Macron hájil karikatury Mohameda: Francouzi mají právo se rouhat

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes hájil rozhodnutí satirického časopisu Charlie Hebdo otisknout karikatury proroka Mohameda, které jako první zveřejnil v roce 2005 dánský deník Jyllands-Posten. V pařížském Pantheonu dnes Macron na slavnostním předávání dekretů o získaném občanství řekl, že Francouzi mají nezadatelné právo dělat si legraci i ze záležitostí spojených s náboženstvím.

"V souvislosti se začátkem procesu ohledně útoků z ledna 2015 chci říct, že být Francouzem znamená i hájit právo smát se, žertovat, vysmívat se a karikovat, což jsou věci, které Voltaire považoval za zdroj všech ostatních práv," řekl Macron. 

La liberté dans notre République est un bloc. C’est la liberté de conscience et en particulier la laïcité, ce régime unique au monde qui garantit la liberté de croire ou de ne pas croire. Mais qui n’est pas séparable d’une liberté d’expression allant jusqu’au droit au blasphème. pic.twitter.com/aEuC3lYSUJ

— Emmanuel Macron (@EmmanuelMacron) September 4, 2020

Podle něj svoboda garantovaná ústavou zahrnuje i "svobodu věřit či nevěřit, která je neoddělitelná od svobody vyjadřování, jež může být i rouháním".

Rien de plus à ajouter. pic.twitter.com/uxeDz2Mp7K

— Charlie Hebdo (@Charlie_Hebdo_) September 3, 2020

Nové číslo časopisu Charlie Hebdo s karikaturami Mohameda na obálce se na stáncích objevilo ve středu, tedy tentýž den, kdy začal proces se skupinou 14 lidí obžalovaných z podílu na atentátech na redakci časopisu a obchod s košer potravinami v lednu 2015. Celkem při islamistických útocích zemřelo 17 osob, včetně šéfredaktora Charlie Hebdo a několika dalších opor redakce.

Dvanáct kreseb Charlie Hebdo přetiskl v roce 2006. Na jedné z nich měl prorok místo turbanu bombu a na titulní straně byla autorská karikatura kreslířů časopisu, na níž se Mohamed zoufale drží za hlavu a říká "Je těžké být milován blbci".

Týdeník se stal poté terčem výhrůžek, někdo dokonce zapálil jeho redakci a vše vyvrcholilo 7. ledna 2015 atentátem, který vyvolal šok na celém světě a ve Francii mohutné manifestace. Po útoku však také ve Francii následovala série dalších atentátů, při kterých zahynulo více než 250 lidí.

Související

Francouzský prezident Emmanuel Macron a srbský prezident Aleksandar Vučič během společné tiskové konference před pracovní večeří v prezidentském Elysejském paláci v Paříži (Francie, 8. dubna 2024).

Rusové ztrácí nejdůležitějšího evropského spojence. Srbsko se přiklání k Západu

Srbsko, jakožto kandidátská země pro vstup do EU je jednou z předních zemí na Balkánském poloostrově, která disponuje jednou z nejsilnějších armád v regionu. Jeho podpora je v kontextu evropských geopolitických snah více než důležitá. Historicky bylo Srbsko blíže k politice Kremlu, což se ale podle současných událostí mění. Srbové se stále více orientují na západní hodnoty a spojenectví.

Více souvisejících

Emmanuel Macron Charlie Hebdo islám Francie prezident Francie Náboženství

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 38 minutami

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

včera

Kreml tvrdí, že obsadil další obec. Kyjev mlčí, ruské armádě se ale postup upřít nedá

Ruská armáda tvrdí, že její jednotky převzaly plnou kontrolu nad obcí Novomychajlivka v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny. Podle ruského ministerstva obrany si tak ruské jednotky zlepšily taktickou situaci podél frontové linie. Informovala o tom agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy