Loď plná hnojiv uvízlá na bulharském pobřeží může způsobit ekologickou katastrofu. Úřady ji chtějí rozebrat

Loď s dusíkatými hnojivy uvízlá na bulharském pobřeží severně od města Varna ohrožuje životní prostředí. Pokud se náklad dostane do vody, může způsobit hromadný úhyn podmořských živočichů a rostlin, informoval server Balkan Insight.

V Panamě registrovaná loď Vera Su před 11 dny najela navigační chybou na skály pobřežní rezervace Jalata. Záchranářům se z ní mezitím podařilo odčerpat palivo, zbývá však 3300 tun nákladu, který by v případě potopení mohl zamořit vody Černého moře v této části Bulharska.

Pokud se hnojivo s obsahem karbamidu dostane do vody, může způsobit přemnožení fytoplanktonu. Ten pak vytvoří toxin, který může znamenat zkázu pro zdejší podmořský život. Ekologické organizace tento týden podle serveru maritime.bg zaznamenaly až čtyřnásobnou koncentraci znečištění oproti normálu.

"Největším poškozeným může být zdejší rybolov," uvedla pro server dnevnik.bg novinářka Vera Staevska. Oceánolog Nikolaj Valčev upozorňuje, že čas jednat se rychle zkracuje s ohledem na příchod špatného počasí koncem týdne, které rozbouří moře, čímž se loď může ještě více poškodit.

Úřady nejdříve uváděly, že je "téměř nemožné" loď vyprostit a navrhly její rozebrání. Po kritice se nyní pokoušejí plavidlo, do kterého vniká malým otvorem voda, odlehčit přeložením nákladu a vyprostit ho ze dna hlubokého 15 metrů, uvedla stanice BNT.

Související

Více souvisejících

Bulharsko loď Vera Su

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

včera

včera

včera

včera

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

včera

včera

včera

včera

25. prosince 2024 21:40

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy