Macron připustil, že karikatury Mohameda mohou někoho šokovat

Francouzský prezident Emmanuel Macron si podle svých slov uvědomuje, že karikatury proroka Mohammeda mohou být pro někoho šokující, ale zdůrazňuje, že odsuzuje násilí.

Macron poskytl v pátek rozhovor katarské televizi Al-Džazíra, která ho má odvysílat v plném znění dnes. Francouzská média z něj už zveřejnila výňatky.

Macron se v minulých dnech vyjadřoval k islámskému extremismu, jemuž připsal násilí spáchané radikály ve Francii. Jeden z nich 16. října zabil francouzského učitele, který ve výuce použil karikatury s Mohamedem. Ve čtvrtek zabil v bazilice v Nice útočník nožem tři lidi. Podezřelý je mladý Tunisan, motiv jeho činu se vyšetřuje. V těchto dnech slavili muslimové Mohamedovy narozeniny a v pátek vyšli v mnoha muslimských státech do ulic. Předmětem jejich kritiky i velké zloby byl často Macron a Francie.

Prezident už po útoku na učitele rozhodně obhajoval právo na svobodu tisku, k níž řadí i právo na karikatury s náboženským obsahem.

V rozhovoru s Al-Džazírou, kterou sleduje 25 milionů lidí, řekl, že jeho výroky byly v muslimských zemích někdy překrouceny tak, aby to vypadalo, že obhajuje karikatury. Zopakoval, že ty publikovala francouzská nezávislá média. V rozhovoru s katarskou televizí prezident dále řekl, že většina obětí terorismu jsou muslimové a že útoky spáchané ve jménu víry škodí především jim.

Podle zdrojů z Elysejského paláce se prezident snažil vysvětlit "základy principů platných ve Francii", k nimž řadí "republikánské hodnoty, svobodu tisku, svobodu kreslit i karikovat". "Chápu, že karikatury mohou šokovat, ale nikdy nepřijmu obhajování násilí. Je naším posláním chránit naše svobody a práva," řekl Macron.

Zopakoval, že je rozhodnut bojovat proti terorismu páchanému ve Francii, ale ujistil také, že nijak nehodlá stigmatizovat muslimy.

Nekritické obhajování svobody slova neschvaluje arcibiskup z Toulouse Robert Le Gall. Podle něj má tato svoboda své meze a nelze dovolit zesměšňování víry. Naopak biskup v Nice André Marceau v rozhovoru s listem Nice-Matin prohlásil, že svoboda slova je ve Francii "svatá".

Opatrněji než Macron se vyjádřil kanadský premiér Justin Trudeau. "Musíme jednat s ohledem na druhé a nezraňovat záměrně nebo zbytečně ty, s nimiž žijeme ve společnosti a sdílíme s nimi planetu. Měli bychom si uvědomovat dopad svých slov a činů na druhé," reagoval Trudeau na dotaz týkající se Macronova postoje ke karikaturám.

Související

Více souvisejících

Emmanuel Macron Francie islám Justin Trudeau Náboženství teroristické útoky ve Francii Terorismus Muslimové

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Dominik Feri

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Přežijí jen ti nejbohatší? Před změnami počasí zavírají oči, na případné katastrofy se chystají po svém

Vítězství Donalda Trumpa představuje triumf politiky „bunkru na konci světa“, což je špatnou zprávou pro globální životní prostředí. Tento přístup vychází z myšlenky, že v době klimatických katastrof, vymírání přírody a narůstající nerovnosti je pro bohaté nejlepší šancí na přežití vybudování osobního útočiště, kde se mohou chránit před zoufalými masami. Jedná se o přežití těch nejbohatších, varuje server The Guardian.

před 9 hodinami

Spory na COP29 narůstají. Francie konferenci bojkotuje, Alijev obhajuje těžbu ropy

Nejvyšší francouzská představitelka pro oblast klimatu se rozhodla neúčastnit klimatických jednání COP29 v Ázerbájdžánu poté, co prezident hostitelské země obvinil Francii z „brutálního“ potlačování problémů souvisejících se změnou klimatu ve svých zámořských územích. Uvedl to server Politico.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy