Maďarsko odmítá pečovat o migranty stejně jako o vlastní občany

Maďarsko odmítá uznat část deklarace OSN o univerzální zdravotní péči, která podle Budapešti uvádí, že v členských státech světové organizace by nelegální migranti měli mít stejný přístup ke zdravotní péči jako místní občané řádně platící daně. Prohlásil to v pondělní rozpravě Valného shromáždění OSN v New Yorku šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó, uvedla dnes maďarská tisková agentura MTI.

Maďarský ministr současně kritizoval "četné pokusy" postupně začlenit do mezinárodního práva migrační pakt OSN. Obvinil OSN, že se pokouší "skrýt" části paktu do rozhodnutí, na která by se organizace mohla později odvolávat. Za jeden z takových pokusů Szijjártó označil deklaraci o univerzální zdravotní péči.

Právně nezávazný globální pakt o migraci má zajistit bezpečnou, řízenou a legální migraci, řada zemí včetně České republiky jej však odmítá. Pakt loni v prosinci přijalo VS OSN hlasy 152 států. Proti tehdy bylo kromě Maďarska také Česko, Izrael, Polsko a USA. Dalších 12 zemí se zdrželo. "Držíme naši strategii proti ilegální migraci. A nepřijmeme ani jednoho migranta," napsal tehdy český premiér Andrej Babiš na twitteru.

Szijjárto podle MTI prohlásil, že OSN se snaží donutit členské státy, aby zajistily rovný přístup ke zdravotní péči všem lidem na svém území bez ohledu na jejich právní postavení. Znamenalo by to podle něj, že migrant, který nelegálně překročil hranice, by měl nárok na stejnou zdravotní péči jako občané daného státu, kteří desítky let poctivě platili daně.

Jeden z článků dokumentu, mířícího k roku 2030, obecně uvádí, že pokud jde o zdravotní péči, neměl by v té době nikdo "zůstat opomenut". Zmíněni pak v této souvislosti jsou lidé ohrožení, stigmatizovaní či slabí, tedy "mimo jiné děti, mládež, ženy, staří lidé, osoby s postižením, migranti, uprchlíci, lidé na cestě, lidé s mentálními zdravotními problémy" a další.

"To je pro Maďarsko nepřijatelné," zdůraznil maďarský ministr.

Maďarská vláda podle něj odmítá myšlenku, že OSN by mělo stanovovat jakékoli směrnice nebo ukládat právní závazky v souvislosti s maďarským zdravotnickým systémem.

Zdravotní péče je v kompetenci národních států a jedině samo Maďarsko má právo rozhodovat. Vláda také odmítá návrh, aby "nelegální migranti" měli přístup ke stejné úrovni zdravotní péče jako maďarští daňoví poplatníci, zdůraznil Szijjártó s tím, že Maďarsko odmítá diskriminaci vlastních občanů.

Česká republika se na půdě OSN aktivně účastnila mezivládních konzultací o všeobecném přístupu ke zdravotní péči a ve výsledném textu, přijatém v pondělí konsensem, bylo vyhověno českým požadavkům, sdělil ČTK mluvčí ministerstva zahraničí Robert Řehák.

Cizinci, kteří chtějí v Česku pobývat, musí mít zdravotní pojištění. K veřejnému pojištění mají přístup ale jen někteří migranti. Kromě lidí ze zemí EU ho mohou mít cizinci s povolením k trvalému pobytu, zahraniční zaměstnanci firem se sídlem v ČR, žadatelé o azyl a azylanti. Ostatní cizinci musí uzavřít komerční zdravotní pojištění.

Výbor OSN pro hospodářská, sociální a kulturní práva Česku před několika lety doporučil, aby veřejné zdravotní pojištění mohli mít všichni cizinci. Česká strana to dlouhodobě odmítá. Babišova vláda ve své letošní odpovědi o plnění mezinárodního paktu o hospodářských a sociálních právech uvedla, že se v ČR nyní připravuje "nová úprava práv a povinností cizinců v komerčním zdravotním pojištění".

Související

Více souvisejících

Maďarsko migrace uprchlíci OSN

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Západ se bojí, říká Zelenskyj s ohledem na válku na Ukrajině

Západ se bojí nejen porážky Ruska, ale i porážky Ukrajiny. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj to v rozhovoru pro AFP označil za absurdní. Západním spojencům vyčetl například to, že Kyjevu zakázaly používat dodané zbraně k útokům na ruské území. Moskva chce podle Zelenského zaútočit na Charkov, přičemž nemá dost sil k novému útoku na Kyjev. 

před 1 hodinou

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Češi nepovolili Rakušanům další překvapení. Porazili je 4:0 a čtvrtfinále mají jisté

Poté, co nejprve Rakušané potrápili Švýcary (4:5) i Kanaďany (6:7 po prodloužení) a posléze dokázali porazit Finsko 3:2, se naši jižní sousedé v pátek večer v pražské O2 Areně představili proti svěřencům kouče Radima Rulíka. Ten své mužstvo na nevyzpytatelného soupeře připravil, a i když především druhá třetině herně nebyla podle českých představ, výsledkově k žádnému překvapení tentokráte naštěstí nedošlo. Utkání dospělo k české výhře 4:0.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Pellegrini: Fico si útok pamatuje a po atentátu byl při vědomí. Ve hře je převoz do Bratislavy

Lékařské konzilium by mělo v pondělí rozhodnout o další léčbě postřeleného slovenského premiéra Roberta Fica, který po středečním atentátu podstoupil ve fakultní nemocnici v Banské Bystrici pětihodinovou operaci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy