol se drápou pravicové subjekty. Nejdál se dostala italská premiérka Giorgia Meloniová, která má podstatný vliv na vedení celé Evropské unie a zřejmě hodlá využít oslabených francouzských a německých lídrů.č

Více souvisejících

Marine Le Pen Francie

Aktuálně se děje

před 58 minutami

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy